Novi Avganistan preti Moskvi
06. 10. 2016. u 08:47
U sirijskom sukobu Amerika će koristiti staru taktiku iz vremena SSSR kada su naoružavali mudžahedine. U bazu Tartus su stigli sistemi S-300 da "zatvore nebo"

MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"
POSLE prekida saradnje u Siriji, ruski i američki generali će ipak zadržati liniju komunikacija kako bi se izbegao direktan sukob vojnika dveju velesila. U Moskvi, kao i u Vašingtonu, smiruju one uplašene da bi moglo da dođe velikog rata Rusa i Amerikanaca.
Ako se analiziraju sve izjave američkih predstavnika, uključujući i Roberta Vorka, zamenika ministra odbrane SAD, jasno je da Pentagon ne planira da direktno ratuje sa Rusijom. Ali Amerikanci će zato najverovatnije koristiti staru taktiku iz vremena kad su Sovjeti imali u Avganistanu svoju vojsku. Naoružavali su mudžahedine i obučavali ih da koriste "stingere" sa kojima su oni obarali sovjetske avione i helikoptere.
Šta će sada Amerikanci davati "umerenoj opoziciji" u Siriji tek će se videti. Tu su efikasne američke protivtenkovske rakete, kao i prenosni PVO sistemi, što će direktno uticati na povećanu opasnost za letove ruskih pilota.
Da se ne ponovi "beogradski scenario" kad su Amerikanci pogodili kinesku ambasadu i ostali nekažnjeni, Rusi su dovezli u Siriju u svoju remontno-morsku bazu Tartus sisteme S-300 kojima će zatvoriti nebo. U ruskom Generalštabu kažu da ne razumeju zašto su u Vašingtonu digli buku jer se radi o odbrambenom oružju.
Koliko će Rusi dugo ostati u Siriji i koliko će ih to sve koštati u Moskvi niko javno ne govori. Od 30. septembra 2015. kad je počela ruska ratna operacija u Siriji oni su potrošili najmanje 58 milijardi rubalja (1 evro 71 rublja). Za hranu ruskih vojnika u Siriji se troši po čoveku dnevno oko deset evra.
Na drugoj strani, Amerikanci troše dnevno na operacije protiv Islamske države znatno više jer su plate njihovih vojnika i oficira veće, a i naoružanje i vojna tehnika su skuplji.
Rusi su u Siriji koristili krilate rakete "kalibar". Sa brodova je lansirano 48 takvih raketa. Koliko košta jedna takva raketa Rusi nikada službeno nisu saopštili. Indija je 2006. kupila 28 raketa "kalibar" (pod imenom "klub-S3M-14E" za 184 miliona dolara. Moskovski eksperti kažu da bi cena jednog "kalibra" mogla da bude i celih 900.000 dolara.
Moskovski mediji tvrde da osim regularne armije u Siriji na strani armije Bašara Asada ratuju i jedinice iz tzv. grupe "Vagnera". Radi se o privatnoj vojnoj kompaniji. Neslužbeno se saznaje da ta grupa ima oko dve i po hiljade vojnika. Koliko košta njihovo ratovanje niko službeno ne saopštava.
Zahvaljujući ratu u Siriji Pentagon se uverio u mogućnosti ruske armije. Ona efikasno koristi rakete kako iz vazduha tako i sa brodova i podmornica. Ruska vojska je povećala preciznost svoje artiljerije zahvaljujući bespilotnim letilicama.
- Rusija je sada "snažan suparnik" - izjavio je zamenik ministra odbrane SAD Robert Vork.
OTKUD TOLIKO GLASAČA?
SLUŽBENO se ne govori koliko Rusi imaju oficira i vojnika u Siriji, ali izvori bliski Ministarstvu odbrane Rusije kažu da ih je oko 1.600. Međutim, strane agencije pišu da Rusi imaju u Siriji oko četiri hiljade vojnika. Ruska centralna izborna komisija je u septembru saopštila da je u avio-bazi Hmejmim glasalo 4.378 ljudi.
CORTO
06.10.2016. 09:08
Imam neki cudan osecaj da ce u tom slucaju i Hezbolah, i Huti, i Asad i mnigi drugi u Iraku i Siriji da dobiju ruske sisteme koji ce pucati na americke avione i helikoptere. Znaju i Ameri i Saudi to. A Turci su se vec dozvali pameti.
Прете им САД!!!
Komitet za ino.poslove drz.Dume che danas raspravljati o pitanju potpisivanja sporazuma izmedju Moskve i Damaska o ostanku Vazd.snaga Rusije na neodredjeno vreme u SYR sa svim benefitima po rusko osoblje koje sleduje.Zam.min.odbrane Nikolaj Pankov che Duminom komitetu podneti izveshtaj.
A što se vi sekirate za Ruse, mislite da su se preračunali , ali amerika tu neće moći ni nos da pomoli
amerika podrzava teroriste.
Komentari (17)