Kurc: Nezavisni mediji ključni element zdrave demokratije
27. 02. 2017. u 18:55
Ministar spoljnih poslova Austrije i predsedavajući OEBS-a Sebastijan Kurc izjavio je danas u Beču da slobodni mediji suštinski mogu da doprinesu stvaranju uslova za dijalog neophodan za izgradnju poverenja

Sebastijan Kurc
Na konferenciji o slobodi medija na Zapadnom Balkanu, Kurc je rekao da su nezavisni, profesionalni, pluralistički mediji ključni element zdrave demokratije i da je sloboda medija izuzetno važna i za zaštitu ljudskih prava i može značajno doprineti političkoj stabilnosti, prenela je agencija Fonet.
Kurc je kazao da još nisu potpuno zalečene rane oružanih sukoba na Zapadnom Balkanu i da OEBS, posredstvom misija u regionu, kroz konkretne projekte pomaže promociju slobode medija, kao i da Austrija snažno podržava evropske perspektive zemalja Zapadnog Balkana.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović rekla je da je mnogo problema sa kojima se suočavaju mediji na Zapadnom Balkanu i da se u regionu situacija u toj oblasti ne popravlja, ali da sloboda medija u procesu evropskih integracije mora ostati kriterijum o kojem nema pregovora.
Dunja Mijatović je rekla da kod vlasti zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u Evropskoj uniji stalno pokreće pitanja pretnjama i napadima na novinare, nekada i njihovim hapšenjima, prebijanju i maltretiranjima, dodavši da je u 2016. godini ubijeno 78 novinara širom sveta.
Ona je ukazala da se medijsko zakonodavstvo učestalo priprema u netransparentnim procesima, a potom nepotpuno i primenjuje, ocenivši da sloboda medija nije samo pitanje zakona.
Ne radi se tu samo o slobodi za novinare, urednike ili izdavače, sloboda izražavanja i sloboda medija spadaju u individualna prava, objasnila je Dunja Mijatović i dodala da je, da bi stvari bile bolje, neophodan zajednički napor civilnog društva, političara i međunarodne zajednice.
Dunja Mijatović je rekla da veliki broj zemalja negira činjenicu da imaju probleme sa slobodom medija i slobodom izražavanja, dodavši da se na taj način blokira njihov dalji razvoj.
To je izazov koji zahteva političku zrelost i hrabrost lidera, ali je obaveza i međunarodnih organizacija da održavaju i pojačavaju pritisak, rekla je Dunja Mijatović i navela da svoj deo odgovornosti za razvoj demokratije moraju preuzeti i mediji i organizacije civilnog društva.
Vlade moraju da shvate da je jedini put napred ako "dignu ruke od medija", rekla je Dunja Mijatović i novinarima i medijskim radnicima poručila da to nije dovoljno samo reći i da moraju stalno da teže vrhunskom profesionalizmu.
Injac Ranko
27.02.2017. 20:11
Muka mi je od ove Kurcove kao i Dunjinih naucenih izjava.Novinarstvo nije u sluzbi demokratije i naionalnih interesa vec u sluzbi centara moci koji upravljaju svetom.Pogledajte sta se radi sa demokratski izabranim predsjednikom u Americi.Ima tu izuzetaka kao sto su kod naas ove novine i Politika.
Primer slobode medija je Srbija i tvoj veliki prijatelj vucic.Takvo stanje,nije ni u severnoj koreji i dzaba vam je da uporno brisete komentare,uskoro sledi metla.
Komentari (2)