Putin, Tramp i Kinezi

Borislav Komad, novinar

27. 02. 2017. u 14:06

Veliki državnici, ali i oni koji bi da budu veliki, nikad istovremeno ne otvaraju više političkih ni ratnih frontova, jer istorija je pokazala kako najčešće ne dobijaju ni jedan jedini

Путин, Трамп и Кинези

VELIKI državnici, ali i oni koji bi da budu veliki, nikad istovremeno ne otvaraju više političkih ni ratnih frontova, jer istorija je pokazala kako najčešće ne dobijaju ni jedan jedini!

Šef Bele kuće Donald Džon Tramp kao da se ne drži tog pravila. Samo što je stupio na dužnost predsednika Sjedinjenih Američkih Država "zaratio" je prvo sa delom svoje Republikanske stranke, potom sa Centralnom obaveštajnom službom, doveo u pitanje značaj svojih saveznika sa zapadnih strana Evrope, i napokon, ušao u žestok sukob sa najuticajnijim i pisanim medijima svoje zemlje.

"Ne verujte lažnim medijima. Bela kuća radi veoma dobro. Nasledio sam nered i u procesu sam popravljanja tog nereda", žestoko se odbrusio Tramp na "Tviteru", jer je veći deo medija Sjedinjenih Američkih Država zdušno podržavao Hilari Klinton tokom kampanje za predsedničke izbore od kada datira sukob republikanaca sa tamošnjim medijima.

Za ovih nešto više od mesec dana, međutim, istrčavao je, sportski rečeno, još na nekoliko "utakmica".

Šef Kremlja Vladimir Vladimirovič, s druge strane, ima sasvim drugačiji pristup problemima sa kojima se suočavao i kao premijer i sada kao predsednik Rusije. Odmah u startu obe funkcije koje je obavljao i obavlja zacrtao je i toga se drži jasno određujući prioritete kao strateški cilj i strpljenje kao pobedničku taktiku. Nauk i za nas kad je u pitanju sudbina srpske južne pokrajine.

Prvo je zauzdao Čečeniju uzavrelu zbog političkih sukoba, potom bez ispaljenog metka i nijedne žrtve, pripojio Krim svojoj državi pozivajući se na istorijsko pravo, pa onda je na putu razrešenja krize u Siriji i, najposle, sve čini da zaštiti prava svojih zemljaka u Dombasu i Donjecku ugroženih sve izraženijim neonacističkim istupima vlade u Ukrajini.

Uz najsavremenije oružje Vladimira Vladimiroviča krase prioriteti i strpljenje baš kao da je do kraja proučio velikog francuskog mislioca i matematičara Rene Dekarta od pre gotovo četiri veka da je "život broj i mera".

A šta tek reći o najmnogoljudnijoj naciji na planeti, Kini? Dok većina sveta, pogotovo sa zapadnih strana, vreme meri štopericama, oni ga strpljivo odmeravaju vekovima. I tako više od pet hiljada godina!


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije