PEKING PRIKAZAO STELT AVION: Poleteli crni orlovi (VIDEO)
01. 11. 2016. u 09:59
U okviru sajma u Džuhaju, na najvećem skupu proizvođača i prodavača kineske avio-tehnike, pokazan lovac - avion pete generacije. J-20 leti na ruskim motorima četvrte generacije

Foto Tanjug, AP
MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA
KINEZI su u utorak prvi put, na aeromitingu održanom u okviru sajma u Džuhaju gde se održava najveći skup proizvođača i prodavača kineske avio-tehnike, pokazali svoj "nevidljivi" lovac, avion pete generacije J-20. Taj avion napravila je kineska Aviokorporacija u gradu Čandu i već je nazvan "crni orao". Prvi probni let J-20 imao je još 11. januara 2011, a očekuje se da će kineski vazduhoplovci početi da ga koriste najkasnije 2019. godine.
Prelet dva aviona J-20 trajao je jedva 60 sekundi, ali je i to bilo dovoljno da izazove pažnju Rusije i SAD.
U prvim komentarima demonstracionog leta moskovski mediji pišu da je deo tela kineskog nevidljivog lovca "prekopiran" ruski MiG-1.44 koji još nije završio ispitivanja, kao i američkih nevidljivih F-22 kao i F-35. Kineski J-20 ima domet leta 5.500 kilometara a "plafon" mu je 20 kilometara. U Moskvi smatraju da J-20 najverovatnije leti na ruskim motorima četvrte generacije AL-31FN.
Zahvaljujući sve većem vojnom budžetu kineska armija je sve bolje opremljena i naoružana. Ali i pored toga nije mali broj onih koji tvrde da sa rezervom treba prihvatati informacije iz Pekinga o velikim dometima njihovih konstruktora i inžinjera.
Kineski nevidljivi zaista izgledom podseća na američki F-35 ali je njegov motor daleko od onoga koji imaju avioni pete generacije. On ne može da leti duže nadzvučnom brzinom bez tzv. forsaža. Motor američkog "neviljivog" je daleko jači od tog ruskog motora koji sada koriste i Kinezi. Iako Kinezi prave svoje avionske motore, oni ne skrivaju da su i dalje prisiljini da kupuju motore od Rusa.
Moskovski vojni eksperti smatraju da su Kinezi tek na početku pravljenja aviona pete generacije. Rusi objašnjavaju da kineska zatvorenost onemogućava poređenje njihovog aviona "stelt" tehnologije sa američkim ili ruskim T-50. U svetu je malo poligona gde može tačno da se proveri koliko površina aviona može da prevari protivnički radar, da bi on bio u kategoriji "nevidljivih".
MALO SMO SAZNALI
ZAPADNI analitičari kažu da iz prvog leta nije "otkriveno gotovo ništa".
- Saznali smo vrlo malo. Čuli smo da je vrlo bučan, ali ne znamo koji tip motora koristi, niti znamo kakva je njegova mobilnost. Nisu otvarana vrata iza kojih je naoružanje. I ne znamo ništa o radaru koji koristi - kažu stručnjaci.
Bonaprta3
01.11.2016. 10:30
Original falsifikata. Pogledajte F22 = J20 samo ovaj leti za razliku od americke letece kante. Neprijatelja tuci njegovim oruzjem, ksze stara poslovica. Kinezi je doslovno primenjuju.
@Bonaprta3 - Uopšte ne liči na F22! J-20 ima prednja kormila i krila koja su domaća pamet razvijena i isprobana u "Chengdu" birou pre pola veka na projektu J-9, a na osnovu Mikojanovih eksperimenata izvedenim iz MIG-21. Slično rešenje koriste i "Rafal" i "Tajfun" i "Gripen" ali ne i Lokidov F22.
@Bonaprta3 - Uh uhuhuh...sto si pametan...moj unuk ostao je otvorenih usta dok sam procitao tvoj komentar!!Svaka cast.
@Bonaprta3 - Po cemu lici na F22? Vise lici na F35 trupom i nosom, ali zaboravljas jednu osnovnu stvar - a to je da je vrsta i kolicina oblika koji su istovremeno aerodinamicni i sposobni da odbijaju ili upijaju radarske talase poprilicno ogranicena. Zbog toga veliki broj aviona uopsteno lice jedni na druge (recimo F15 i MiG 29/Su-27, itd.). Pogledaj kako je izgledao kanadski presretac C-1000 i uporedi ga sa nasim Orlom J-2 i vidjeces mnogo "slicnosti!" Lupanje sa ciljem da se zapad opet predstavi kao naj...
Na sve liči ali avionikom najmanje na f22,lupaš kao otvoen prozor,bez ljutnje
Komentari (6)