Pljusak japanskih protestnih nota Kini

S. B. M.

09. 08. 2016. u 19:34

Odnosi Pekinga i Tokija zaoštreni zbog upliva kineskih plovila u vode blizu Senkaku ostrva. Tenzije dodatno rastu i zbog militarizacije Kine u Južnom kineskom moru

Пљусак јапанских протестних нота Кини

USRED teritorijalnog sporenja oko ostrva Senkaku (Dijaoju), Tokio je danas - drugi put za samo dva dana - uputio protestnu notu Pekingu zbog "upada" brodova blizu ostrva u Istočnom kineskom moru, peti put zaredom. Oko 230 ribarskih brodova praćenih plovilima kineske obalske straže, od kojih su neki bili naoružani, uplovilo je u vode blizu ostrva Senkaku. Iako Peking ne poriče navode suseda, i povremeno šalje ribarske brodove ka ovim nenaseljenim, ali prirodnim resursima vrlo bogatim, ostrvima, retko se događa da ih se toliko nađe u tom delu mora.

Japanski ministar spoljnih poslova Fumio Kišida rekao je da se bilateralni odnosi između dve zemlje značajno pogoršavaju:

- Ne možemo da dopustimo i prihvatimo bilo kakve aktivnosti kineskih brodova u blizini ostrva Senkaku, jer to podstiče tenzije u regionu - naglasio je on.

Kineski ambasador u Japanu, Čeng Jonghua, istakao je da su sporna ostrva deo kineske teritorije, ali da bi spor trebalo rešiti mirnim putem:

- Normalno je da naši brodovi imaju aktivnosti u tim vodama. Ipak, obe zemlje moraju da rade na poboljšanju odnosa kako ne bi došlo do eskalacije sukoba - kazao je Čeng.

Bilateralni odnosi bili su ugroženi i u junu, kada su brodovi kineske mornarice prvi put uplovili u sporne teritorijalne vode. Ovaj poslednji incident, međutim, događa se u trenutku kada su odnosi u Aziji dodatno zategnuti, pošto je Stalni arbitražni sud u Hagu prošlog meseca doneo odluku da Kina ne polaže istorijsko pravo na ostrva u Južnom kineskom moru i da je prekršila suverena prava Filipina u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni te zemlje. No, najmnogoljudnija država ne priznaje presudu, pošto ne prihvata nijedan način rešavanja spora koji nameće treća strana.

NAPAD NA MINISTARKU ODBRANE

ODNOSI Kine i Japana dodatno su zaoštreni prošle nedelje kada je Peking optužio novoimenovanu japansku ministarku odbrane, Tomi Inadu, da pokušava da "obrne" istoriju, odbivši da kaže jesu li Japanci tokom Drugog svetskog rata masakrirali civile u Kini. Inače, Inada se zalaže za militarizaciju Japana, jačanje bezbednosnih snaga i promenu pacifističkog ustava iz 1945, koji su Japanu nametnule SAD.

VOJNI HANGARI

DA Kina jača svoje odbrambene snage, pokazuju satelitski snimci Spretli ostrva u Južnom kineskom moru, na kojima gradi hangare za borbene avione i piste. Ovaj potez Pekinga podigao je budnost Vijetnama i Filipina, ali i SAD, čiji brodovi patroliraju ovim vodama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije