Kim: ovo je tek početak Tramp: Razgovor nije odgovor
30. 08. 2017. u 17:39
Lider Severne Koreje najavio nova lansiranja balističkih raketa, šef Bele kuće odmah reagovao. Američka vojska u sredu izvela probu presretanja projektila

Lansiranje „hvasong-12“ koji je preleteo Japan i pao u Tihi okean, Foto Tanjug, AP Photo
LIDER Severne Koreje Kim Džon Un potvrdio je da je njegova zemlja u utorak ispalila raketu koja je preletela Japan i pogodila ciljane vode u Tihom okeanu i obećao da "će biti još lansiranja balističkih raketa, a Tihi okean ostaće meta i u budućnosti".
A samo nekoliko sati kasnije, američki predsednik Donald Tramp odbacio je mogućnost diplomatskih pregovora sa Pjongjangom: "SAD razgovaraju sa Severnom Korejom i isplaćuju im novac za iznude već 25 godina. Razgovor nije odgovor!", napisao je Tramp na svom tviter-nalogu.
Raketa "hvasong-12" srednjeg dometa, čije je lansiranje Kim lično nadgledao, "presekla je nebo iznad ostrva Hokaido i rta Erimo duž unapred određene putanje leta i pogodila ciljane vode u severnom Tihom okeanu", izvestila je severnokorejska novinska agencija KCNA. U istom saopštenju, tvrdi se da "vežba nije uticala na bezbednost susednih zemalja", i da je predsednik "veoma zadovoljan" zbog lansiranja rakete, 14. po redu od početka godine.
Lansiranje rakete iznad Japana je samo uvod u još više vojnih operacija usmerenih ka američkoj teritoriji Guam, objavila je u sredu severnokorejska državna agencija. Guam, malo ostrvo u Tihom okeanu, jeste američka teritorija najbliža Severnoj Koreji i na njoj se nalaze dve važne vojne baze.
U sredu, samo dan po lansiranju severnokorejskog projektila, američka vojska izvela je probu presretanja balističke rakete kod obale Havaja, sa razarača "Džon Pol Džons". Direktor američke Agencije za raketnu odbranu (MDA), general potpukovnik Sem Grejvs, kaže da ovaj test predstavlja "ključnu prekretnicu" i da su SAD "spremne za pretnje".
SB UN oštro je osudio probno lansiranje severnokorejskog projektila i ponovio zahtev da Pjongjang obustavi programe razvoja balističkih projektila i nuklearnog naoružanja, a poteze Pjongjanga nazvao skandaloznim!
SAD traže "konkretne akcije" međunarodne zajednice i punu implementaciju ekonomskih sankcija protiv Pjongjanga. "Cilj primene takvih sankcija je da se izvrši pritisak na vladu Severne Koreje, a ne da se kažnjavaju građani ili ekonomija Severne Koreje ili druge zemlje", izjavio je američki ambasador za razoružanje Robert Vud.
Britanska premijerka Tereza Mej pozvala je Kinu da izvrši veći pritisak na Pjongjang da obustavi raketne probe, navodeći da Peking ima ključnu ulogu u naporima sprečavanja onoga što je nazvala "značajnom provokacijom Severne Koreje".
Južnokorejski vojnici na vojnim vežbama u blizini severnokorejske granice;

Ambasadori Kine i Rusije podsetili su na to da su njihove zemlje još ranije predložile obustavu severnokorejskog programa razvoja balističkih projektila i nuklearnog naoružanja, kao i američko-južnokorejskih vojnih vežbi koje su u toku.
ŽIVOTNO OSIGURANjE
NEMAČKI komentatori upozoravaju na nuklearnu katastrofu koja preti, uz zaključak da Pjongjang zna kako je prošao libijski vođa Moamer el Gadafi. Magazin "Špigl" piše: "Tramp mora da shvati da je dosadašnja taktika prema Pjongjangu potpuno propala. Tramp treba da se oslobodi još jedne iluzije: nema tih pregovora koji će naterati Kima da prekine raketni program, za njega su nuklearne bojeve glave životno osiguranje."
OPASNA PRETNjA IZ PJONGJANGA
DRŽAVNI sekretar SAD Reks Tilerson i japanski i južnokorejski ministri spoljnih poslova Taro Kono i Kang Kiung Va, složili su se da je lansiranje rakete opasna pretnju SAD, Japanu, Južnoj Koreji i zemljama širom sveta. "SAD neće dozvoliti da se nastavi njihovo bezakonje, a ostatak sveta je uz nas", poručila je ambasadorka SAD Niki Hejli.
Pročitajte još:
Realno
30.08.2017. 19:51
A sada malo Guam...
pa trdba i ovakvih ljudi kao sto je Kim....malo je luckast ali ga podrzavam u potpunost...napred nek i Ameri malo osete .....
Komentari (2)