Biznis imperija u Beloj kući

D. SAVIĆ

24. 11. 2016. u 09:30

Novi američki predsednik poručuje da ne namerava da se odrekne svog poslovnog "carstva". Od 500 preduzeća Trampove imperije, vredne najmanje 3,7 milijardi dolara, trenutno je na udaru njegov hotel u Vašingtonu

Бизнис империја у Белој кући

Niki Hejli ide u UN Foto Tanjug, AP

UOČI puta na Floridu, gde novi američki predsednik danas sa porodicom proslavlja Dan zahvalnosti, Donald Tramp je razgnevio protivnike porukom da nije obavezan da preseče veze sa svojim poslovnim carstvom kada se 20. januara useli u Belu kuću. Istovremeno, iskusne diplomate je iznenadio kad je za američkog ambasadora pri UN, ali i svog bliskog saradnika u spoljnopolitičkom timu, imenovao guvernerku Južne Karoline Niki Hejli, poreklom Indijku.

Bez iskustva u međunarodnoj politici, Hejlijeva, koja, inače, skoro do samog glasanja nije podržavala Trampa, prihvatila je ponudu. Prva žena koju Tramp postavlja na visoki položaj u administraciji učestvovaće i u uobličavanju spoljne politike SAD.

Demokrate, za to vreme, insistiraju da tajkun dokaže da ne namerava da profitira kao biznismen dok je u Beloj kući. Senator Ben Kardin planira da iduće nedelje predloži u Kongresu rezoluciju kojom će tražiti da Tramp dokaže da poštuje ustavnu obavezu o potencijalnom sukobu interesa.

Od 500 preduzeća Trampove imperije, vredne najmanje 3,7 milijardi dolara, trenutno je na udaru njegov hotel u Vašingtonu, nazvan po novom predsedniku. Sagrađen je na zemljištu iznajmljenom od vlade, a Tramp će kada preuzme dužnost u Beloj kući, biti istovremeno i stanar i vlasnik, što Vašington teško "vari".

Juče su istaknuti kompjuterski stručnjaci pozvali izborni tim Hilari Klinton da ospori rezultate izbora u Viskonsinu, Mičigenu i Pensilvaniji jer misle da su došli do dokaza da je glasovima u te tri države manipulisano ili da su oni hakovani. Stručnjaci su doveli u pitanje trend lošeg plasmana Hilari Klinton u oblastima koje se oslanjaju na elektronski sistem glasanja u odnosu na glasanje listićima. U okruzima gde se glasalo zaokruživanjem imena kandidata na papiru Hilari Klinton je dobila čak sedam odsto glasova više nego u okruzima u kojim se glasalo putem elektronskih mašina za glasanje. Procenjeno je da je Klintonovoj tako "ukradeno" 30.000 glasova - a samim tim i pobeda, jer je u konačnom rezultatu imala 27.000 manje od Trampa.

OBAMINA ODLIKOVANjA

Predsednik SAD Barak Obama odlikovao je najvišim američkim civilnim odlikovanjem, Medaljom slobode, 21 istaknutu ličnost. Među odlikovanim "inspiratorima" su glumci Tom Henks, Robert de Niro, Robert Redford, Sisili Tajson, košarkaši Majkl Džordan i Karim Abdul-Džabar, komičarka Elen Dedženeris, muzičari Brus Springstin i Dajana Ros, filantropi Bil i Melinda Gejts...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Miomir Maksimcev

24.11.2016. 12:32

O'Bummer bi sada trebao da pomiluje i Rodju Blagojevica koji robija umesto njega. Uhapsen je kada je Ef Bi Aj prisluskujuci ga saznao da kao guverner Ilinoisa namerava da u Senat posalje Dzesija Dzeksona na upraznjeno O'Bummer-ovo mesto. Umesto propisame procedure opoziva pozvali su se na zakon koji kaze da guverner moze biti smenjen ako nije u stanju da obavlja funkciju (nalazi se u ikomi i sl.). Osudjen je za sve ono sto su cinili Bil i Killari i cine svi americki politicari. Primao je novac.