Trampu Poljska preča od Nemačke; Merkelova: Evropa ne može da se osloni na SAD

I. Stanojević

06. 07. 2017. u 08:52

Predsednik Sjedinjenih Država pre Hamburga, gde se održava Samit G20, prednost dao poseti Varšavi; Bela kuća uverava: Nepokolebljiva podrška Amerike

Трампу Пољска преча од Немачке; Меркелова: Европа не може да се ослони на САД

Foto: AP / Evan Vucci

ODLUKA predsednika SAD Donalda Trampa da umesto glavnog evropskog saveznika, Nemačku, poseti Poljsku presedan je novog šefa Bele kuće u odnosu na njegove prethodnike. Trampov dolazak u Varšavu, na sastanak sa dvanaestoricom lidera Inicijative tri mora, pre odlaska u Hamburg, na Samit G20, analitičari ocenjuju kao izraz prijateljstva između SAD i "nove Evrope".

Bela kuća je saopštila da Tramp u Poljskoj želi da iskaže "nepokolebljivu podršku SAD nekim od svojih najbližih saveznika i da naglasi da je jedan od najvećih prioriteta za američku vladu jačanje kolektivne odbrambene moći NATO". Reč je i o "zajedničkim vrednostima i interesima" i tešnjoj vezi sa srednjom Evropom. Tramp namerava da položi venac žrtvama Varšavskog ustanka i da danas održi "važan" govor.

Poljska, s druge strane, očekuje od Trampa potvrdu da će američki vojnici ostati u Poljskoj sve dok je to potrebno, jer se oseća ugrožena od Rusije. Tramp, nadaju se u Varšavi, neće odustati od projekta američkog antiraketnog štita u Poljskoj.

Poseta Trampa Poljskoj u trenutku kada ga u Hamburgu čekaju uzdržani lideri Zapadne Evrope, treba, primećuju analitičari, da pokaže i da ga "nova Evropa" dočekuje najsrdačnijom dobrodošlicom. S druge strane, Trampov put u Varšavu uoči samita G20 se u Varšavi shvata kao priznanje vernosti Poljske SAD, ali i kao jasan politički znak.

Poljska ima pretenzije da bude lider zemalja između Baltika, Crnog i Jadranskog mora, uključujući i Austriju, a Trampova poseta, veruju, utire tome put. U Varšavi, međutim, ne žele da priznaju da to može da se shvati i kao korak ka podeli unutar EU. Poljski predsednik Andžej Duda ukazuje da, slično saradnji između istočnih članica NATO - "Devetorka iz Bukurešta" - i inicijativa Tri mora ima za cilj da deluje unutar postojećih struktura EU i ne teži stvaranju nikakvog bloka.

Moglo bi, napominju analitičari, međutim, da započne prijateljstvo između SAD i "nove Evrope". Izdvajaju dva nova faktora - prvu isporuku tečnog gasa iz SAD u Poljsku, što toj zemlji daje nadu da može da okonča zavisnost od ruskog gasa i činjenicu da su vojnici NATO prisutni u Poljskoj, i na Baltiku.

Početkom godine svečano je otvorena Komanda jedinica NATO u Poljskoj i državama Baltika, u Elblagu, na severu Poljske. Tu je stacionirano 280 oficira iz 13 zemalja koji komanduju borbenom grupom sa 1.270 pretežno američkih vojnika.

Foto: AP

TRI MORA

INICIJATIVA Poljske "između mora", nije nov projekat. Pre Drugog svetskog rata, Varšava je pokušavala da stvori sponu između manjih zemalja, stisnutih nacističkom Nemačkom s jedne, i agresivnim SSSR, s druge strane. Mora su tada još bila samo Baltičko i Crno, a sada je Poljska sklonija kraku ka Jadranu, odnosno Hrvatskoj, dodaju analitičari i podsećaju da je prvi sastanak Inicijative održan 2016. upravo u toj bivšoj jugoslovenskoj republici.

NI DRON DA PROLETI U široj oblasti Varšave, u kojoj boravi Tramp, inače, gradske vlasti nisu dozvolile proteste i nekoliko manjih demonstracija odigrava se izvan vidokruga američkog predsednika. Varšava je pretvorena u "tvrđavu" s jakim policijskim pojačanjima, strogim merama bezbednosti, a nad gradom su zabranjeni svi letovi, uključujući i dronove. Izdata je i zabrana nošenja vatrenog oružja tokom dva dana posete, čak i praznog, bez municije. Za kršenje te zabrane preti kazna zatvora.

MERKELOVA: EVROPA NE MOŽE DA SE OSLONI NA SAD

NEMAČKA kancelarka Angela Merkel potvrdila je, uoči Samita G-20 u Hamburgu, da se Evropa više ne može u potpunosti osloniti na SAD. Za nemački nedeljnik "Cajt" rekla je:

"Otvoreno je pitanje, na primer, da li možemo i da li treba u budućnosti da se oslonimo da će SAD investirati kao dosad u rad Ujedinjenih nacija, politiku na Bliskom istoku, evropsku bezbednosnu politiku ili mirovne misije u Africi", rekla je Merkelova. Ona je dodala da Evropa "ne polaže pravo na obaveze Amerikanaca u drugim delovima sveta". "SAD se verovatno više neće angažovati u Africi u potrebnoj meri, posebno pošto jedva da imaju naftnih interesa u Africi i arapskom svetu", dodala je nemačka kancelarka.

Merkelova je istakla i razlike između Nemačke i američke administracije u pogledu globalizacije: "Dok mi tražimo prilike za saradnju u korist svih, američka administracija globalizaciju vidi kao proces koji se ne tiče situacija u kojima svi dobijaju, već tako da postoje dobitnici i gubitnici", rekla je.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

petar

06.07.2017. 15:02

Evropa može da se osloni na SAD ali ne mogu da se oslone (islamske države) Nemačka i Švedska.

Milivoje

06.07.2017. 20:56

Zna čovek ko će da gine za Ameriku... Nemci nisu budale, a ni ludaci!

komandant 1001

07.07.2017. 16:00

Trampovo uveravanje americi da će zaustaviti Nato ekspanziju da ima "partnera" Putina, sve više ga udaljava od predizbornih govorancija i sigurno plovi svojim "Titanikom" ka ruskoj santi leda.