Ankara zaoštrila odnose sa Zapadom

S. B. M.

06. 08. 2016. u 09:15

Turska odnose sa Amerikom dovela do ivice, "prepucavanja" s visokim zvaničnicima Evropske unije. Saradnja sa SAD ugrožena ukoliko ne izruče Gulena

Анкара заоштрила односе са Западом

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan sa gardom

ODNOSI Turske sa Evropskom unijom dodatno su zaoštreni posle jučerašnjeg "prepucavanja" ministara inostranih poslova iz Beča i Ankare, ali i sa Vašingtonom zbog zahteva za izručenje nekada bliskog Erdoganovog saveznika a sada prvooptuženog za neuspeli vojni puč Fetulaha Gulena, koji živi u Pensilvaniji.

Ministar spoljnih poslova Turske Melvut Čavušoglu zaoštrio je odnose sa Austrijom nazvavši je "epicentrom radikalnog rasizma", komenatarišući povećan broj napada na muslimane u toj zemlji za čak 42 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Optužbe turskog kolege oštro je odbacio ministar spoljnih poslova Austrije Sebastijan Kurc, navodeći da je Ankara pozvana da ublaži izbor reči i svoj kurs delovanja (kod kuće), kao i da uradi svoj domaći zadatak.

Ove tvrdnje stigle su na račun Beča, dan pošto je austrijski kancelar Kristijan Kern rekao da smatra da Turska više nije kandidat za članstvo u EU, "i to ne sada, a ni u narednim decenijama. Ankara je oštro reagovala na ovakvu izjavu.

Da su i pregovori Nemačke i Turske napeti posle neuspelog pokušaja puča u toj zemlji i oštrih mera koje turske vlasti primenjuju nad osumnjičenim pučistima, potvrdio je juče nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer:

- U ovom trenutku praktično nema osnova za pregovore, s obzirom na viđenje Turske da Nemačka nije ozbiljno shvatila pokušaj puča i na zabrinutost Nemačke zbog masovnih hapšenja i otpuštanja u Turskoj posle neuspelog puča. Ipak, ne bi trebalo prerano obustaviti pregovore sa Ankarom, pošto bi to EU lišilo uticaja kad je reč o hiljadama ljudi koji su uhapšeni u Turskoj - rekao je Štajnmajer.

ČISTKA VLADAJUĆA turska Partija pravde i razvoja (AKP) naložila je juče, cirkularnim pismom, svojim lokalnim ograncima i opštinskim vlastima da odmah počnu čistku nad onima koji su povezani sa Gulenovim pokretom ili koji su pružili podršku puču. Ujedno, turske vlasti otpustile su juče 167 članova Saveta za naučno i tehnološko istraživanje (Tubitak), saopštio je ministar industrije Faruk Ozlu.

Melvut Čavušoglu juče je upozorio i SAD da će odnosi dveju zemalja biti ugroženi ukoliko Amerika ne izruči Fetulaha Gulena, za čije hapšenje su turske vlasti u četvrtak izdale nalog zbog optužbi da je bio nalagodavac neuspelog vojnog puča.

Iz Stejt departmenta navode da američko Ministarstvo pravde razmatra nova dokumenata kako bi se utvrdilo da li ona predstavljaju formalan zahtev za izručenje Gulena, pošto prva serija "papira" to nije bila. Zato će u naredne dve nedelje delegacija predvođena turskim ministrima spoljnih poslova i pravde otputovati u SAD kako bi dokazala Gulenovo učešće u pokušaju puča.

Ujedno, Gulen, koji poriče bilo kakvu umešanost u dešavanja u otadžbini od prošlog meseca, rekao je juče da je dobro dokumentovano da turski sudski sistem nije nezavisan, tako da je nalog za njegovo hapšenje još jedan primer težnji predsednika Redžepa Tajipa Erdogana ka autoritarizmu i odstupanja od demokratije.

Stoga se s posebnom pažnjom očekuje poseta američkog državnog sekretara Džona Kerija, koji bi trebalo da stigne u Tursku 24. avgusta. To će biti prva poseta nekog visokog zvaničnika sa zapada Turskoj, posle pokušaja vojnog udara i optužbi turske vlade da je njeni "zapadni prijatelji" nisu podržali. Ipak, navode o Kerijevoj poseti Ankari, portparol Stejt departmenta Mark Taner nije potvrdio.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Да ти кажем

06.08.2016. 10:11

Добро је. Ако се још више заоштри, добро је за Русе, Курде, Грке и нас. Лоше за Запад, ИД и Хрватску, за Турску, Велику Албанију и Федерацију.

saro

06.08.2016. 11:31

milion turaka na vlasti čačka mečku pod prečku,građane turske niko ne pita,a kad dođe šejtan po svoje biće kuku i lele svima i u turskoj i u okolini