Bojko Borisov zna koja su četiri bitna centra moći

I. STANOJEVIĆ

27. 03. 2017. u 09:56

Zadaci pobednika izbora u Bugarskoj. Uz pomoć evropskih fondova, Borisov se predstavlja kao velikodušni otac nacije, koji svoje podanike svakodnevno usrećuje novim auto-putevima ili stanicama metroa

Бојко Борисов зна  која су четири битна центра моћи

Bojko Borisov

STRANKA bivšeg bugarskog premijera Bojka Borisova Partija desnog centra GERB nadjačala je socijaliste za oko šest procenata i sa bezmalo 33 odsto biračkih glasova popela se na pobedničko postolje parlamentarnog nadmetanja održanog u nedelju. Analitičari ocenjuju da formiranje vlade u Sofiji neće nimalo biti lako, te da zemlju čeka nova nestabilnost i nastavak geopolitičke trke Brisela, Moskve i Ankare.

Borisov se nada da će brzo formirati kabinet "u skladu sa željom naroda", pri čemu isključuje sve koalicione varijante, izuzev onu s grupom nacionalista.

U Briselu uzorni đak, a kod kuće drugar iz kraja, takav imidž gradi Borisov i sasvim mu dobro ide, ocenjuje nemački Dojče vele. Odrastao u Bankji, predgrađu Sofije, često koketira sa svojim skromnim poreklom, ističući da je "dete ulice". Zna gde jaki sede - u Briselu, Berlinu (Borisov na radnom stolu ima sliku Merkelove), Vašingtonu i Vatikanu.

Legendarni su poljupci u čelo kojima ga iznova časti predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, koji ga zove "moj zlatni dečak". Borisov je briselski odlikaš među premijerima zemalja srednje i istočne Evrope. Bugarska je prihvatila obavezujuće kvote za raspodelu izbeglica u Evropi, za razliku od Poljske, Mađarske, Češke ili Slovačke. Borisov čak poziva druge zemlje srednje i istočne Evrope na više solidarnosti sa izbeglicama.

"TIGAR IZ BISTRICE" AMATERSKI fudbaler, "tigar iz Bistrice", Bojko Borisov za svoju ekipu uvek daje odlučujuće golove. Vladu vodi gvozdenom rukom, neslaganje je dozvoljeno, ali na kraju - šef odlučuje. Ministre smenjuje kako mu volja. Preferira resore u koje stiže najviše evropskog novca.

Istovremeno, intenzivno podiže ograde na granicama sa Turskom i Grčkom. Bugarska granična policija veoma je oštra prema ilegalnim migrantima. Zloglasni su "lovci na izbeglice", građanska straža koja dobrovoljno hvata došljake uz svenarodnu podršku. Borisov se zahvaljuje "patriotama koje pomažu državi", a potom izjavljuje da "neće tolerisati paramilitarne grupe, koje krše zakon". Jedno se sviđa Bugarima, drugo EU. Ovce u toru, a vuk sit.

Borisov se pridružio sankcijama protiv Moskve, iako su mu zemljaci prijateljski nastrojeni prema Rusiji. Ispunjavajući želju Brisela, odustao je od unosnog projekta izgradnje gasovoda "Južni tok". Junker u kabinetu drži uramljenu papirnu salvetu na kojoj je snalažljivi Bojko skicirao "Južni tok". Mala Bugarska jedan je od najvećih neto-primalaca novca iz kase EU.

Uz pomoć evropskih fondova, Borisov se predstavlja kao velikodušni otac nacije, koji svoje podanike svakodnevno usrećuje novim auto-putevima ili stanicama metroa. Građani već za doručak dobijaju Bojka serviranog na više televizijskih kanala istovremeno, "i uvek uživo", šale se Bugari.

- Država je propala. Dakle, ponovo mora da dođe dete ulice iz Bankje, da u kući uvede red - opisao je Borisov stanje u zemlji i zadatak koji je pred njim.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije