Mr Radomir Šćepanović: Haos na kineskoj berzi

05. 09. 2016. u 16:34

Kina, čiji je ekonomski rast znatno usporen zbog pada privredne aktivnosti, rešila je da devalvira svoju valutu juan po treći put. To je rezultiralo padom akcija

Мр Радомир Шћепановић: Хаос на кинеској берзи

KINA, čiji je ekonomski rast znatno usporen zbog pada privredne aktivnosti, rešila je da devalvira svoju valutu juan po treći put. To je rezultiralo padom akcija. Nova devalvacija kineskog juana dovodi do novog haosa na berzama u Šangaju i Šendženu. Novi mehanizam za prekid trgovanja na berzi je pokrenut dva puta u prvoj nedelji januara, što je za rezultat imalo da je 7. januar ove godine bio najkraći trgovački dan u 25 godina dugoj istoriji Šangajske berze.

Obaranje nacionalne valute juana smanjilo je kineske devizne rezerve za 500 milijardi dolara. Sa ovom devalvacijom juana, postignut je najniži kurs juana prema američkom dolaru od 2011. godine. Devalvacija juana imaće razorne posledice na američku privredu. Pad juana nije samo oborio svoju vrednost prema dolaru, već i prema drugim valutama u odnosu na evro i jen. Depresijacija juana utiče i na druge azijske zemlje da obore svoje nacionalne valute, u cilju bolje konkurentnosti na tržištu.

Usporavanje kineske privrede, tekuća "korekcija vrednosti" akcija na tamošnjem precenjenom finansijskom tržištu, prejak dolar, strmoglavi pad barela, pad ino-profita, povezano dejstvo ovih faktora postalo je jasno na Volstritu tek nakon loma na berzama u Šangaju i Šendženu. Dolazi do odliva kapitala iz Kine i rasprodaja deonica.

Pad akcijske vrednosti na berzama u Šangaju i Šendženu bio je za pet odsto. Novi mehanizam na berzi je primenjen. Prekidač je pritisnut. Berza je zatvorena na petnaest minuta. Po nastavku rada berze, strmoglavi pad akcija je nastavljen. Dostigao je sedam odsto tog dana i berza se zatvara.

Akcije Šangajske berze pale su za 7,3 odsto. Zbog toga Kina uvodi regulator za tržište hartija od vrednosti. Po tim novim pravilima se ograničavaju prava prodaje akcija velikim deoničarima na šest meseci. Prema novim propisima, moći će da prodaju najviše jedan odsto akcijskog kapitala kompanije na svaka tri meseca.

Banke, osiguravajuća društva i firme zabeležile su pad berzanskih ideksa skoro u svemu. Veliku gubici nastali su na berzama u: Njujorku, Londonu, Parizu, Frankfurtu. Posebno su pogođene rudarske kompanije, mašinska i auto industrija.

Globalna ekonomija već ima nekoliko negativnih faktora: podizanje kamata u SAD, pad cene sirove nafte na najniži nivo u poslednjih 10 godina, kineska ekonomija koja slabi. U Kini, zbog starog stanovništva, nema ko da puni penzioni fond. Indija ima veću devalvaciju valute od Kine.

Sada je najveći rizik kineska ekonomija koja je prestala sa dosadašnjim nivoom rasta. Restrukturiranje i kineski dug koji brže raste nego kineski oporavak. FED koji je u suprotnosti sa svetom. Promena referentne kamatne stope FED-a takođe daje svoj doprinos na svetskom tržištu, što se oseća na tržištu kapitala, a posebno na tržištima u usponu. Efekti se prenose i na robna i finansijska tržišta.

A tu su i politički razlozi. Zemlje zaliva su u konfliktu (Iran i Saudijska Arabija). Moćni igrači u proizvodnji nafte na Bliskom istoku.

Došlo je do poremećaja odnosa između Irana i Saudijske Arabije, gde Kina ima investicije u naftaškim poslovima. Saudijska Arabija i zemlje Bliskog istoka spuštaju cenu nafte kao bi ugušile konkurenciju iz SAD koja pravi naftu iz škriljaca. Na taj način u SAD se gube radna mesta. Sve je teže vratiti kredit koje je uzet za proizvodnju nafte iz škriljaca.

Sve ovo utiče na globalnu ekonomiju. Ni velike količine besplatnog novca nisu uticale na to da se oživi ekonomija.

Berze su pod velikim pritiskom. Indeksi su u padu, a cene nafte na najnižem nivou od aprila 2004. godine. Venecuela, Brazil, Grčka, Rusija, Ekvador, Argentina, Japan, Finska, Hrvatska i Švajcarska, po Blumbergu 2016. godina će imati najgore privredne pokazatelje. Tajvan je u grupi zemalja koje mogu pasti u recesiju.

Prethodnih godina, berze su uglavnom rasle, i ima indikacija da je u pitanju "balon", a da je njegova vrednost prenaduvana.


Mr Radomir Šćepanović, ekonomista

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (23)

Bojan

05.09.2016. 17:53

Odličan tekst, saznao puno stvari u koje nisam bio upućen.Sve pohvale za autora i samo neka nastavi ovako.

Ramzes

05.09.2016. 18:25

Mogli su ranije da primene berzanski prekidac. Ovako je izgubljeno mnogo milijardi dolara, a mnoge firme su propale zbog gubitka na berzi. Takodje je imnog oljudi ostalo bez posla jer su se njihovi menadzeri igrali na berzi

AMITA

05.09.2016. 18:44

Zar nije povoljnije uzeti kredit od Kine ili kineske razvojne banke ili BRIKS-a?Cene nafte su pale, drze je kao da je 200$ barel

AMITA

05.09.2016. 18:56

Ako pukne jos jedan berzanski balon, sta ce biti sa svetom?Koliko ce biti radnika usled krize na ulici? Ko ce da finansira gubitak na berzi?Odlican tekst, pohvale autoru teksta

malkolm_x

05.09.2016. 18:57

Odličan tekst. U skoroj budućnosti možemo očekivati nove potrese na svetskoj berzi kao posledicu promena u Kini.

Tomas

05.09.2016. 20:25

Dobro objasnjeno. Kineska kombinacija kontrolisane I slobodne privrede je donekle rizik ne samo Kini vec i zapadnom svetu. Pad vrednosti na kineskoj berzi moze da izazove svetske posledice - ali ne obavezno. Probelemi na Kineskij berzi moze znaciti da ce investitori uloziti novac u Japanu, Americi ili Evropi. Tesko je predvideti.

Dule Los Angeles

06.09.2016. 03:48

Text je malo "s'brda s'dola". Komlikovano su kazane obicne stvari. Kina to radi kao odgovor na americku"teroristicku Ekonomiju" gde su referentne stope vec dugo 0% kako bi se jos malo podgoili lopovi na "Wall Streetu". Dolar je odavno precenjen i on terorise Svetsku Privredu. Kina vec treci put "napada" americku Privrdu devalvirajuci svoju valutu,nebi li izazvala pucanje "americkog balona",stoce se ubrzo I deseti. Resenje je da Svet,sto pre nadje alternative dolaru,kojim USA terorise Svet.

Cadj N 550

06.09.2016. 08:52

Lepo objasnjen jedan okidac haosa, pomenuta vecina ostalih, mozemo li da se nadamo jos nekom clanku na ovu temu?!Zahvalnost Novostima i autoru - uvek uzivam dok citam ovakve clanke koji nista ne ulepsavaju nego faktografski odslikvavaju stvarno stanje stvari.

DrOZ

09.09.2016. 13:45

Prilično jasno objašnjeni pojedini mehanizmi valutne i finansijske nestabilnosti u današnjem svetu.Zahvaljujem se i autoru i Novostima što omogućavaju stručnjacima da nam prenesu ovakve informacije nedostupne ljudima koji se nalaze van izvora finansijskih zbivanja na najvažnijim svetskim berzama i među najuticajnijim svetskim ''igračima''.

vcolic

14.09.2016. 22:31

svetska ekonomija, njeni mehanizmi i kina kao,prakticno, naj uticajniji faktor, objasnjeno bez uvijanja

Steva S.

15.09.2016. 09:50

Svakom oscilacijom na berzi neko gubi, a neko dobija! Treba stabilizovati naftno trziste! Da cene budu prihvatljive za sve. I proizvodjace i kupce.

MilosN

07.10.2016. 17:50

Banke, osiguravajuća društva i firme zabeležile su pad berzanskih ideksa i velike gubitke. Tesko da ce se oporaviti.Ima majstora koji se snalaze u svakoj trzisnoj promeni i zaradjuju!

Jelena

10.10.2016. 09:28

Kakav je to strateski potez bio! Sah mat! Jer samo dvadesetak dana kasnije kineski juan, prvi put u istoriji, postaje jedan od “pet velicanstvenih” uz dolar, evro, funtu I jen. Hvala na sjajnim informacijama – uvek izaberete pravu temu u pravom trenutku.

Roman

15.12.2016. 15:03

Jedan od razloga nastanka sporazuma TTIP upravo nacina da se Kina blokira u daljem razvoju i dominaciji u Azijsko-Pacifickom regionu. Kina je uradila jednu mudru stvar, a to je kupila je zlato!