Grčki gradovi tonu u smeće
30. 06. 2017. u 14:26
Druga nedelja štrajka đubretara na Egeju preti da se pretvori u katastrofu. Ništa od dogovora, rizici po zdravlje sve veći
.jpg)
Dezinfekcija gomile smeća na ulicama, Foto Tanjug, AP
ATINA - SPECIJALNO ZA "NOVOSTI"
PLANINE smeća rastu, nepodnošljiv smrad u nekim delovima Atine i Soluna primorava građane da beže iz svojih stanova, mobilne ekipe Ministarstva zdravlja počele su prskanje hemikalijama najugroženijih područja u više gradova Grčke, ali još se ne nazire kompromis između vlade i štrajkača i prestanak štrajka!
U utorak su sindikalne vođe bile na čelu protesta na ulicama u Atini. Premijer Cipras je primio delegaciju sindikata, ali odluka o prekidu štrajka nije doneta. Sindikati su ljuti jer umesto hitne akcije ministri pozivaju na "razum i strpljenje", nudeći sindikalcima produženje privremenih ugovora za tri meseca, iako su ovi bili izričiti - ili stalni radni odnos ili totalna blokada deponija širom Grčke! Reč je o 6.500 radnika čiji ugovori na određeno vreme ističu.
Problem se prelio i na politički nivo jer je vlast optužila opoziciju da je "preuzela rukovođenje štrajkačkom centralom" sa ciljem da diskredituje vladu i uvede na mala vrata privatne kompanije.
U međuvremenu, rizici po zdravlje građana su dostigli kritičnu tačku. Na desetine hiljada tona smeća u stanju truljenja na temperaturama preko 40 stepeni je "ekološka bomba" koja svakog sata tiho eksplodira. Nemoguće je predvideti kakve su sve infekcije moguće s obzirom na alarmantno povećan broj insekata i glodara ispod pravih planina smeća u najurbanijim delovima gradova.
Suočeni sa pat pozicijom mnogi gradonačelnici grčkih gradova ignorišu zakonska rešenja i angažuju privatnike da odnose smeće ne čekajući da im se centralni gradski trgovi pretvore u deponije.
Gradonačelnik Soluna Janis Butaris privremeno je suspendovao svoju odluku o angažovanju privatnika, čime je inače prekršio zakon. Ali građanima je važnije da je situacija bar malo bolja jer su mobilne ekipe privatnih preduzimača, već počele da intervenišu u najugroženijim delovima grada. Slično je i u Pireju.
Protesti đubretara u Atini
.jpg)
- Ponovo pucamo sebi u nogu u jeku turističke sezone i čitavom svetu šaljemo sliku koju niko ne želi da vidi - rekao je predsednik Asocijacije grčkih turističkih agencija Janis Recis.
PARFEMOM PRIKRIVAJU SMRAD
PRSKANjE dezinfekcionim hemikalijama je počelo u Atini, Pireju, Solunu, Larisi, na Kritu, Krfu, Rodosu... ali to je privremeno i samo delimično rešenje. Dezinfekcija i deratizacija su neophodne, ali umesto smrada širi se jednako neprijatan miris hemikalija.
Vlasnici restorana su se dosetili da na sve to raspršuju ogromne količine "kućnih parfema"! Teško je opisati kako izgleda udahnuti taj koktel mirisa.
realist
01.07.2017. 06:51
Grcka je najveca deponija-djubreta,koji su je samo doveli,mlijardama iz EU dabi napravili Rutu-migrantina koji su sve opustosili CEO Balkan a najvise Grcku,to je ostalo uspomena migrantskih stampeda.A za zahvalnicu ostalo djubre,to je svugde po Evropi.
Komentari (1)