Papa osnovao komisiju da proučava ulogu žena đakona
03. 08. 2016. u 00:37
Papa Franja osnovao je specijalnu komisiju koja će da proučava ulogu žena đakona u istoiji, sa mogućim razmatranjem da li će biti dozvoljeno ženama da budu đakoni u Rimokatoličkoj crkvi

Papa Franja
Papa Franja osnovao je specijalnu komisiju koja će da proučava ulogu žena đakona u istoiji, sa mogućim razmatranjem da li će biti dozvoljeno ženama da budu đakoni u Rimokatoličkoj crkvi.
Komisija sastavljena od sedam muškaraca i šest žena će, prema navodima Vatikana biti zadužena da razmatra ulogu žena u crkvi, mada neki takođe očekuju preporuke o načinu davanja više odgovornosti ženama.
Đakoni su stepen ispod sveštenika. Oni mogu da propovedaju i da drže venčanja ili sahrane ali ne mogu da drže misu.
Papa je u maju rekao da je spreman da formira komisiju koja će razmatrati to pitanje. On je rekao da je otvoren prema razmatranju mogućnosti da žene budu đakoni.
"Bilo bi korisno za crkvu da razjasni ovo pitanje, slažem se", rekao je on u maju.
Vatikan je takođe precizirao da papa ne razmatra mogućnost da žene postanu sveštenici.
Trenutno su svi katolički sveštenici i đakoni muškarci. Sveštenici moraju biti neoženjeni dok đakoni mogu da budu oženjeni.
Komentari (1)