Ruski diplomata: Širenje NATO strateška greška

Beta

05. 12. 2016. u 12:51

Balkan neće biti "region sukoba", ali će novim proširenjima i ulaskom Crne Gore u NATO doći do pogoršanja odnosa sa Rusijom i do "podrivanja političkog jedinstva u zemlji" - rekao Juri Belobrov

Руски дипломата: Ширење НАТО стратешка грешка

Juri Belobrov

PODGORICA - Profesor Diplomatske akademije Ministarstva inostranih poslova Rusije Juri Belobrov nazvao je danas politiku proširenja NATO-a "strateškom greškom" i ocenio da će se odnosi Alijanse i Rusije u perspektivi pogoršavati što će svet učiniti "manje bezbednim mestom".

"Ta konfrontacija će uvući veći broj nevoljnih zemalja i produbiti jaz. Dovešće do nezabeleženog povećanja naoružanja i na duži rok će oslabiti obe strane (Rusiju i NATO), a svet učiniti manje bezbednim mestom", ocenio je Belobrov na međunarom skupu u Podgorici.

Skup je posvećen odnosima NATO-Rusija i posledicama na Zapadni Balkana, a organizator je Atlanski savet Crne Gore.

Uz ogradu da su njegovi stavovi lični i da ne predstavljaju stav zvanične Moskve, profesor ruske Akademije je ocenio da proširenje NATO na Zapadni Balkan "neće doprineti bezbednosti regiona i članica Alijanse, već će produbiti bezbednosni jaz".

"Proširenje je pogrešan korak u vreme kada se NATO i Rusija bore protiv zajedničkih, globalnih neprijatelja na Bliskom istoku gde je ta saradnja neophodna", kazao je Belobrov.

Profesor ruske diplomatske akademije je mišljenja da Balkan neće biti "region sukoba", ali predviđa da će novim proširenjima i ulaskom Crne Gore doći do pogoršanja odnosa sa Rusijom i do "podrivanja političkog jedinstva u zemlji".

On sugeriše NATO-u da preispita politiku proširenja i njenu posledicu na region i šire.

Profesor Fakulteta društvenih nauka Univerziteta u Ljubljani Anton Grizold ocenio je da je od "izuzetne važnosti" posvećenost NATO-a proširenju na region Balkana.

Smatra da je interes Rusije da izazove podele između EU i NATO-a, jer zvanična Moskva zastupa politiku multipolarizma, dezintegracije i protekcionizma.

Grizold je mišljenja da EU i NATO treba da jačaju saradnju, te da bi "bila greška" ne jačati i veze sa Rusijom, "koja je ne samo deo problema, već i rešenja".

Bivši ministar inostranih poslova Crne Gore Miodrag Vlahović je kazao da je proces učlanjenja Crne Gore u NATO gotova stvar.

On je zagovornik teze "prvo članstvo u NATO, pa onda politička promena".

"Da se politička promena dogodila pre članstva, ta integracija bi bila dovedena u pitanje i to na brutalan način", dodao je on.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Mikiboy

05.12.2016. 13:22

Uclanjivanje zemalja u NATO bez volje naroda tih zemalja ne znaci jacanje NATO-a posto u slucaju rata NATO oruzje moze da bude okrenuto na drugu stranu.Zapravo NATO samo slabi svoju poziciju nasilnim uvlacenjem zemalja u NATO.

Peca

06.12.2016. 01:08

@Mikiboy - I Kraljevina Jugoslavija je potpisala savez sa Hitlerom ali narod se okrenuo i protiv Kraljevine . Imacemo tu slicnu situaciju ali ne zaboravite na tu situaciju i NAT-o računa. Oni i hoce da se Srbi poubijaju izmedju sebe. To sto ih zovu Crnogorcima ili bosnjacima je samo način da podele Srbe kako bi se poubijali medjusobno. Okreni obrni Samo Srbi Sebe Seku

Republika Srpska

06.12.2016. 09:35

Potpuno se slazem sa predhodnim komentatorom.Srbi nemaju bas nikakvu lojalnost prema NATO-u i okrenuce oruzje protiv te satane prvom prilikom ako i kad se pruzi. Uvlacenje nelojalninh naroda i drzava u NATO je strateska greska ali NATO-a koju se skupo platiti kad za to dodje vrijeme. Zasto smrtnom neprijatelju ne pruziti priliku da napravi autogol?