Samit G20 ovog vikenda u Kini
31. 08. 2016. u 23:46
Vođe najvećih svetskih privreda u okviru grupe G20, koji se sastaju ovog vikenda u Kini, razmatraće krhku svetsku privredu i slabljenje trgovinske razmene, i očekuje se da će pored ekonomskih biti dotaknute i geopolitičke teme

Foto Tanjug, AP
Vođe najvećih svetskih privreda u okviru grupe G20, koji se sastaju ovog vikenda u Kini, razmatraće krhku svetsku privredu i slabljenje trgovinske razmene, i očekuje se da će pored ekonomskih biti dotaknute i geopolitičke teme kao što su rat u Siriji i teritorijalni sporovi u Južnom kineskom moru.
Kina, koja ove godine predsedava G20, predvidela je skroman dnevni red za skup šefova vlada ili država najbogatijih zemalja sveta 4. i 5. septembra u Hangdžuu, navodeći kao cilj inovativnu, snažnu, povezanu i inkluzivnu privredu. Zemlje u okviru G20 poseduju 85 odsto svetskog bogatstva.
Stanje u svetskoj privredi nije ružičasto. Međunarodni monetarni fond smanjio je svoja predviđanja svetskog privrednog rasta za 2016. i 2017. godinu na 3,1 i 3,4 procenta, posle britanskog glasanja o Bregzitu i u kontekstu nesigurnog privrednog oporavka.
"Nema mnogo interesa koji se podudaraju među velikim silama" što ukazuje da na ovom skupu neće biti doneta konkretna rešenja, rekao je Kristofer Bolding, profesor na Pekinškom univerzitetu.
Analitičar banke HSBC Ći Hongbin rekao je da za razliku od prethodnih sastanaka G20, ovog puta se ne oseća toliko velika potreba za hitnim usvajanjem većih političkih inicijativa.
"Zabrinutost oko smanjenja vrednosti juana i privrednog rasta se smanjila, kineska privreda se stabilizovala i previranja vezana za Bregzit su za sada obuzdana", rekao je on.
Ipak, G20 je forum na kome se vode "korisne" rasprave za učvršćivanje poverenja tržišta i postizanja konsenzusa oko tema kao što su fiskalni rajevi, rekao je Tristram Sensberi, stručnjak za studije G20 na australijskom Lovi institutu.
Peking će promovisati zeleno finansiranje, odnosno finansiranje posvećeno održivom razvoju. Mogao bi da se uputi poziv za konkretne akcije za budžetski podsticaj i povećane investicije u infrastrukturu, navela je banka HSBC.
Biće teže da se postigne dogovor o komercijalnim pitanjima u trenutku kada se ponovo pojavljuje protekcionistički mentalitet, rekao je Endru Polk iz kabineta Medli Gloubal Advajzors i ukazao da se međunarodna razmena smanjuje se tri odsto godišnje od 2009. godine.
Iako domaćin skupa Kina ne želi da se politizuje samit, geopolitičke teme kao što je rat u Siriji i razni teritorijalni sporovi u Južnom kineskom moru biće pokrenute u Hangdžuu. Američki predsednik Barak Obama sastaće se u Kini, na margini skupa, sa svojim turskim kolegom Redžpom Tajipom Erdoganom da razgovara o Siriji.