Erdogan za kritike ne haje

D. SAVIĆ

19. 04. 2017. u 11:03

Napetosti u Turskoj, i van nje, posle referenduma na kome su proširena ovlašćenja predsednika. Opozicija i Brisel traže preispitivanje neregularnosti, šef države sve ignoriše

Ердоган за критике не хаје

PODRŠKA Pristalice Erdogana na ulicama Ankare

NE jenjavaju napetosti u Turskoj, ali ni van nje, posle referenduma na kome su, tesnom većinom glasova, proširena ovlašćenja predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. Dok, paralelno s protestima, vodeće opozicione partije traže poništenje referenduma, tvrdeći da su glasovi "pokradeni", a iz Brisela i drugih evropskih prestonica stižu pozivi turskom predsedniku da istraži eventualne neregularnosti, Erdogan sve to ignoriše.

Zamenik predsednika najveće turske sekularne, opozicione Republikanske narodne partije Bulent Tezdžan izjavio je novinarima posle predaje žalbe u sedištu Visokog izbornog odbora u Ankari da je broj nestalih glasova na referendumu bio "bez presedana" i da je nepoznato kolika je količina glasačkih listića koji nisu zvanično pečatirani. Pre toga na stotine ljudi čekalo je ispred Visokog izbornog odbora kako bi predalo peticije sa zahtevom da turske izborne vlasti povuku kontroverznu odluku donetu tokom referenduma u nedelju da prihvate listiće bez zvaničnog pečata.

Inače, odluka Visoke izborne komisije da se koriste listići bez pečata, za koju se tvrdi da je protivzakonita, doneta je u poslednjem trenutku pred izbore.

U međuvremenu, hiljade građana izašlo je na ulice Turske da bi izrazili protest zbog pobede Erdogana na referendumu. Njih više od 1.000 marširalo je ulicama u evropskom delu Istanbula na Bešiktašu. U Kadikoju, istanbulskom azijskom kvartu, okupilo se oko 2.000 građana koji su mahali crvenim transparentima sa ispisanim "ne" i uzvikujući: "Lopov, ubica Erdogan".

RADIKALNI BEČ IZ Beča je stigao do sada najradikalniji predlog. Naime, lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc Kristijan Štrahe zatražio je od austrijske vlade da svim turskim državljanima, koji imaju i austrijski pasoš, oduzme državljanstvo ove republike i pozvao EU da uvede ekonomske sankcije Turskoj.

Zbog demonstracija, iako su uglavnom bile mirne, uhapšeno je najmanje 13 osoba zbog remećenja javnog reda u Antaliji. U Turskoj je produženo vanredno stanje uvedeno posle neuspelog puča protiv Erdogana.

Paralelno, Evropska komisija pozvala je Tursku da istraži "navodne neregularnosti", nedugo pošto su međunarodni posmatrači saopštili da je kampanja sprovedena "u nefer uslovima". Austrijski član posmatračke misije Alev Korun tvrdi da "postoji sumnja da je bilo manipulacija sa 2,5 miliona glasačkih listića".

Erdogan je na to odgovorio da će Turska ignorisati sve te ocene:

- Mi nećemo da gledamo niti slušamo politički motivisane izveštaje koje vi pripremate - rekao je.



VLADIMIR AJZENHAMER, ASISTENT NA FAKULTETU BEZBEDNOSTI: SA SRBIJOM ISTI KURS, IZAZOV MIGRANTI

ISHOD referenduma u Turskoj neće imati direktne posledice po Srbiju i balkanske zemlje, jer je jačanje predsedničkih ovlašćenja unutrašnja stvar te države. Jedino zatezanje odnosa Brisela i Ankare koje bi se odrazilo na migrantsku krizu može da nas učini taocem njihovog nadmetanja. Mogli bismo da se nađemo između "dve vatre" ukoliko Turska pusti da oko tri miliona izbeglica koje se nalaze na njenoj teritoriji preplave Evropu, jer će one koristiti tranzitne rute preko Bugarske, Makedonije, pa i Srbije.

Ovako Vladimir Ajzenhamer, asistent na Fakultetu bezbednosti, ocenjuje za "Novosti" da li će se ustavne promene u Turskoj reflektovati na naš region.

Što se tiče perspektive politike širenja uticaja Ankare na Balkan, posebno na Sandžak i BiH, Ajzenhamer kaže da je ona započeta još 2009. godine proklamovanjem povratka Turske na Balkan i da se tu neće ništa bitno promeniti:

- Postoji raskorak između želja i mogućnosti, jer je ova država trenutno zaokupljena dešavanjima na Bliskom istoku, u Iraku i Siriji i tamo njena spoljna politika crpi svoje resurse. A što se tiče ekonomije, smatram da i ne treba da bežimo od saradnje sa Turskom, dok uticaj koji ona širi preko manjina uvek prate goruća nerešena pitanja.

D. R. Đ.

NOVINAR ISMET KOČAN, O STANjU U ISTANBULU: TURCI PODELjENI

U ISTANBULU, kao i u gradovima širom Turske, nema velike napetosti, ali su žitelji ove zemlje potpuno svesni podeljenosti društva kada je reč o rezultatima referenduma i podršci Redžepu Taipu Erdoganu, pa su u međusobnoj komunikaciji vrlo obazrivi, baš da bi se izbegli bilo kakvi incidenti. Ovako, za "Novosti", tursku svakodnevicu, komentariše Ismet Kočan, novinar i analitičar za Tursku i Bliski istok, dugogodišnji dopisnik našeg lista iz Istanbula.

- Opozicija je glasno nezadovoljna - kaže Kočan. - Sa druge strane, raspoloženje među pobednicima nije kao što je Erdogan očekivao, budući da je prošao "kroz iglene uši" i da ova pobeda nije blistava. Moraće da vodi računa o praktično polovini Turaka koji ne misle kao on.

J. M. - B. Ca.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije