Lukašenka brine cveće

B. VLAHOVIĆ

15. 08. 2016. u 08:45

Belorusija usvojila novu vojnu doktrinu, čak petu u poslednjih 20 godina. Poseban oprez prema pritiscima da se izazovu neredi

Лукашенка брине цвеће

MOSKVA: OD STALNOG DOPISNIKA


Glavna opasnost Belorusiji ne preti od napada NATO već od "cvetnih revolucija" i "hibridnih ratova".

To je glavna procena nove vojne doktrine koju je potpisao predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko. Razlog obnavljanja vojne doktrine je nova vojnopolitička situacija u Evropi i svetu.

Iz teksta doktrine se vidi da su u Minsku svesni da će Zapad i dalje pomagati raznim nevladinim organizacijama kojima je cilj da svrgnu legitimno izabrano rukovodstvo. Kad se govori o "hibridnim" ratovima, onda u Minsku misle pre svega na razne informativne pritiske i provokacije da se izazovu neredi.

Predsednik Lukašenko je više puta isticao da vojna doktrina Belorusije ima isključivo odbrambeni karakter, jer ta zemlja nikoga ne namerava da napada, ali je spremna da brani granice i suverenitet. Belorusko rukovodstvo ističe da nijednu državu ne smatra neprijateljem i pridržava se principa rešavanja sporova mirnim putem.

STRANI OBAVEŠTAJCI MINISTAR odbrane Andrej Ravkov objašnjava da nova doktrina uzima u obzir sve mogućnosti neprijateljstva prema Belorusiji uključujući i oružane konflikte isprovocirane spolja pomoću elemenata "hibridnog rata". To su razlozi zbog kojih će se budno pratiti delovanje stranih obaveštajnih službi protiv Belorusije.

- Belorusija nema nikakvih teritorijalnih pretenzija prema susednim zemljama. Iako ne nameravamo da ratujemo, moramo imati dobro naoružanu armiju da nekome ne padne na pamet da nasrne na našu zemlju - objasnio je Lukašenko.

Za vreme Lukašenkove vladavine Belorusija je više puta menjala vojnu doktrinu kao i koncepciju nacionalne odbrane. Prvi put je to bilo 1995, pa 2001, 2010, 2011. i 2014. godine.

Moćne države ne samo što šire uticaj, nego se "mešaju u unutrašnje stvari manjih država" i "jačaju ekstremizam i separatizam". Iako u beloruskoj koncepciji ne piše konkretno koje zemlje pomažu ekstremistima i separatističkim pokretima nije teško pogoditi odakle ide najviše novca nevladinim organizacijama.

U dokumentu se ističe da će Belorusija i dalje jačati odnose u saveznoj državi sa Rusijom, kao i u organizaciji Dogovora kolektivne bezbednosti u koji ulaze pored Rusije, Belorusije, Kazahstana još i Jermenija, Kirgizija i Tadžikistan. Ranije su članovi tog dogovora bili i Uzbekistan, Azerbejdžan i Gruzija. Što se tiče odnosa sa EU, rukovodstvo u Minsku ih vidi kao "dobrosusedske i uzajamno korisne".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

liberat

15.08.2016. 09:02

Ima li Srbija takvu doktrinu? Ili je samo običan anglosaksonski prirepak? Za Rusiju i Putina!!!

Пипер

15.08.2016. 10:28

"Цветная революция" значи "обојена револуција", а не "цветна револуција". Наслов треба исправити.

paja

15.08.2016. 10:52

lukašenko,naš brat..jedini je otvoreno bio uz srbiju dolazio u beograd i nudio vojnu pomoć neposredno pred bombardovanje..

Laca

15.08.2016. 13:08

Да ли је могуће да ваш "стални дописник" из Москве не зна да реч "цвет" на руском језику значи и боја и цвет? Придев "цветный, цветная" значи "обојени, у боји", дакле није "цветна револуција" већ "обојена револуција", а тај појам нам је већ свима добро познат.

g

15.08.2016. 13:34

Gdja Nuland ne bi zalila milijarde dolara da i u Minsku ponovi majdanski scenario i da krvavo zavadi i Ruse i Beloruse.Od Hitlera su mnogo toga imali nauchiti.