EU tvrdi da je Le Penova prevant

G. ČVOROVIĆ

27. 04. 2017. u 15:48

Zbog fiktivnih računa od pet miliona evra evropski parlament optužuje političarku. Prema novoj verziji obuhvaćeno je 17 poslanika francuskog Nacionalnog fronta

ЕУ тврди да је Ле Пенова превант

Foto Tanjug/AP PhotoJean-Paul Bonincontro

PARIZ

OD STALNOG DOPISNIKA


EVROPSKI parlament je procenio da ih je fiktivno prijavljivanje saradnika poslanika francuske političke stranke Nacionalni front Marin le Pen, učesnice drugog kruga francuskih predsedničkih izbora, od 2012. do 2017. godine koštalo čak pet miliona evra!

Do precizne sume od 4.978.122 evra došli su naknadnim računanjem, posle otkrića novih slučajeva, nakon prvobitne sume iznete u septembru 2015. godine, kada je ustanovljena neosnovana naplata od "samo" 1,9 miliona.

Evropski parlament je već pokrenuo proceduru prinudne naplate od 1,1 milion evra, koja se odnosi na šest poslanika. Od ove sume, Marin le Pen se tereti za 340.000 evra. Poslanici Nacionalnog fronta su protiv ove odluke podneli tužbe pred evropskim sudovima.

Prema najnovijoj, proširenoj verziji, obuhvaćeno je čak 17 poslanika, za koje se sumnja da su, neki, fiktivno zapošljavali jednog, ali i više asistenata. Među njima su i osnivač stranke Žan Mari le Pen, kao i najbliži saradnici Marin le Pen - Luj Alio i Florijan Filipo.

Predsednički kandidat Marin le Pen je danas poručila da je prekšena tajnost istrage, dodajući ironično da je to učinjeno "u perfektnom tajmingu", misleći na štetu koju žele da joj nanesu između dva izborna kruga.

U Francuskoj je povodom sumnji u fiktivna zapošljavanja pokrenuta istraga s ciljem da se utvrdi da li je u okviru stranke Nacionalni front napravljena strategija plaćanja sopstvenih kadrova na ovaj način. Sama Marin le Pen je odbila da se odazove sudskom pozivu, smatrajući da predizborna kampanja nije pogodno vreme za to. Pozvala se na poslanički imunitet. Francuski sud je tražio od EP da joj imunitet ukine. Procedura je započeta u sredu, ali ona po pravilu traje između tri i šest meseci.


U SVOM ELEMENTU

POSLEDNjI u nizu napora Le Penove da se predstavi kao kandidat fransuskih radnika i kao protivnik centriste Emanuela Makrona, koga predstavlja kao zastupnika poslovne, političke i evropske elite, dogodio se danas kada je ultradesničarska kandidatkinja provela nekoliko sati pecajući u Sredozemnom moru. Nakon boravka na brodu, Le Penova je rekla: - Moj deda je bio pecaroš, stoga sam u svom elementu.

Ona je obećala da će, ako pobedi, preuzeti kontrolu nad pomorskom politikom.

AP Photo/Francois Mori

PROTEST PROTIV KANDIDATA

NA pariske ulice izašli su nezadovoljni građani, uglavnom mladi, koji se ne slažu ni sa politkom Emanuela Makrona, ni sa onom koju vodi Marin le Pen. Pošto su danas blokirali nekoliko pariskih srednjih škola, učenici, njih oko hiljadu, uputili su se ka Trgu Republike, odakle su krenuli ka Bastilji u protestnu šetnju. Usput su bacali dimne bombe i lomili flaše. Veći broj policajaca pratio je ovaj neprijavljeni protestni skup, a na kraju je došlo i do sukoba sa najupornijim đacima. U Tuluzu je takođe protestovalo nekoliko stotina učenika, istim povodom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)