Ne vraćamo se kući!
18. 11. 2016. u 18:20
Turski oficiri na komandnim pozicijama u NATO traže političko utočište posle vojnog puča. Stoltenberg: Odlučivaće zemlje u kojima službujuokušaj puča

Ilustracija, Foto Tanjug/Ap
TURSKI oficiri na komandnim pozicijama u NATO, traže azil u zemljama u kojima se trenutno nalaze, saopštio je u petak Jens Stoltenberg, generalni sekretar Severnoatlantske alijanse. Oni su, posle propasti julskog vojnog puča u ovoj zemlji, poslali svoje molbe za dobijanje azila, ali nisu naveli imena, niti precizne razloge zbog kojih su se odlučili na taj korak.
Stoltenberg, koji sutra stiže u Istanbul, dodao je da "NATO očekuje od Ankare da ponovo popuni sva upražnjena komandna mesta". Svaka zemlja će ponaosob odlučivati o zahtevima.
Ankara je otpustila, suspendovala i uhapsila na desetine hiljada ljudi, otkako je letos u Turskoj propao državni udar. Više od 11.000 zaposlenih ostalo je bez radnog mesta, a oko 36.000 ljudi se trenutno nalazi u istražnim zatvorima, gde čeka početak sudskog postupka. Među njima je veliki broj vojnika, ali i nastavnika, policajaca, sudija i novinara.
Američki zvaničnici i zvaničnici EU su izrazili zabrinutost zbog brzopoteznih turskih zakona, donetih posle propasti puča, koji imaju za cilj da legalizuju ojačanu ulogu predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. Izvestilac UN za slobodu izražavanja Dejvid Kej u petak je upozorio na opasnost od atmosfere koja vlada u Turskoj kazavši da "ona odražava stanje u kom su slobode misli i govora maltene ukinute".
Zvanična Ankara odbacuje optužbe da koristi propast puča kao razlog da se razračuna sa političkim oponentima i naglašava da će "svi čija se krivica ne dokaže biti oslobođeni".
Pad tadašnje turske vlade pokrenuo je lanac sumnji i optužbi koji vodi do sveštenog lica Fetulaha Gulena. On živi u dobrovoljnom egzilu u Pensilvaniji (SAD) i poriče svoju umešanost u pripremu državnog udara.
Jens Stoltenberg

Akademici i profesori u Turskoj masovno se privode pod sumnjom da "šuruju" sa Gulenom. U petak je policija uhapsila još jedan veliki "kontingent": najmanje 73 profesora Tehničkog univerziteta Jildiz u Istanbulu stavljeno je iza brave. Izdato je još stotinak naloga za hapšenje na osnovu sumnje da su profesori koristili takozvani bajlok, aplikaciju za komunikaciju preko interneta, namenjenu turskim obaveštajcima.
Policija je upala u domove profesora, a osumnjičeni su, pod izgovorom da ih vode na rutinsku proveru zdravlja, odvedeni u sedište MUP. Racija je sprovedena samo dan pošto su sudski zvaničnici otpustili 203 sudija i istražitelja zbog navodne pripadnosti "Gulenovoj terorističkoj grupi".
AZIL U NEMAČKOJ
FEDERALNI biro za migracije i izbeglice Nemačke, u petak je saopštio da je zaključno sa krajem oktobra dobio 4.437 zahteva za politički azil, dok je tokom cele prošle godine stiglo ukupno 1.767 zahteva.
Branko
18.11.2016. 20:58
Tako treba, hapsi profesore, učitelje, umetnike, književnike, akademike, obrazovane ljude i inteligenciju. Nikako ne hapsiti barabe, kriminalce, naci-fašiste i slične njima patriotske snage.
Komentari (1)