Karantin u Sibiru
04. 08. 2016. u 07:30
Epidemija "sibirskog čira" nezabeležena u poslednjih pola veka na istoku Rusije, stanovnici evakuisani. Lekarima pomažu i vojne jedinice
.jpg)
MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA
SVI stanovnici područja u Jamalo-neneckoj oblasti u Sibiru, gde se pojavio antraks, prebačeni su na posebnu teritoriju i pod lekarskom su kontrolom, kako se ta opasna infektivna bolest ne bi širila.
Od te bolesti već je umro jedan 12-godišnji dečak, a zatim i njegova baka. Oni su jeli meso zaraženog jelena. U bolnici je 41 dete i 31 odraslih. Na sreću, niko nije u životnoj opasnosti.
U jamalskom rejonu je uveden karantin zbog pojave "sibirskog čira", kako ovde zovu antraks, od kojeg je uginulo više od 2.300 jelena. Bila su zaražena tri stada, a lokalne vlasti kažu da se antraks "probudio" jer je ovog leta bilo nezapamćeno toplo vreme. Više od dva meseca temperatura je preko 30 stepeni. Obično se zaraze životinje, a zatim pastiri i članovi njihovih porodica.
Poslednji put antraks je registrovan na Jamalu 1941. godine, ali još od 1968. do sada u ovom kraju nije bio zabeležen nijedan slučaj obolelih.
Ministarstvo odbrane Rusije poslalo je 50 specijalista hemijsko-biološke zaštite i 200 vojnika u pomoć medicinarima koji se bave likvidacijom žarišta antraksa u ovom okrugu. Prebačeno je 19 jedinica specijalne tehnike, pokretne laboratorije, četiri helikoptera MI-8, pa i bespilotne letelice. Svi vojnici i oficiri su prethodno vakcinisani.
Vojska sprovodi monitoring u rejonu gde se pojavio antraks i spaljuje uginule jelene, a zatim dezinfekuje teritoriju. Veterinari sprovode vakcinaciju stada jelena kako se zdravi ne bi zarazili.
SPREČAVANjE PANIKE
U Selihardu i drugim gradovima tog ruskog regiona vlasti su morale da smiruju paniku, jer su se pronele glasine kako je vodovod zaražen. Sve analize pokazuju da je strah bio nepotreban. U Ministarstvu zdravlja tvrde da nema opasnosti da se antraks raširi na druge delove Rusije.