MASAKR U MINHENU: Sedmoro ubijenih poreklom sa Balkana; Napadač opsednut masovnim ubistvom
23. 07. 2016. u 09:17
U napadu u tržnom centru u Minhenu 18-godišnji Nemac iranskog porekla ubio devet i ranio 27 osoba, od kojih 13 tinejdžera. Stradala i tri stanovnika KiM

Foto Tanjug, AP
Deset ljudi, uključujući inapadača izgubilo je život u petak posle podne u pucnjavi kod Olimpijskog tržnog centra u Minhenu. Napadač je 18-godišnji Nemac iranskog porekla i da za sada ništa nije poznato o motivima počinioca.
Radio podseća da je prve pozive policija dobila u petak u 17:52. Snimci ubrzo postavljeni na društvene mreže pokazuju muškarca kako ispred restorana Mekdonaldsa iz pištolja puca na prolaznike, a zatim ulazi u Olimpijski tržni centar preko puta.
Povređeno je 26 osoba, 16 je bilo bolnički zbrinuto od kojih je troje u teškom stanju.
PROČITAJTE JOŠ:
DRAMA U MINHENU - Policija: Pucao je 18-godišnji Nemac poreklom iz Irana
POGLEDAJTE: Ovako je napadač u Minhenu pucao na ljude! (VIDEO)
NEMAČKI PREDSEDNIK "UŽASNUT" NAPADOM U MINHENU
Nemački predsednik Joahim Gauk izjavio je da je "užasnut" zbog "ubistvenog napada" u tržnom centru u Mihenu.
"Ja sam u mislima sa svim žrtvama i onima koji žale ili strahuju zbog svojih voljenih", saopštio je Gauk, istovremeno izražavajući "solidarnost" sa osobljem službi za vanredne situacije koji pokušavaju da "zaštite ljude i spasu živote".
OLAND: PUCNjAVA U MINHENU - GNUSNI TERORISTIČKI NAPAD
Predsednik Francuske Fransoa Oland izjavio je da je pucnjava u Minhenu "gnusni teroristički napad" čiji je cilj širenje straha u Nemačkoj posle prošlenedeljnog napada u Francuskoj.
"Nemačka će se odupreti, može računati na prijateljstvo i saradnju Francuske", navodi se u saopštenju Olanda, prenosi Rojters.

DANAS SASTANAK NEMAČKOG SAVETA ZA BEZBEDNOST
Šef kabineta nemačke kancelarke Angele Merkel Peter Altmajer izjavio je da će danas biti održan sastanak saveta za bezbednost kako bi se procenila situacija nakon napada u Minhenu, javio je Rojters. On je dodao da je Merkelova redovno obaveštavana o razvoju događaja u Minhenu.
The sad result of #munich #gunfire
10 fatal casualties, among them the shooter
16 injured
For more see(german text):https://t.co/ZooBf7NG6J
POLICIJA: MOTIVI NAPDA NEJASNI, POVREĐENA I DECA
Motivi napada su "potpuno nejasni", rekao je šef policije na konferenciji za štampu i precizirao da je napadač živeo u Minhenu i da je imao dvojno državljanstvo.
"Prerano je reći da li je u pitanju teroristički napad, kao što je rekao Oland, ili delo poremećene osobe", istakao ješef policije i dodao da među poginulima ima mladih, a povređeno je i nekoliko dece.
On kaže da je policija pucala u napadača i ranila ga, ali je on uspeo da pobegne, dok je nemačka novinska agencija DPA navela da je njegovo telo kasnije pronađeno na udaljenosti od oko jedan kilometar od tržnog centra, u kojem se dogodila pucnjava.
"Pronašli smo muškarca, koji je izvršio samoubistvo. Pretpostavljamo da je on jedini napadač", navela je policija na svom nalogu na Tviteru.
Munich loner's classmate reveals he promised revenge on his tormentors one day https://t.co/dWMoXhzQfS pic.twitter.com/990hLQOEaa
KONZUL SRBIJE: MINHEN SE VRAĆA U NORMALU
Konzul Srbije u Minhenu Snežana Miljanić rtekla je da je napetost u Minhenu popustila. Javni prevoz je proradio, a ugostiteljski objekti su jutros zatvoreni. Ona je takođe rekal i da nije bilo poziva građana iz Srbije.
VUČIĆ IZRAZIO SAUČEŠĆE MERKELOVOJ I ZEHOFERU
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je danas telegrame saučešća nemačkoj kancelarki Angeli Merkel i predsedniku Vlade Bavarske Horstu Zehoferu.
"Užasnula nas je vest o napadu u Minhenu, koji ne samo da je odneo nevine živote, nego nas je i ponovo upozorio da mržnja i nasilje mogu da se pojave svuda i uvek", piše u telegramu. U ime Vlade Srbije i svoje ime, porodicama i prijateljima poginulih, kao i Vama i Vašoj Vladi, upućujem izraze najdubljeg saučešća, a povređenima želje za brz oporavak”, navodi se u telegramu saučešća premijera Vučića.

VANREDNI SASTANAK MERKELOVE I DE MEZIJERA, BRZ ODGOVOR BEZBEDNOSNIH SLUŽBI
Kancelarka Angela Merkel sastaće se u 12.30 sa ministrom unutrašnjih poslova Tomasom de Mezijerom i zvaničnicima bezbednosnih službi.
Premijer Bavarske i predsednik stranke CSU Horst Zehofer rekao je da su sve jedinice brzo i profesionalno odgovoreile na napad.
"Moramo da učinimo sve da obezbedimo sigurnost, jer bez nje nema slobode", rekao je on.

PUTIN UPUTIO TELEGRAM SAUČEŠĆA
Predsednik Rusije Vladimir Putin uputio je danas telegram nemačkoj kancelarki i premijeru Bavarske u kojem je izrazio najdublje saučešće svim građanima Nemačke zbog žrtava pucnjave u tržnom centru u Minhenu, prenose ruski mediji.
ZASTAVE NA POLA KOPLjA
Ministar unutrašnjih poslova naredio je spuštanje svih zastava na pola koplja zbog žalosti za ubijenima u Minhenu.
Police update on Munich shooting: The gunman was born and raised in Munich https://t.co/nA20eyK0mn
DVOJE GRAĐANA KOSOVA ŽRTVE NAPADA U MINHENU
U napadu u Minhenu u kome je ubijeno devet osoba, poginulo je i dvoje građana Kosova koji su živeli u Nemačkoj, objavili su danas prištinski mediji.
Prema informacijama koje zvanično još nisu potvrđene ubijeni su Armela Segaši i Dijamant Zabrđa.
Otac pokazuje fotografiju stradalog sina Dijamanta Zabrđa

Ubistvo Segašijeve je potvrdio njen brat, koji je tražio pomoć i informacije o svojoj sestri, dok je ubistvo Zabrđe na fejsbuku objavio njegov stric.
Ministarstvo inostranih poslova Kosova još nije zvanično objavilo potrvdu o ovim ubistvima.
U napadu koji je izveo 18-godišnji Nemac iranskog porekla, sinoć u tržnom centru Olimpija u Minhenu ubijeno je devet, a ranjeno 16 osoba. Napadač je počinio samoubistvo.
IRAN OSUDIO NAPAD U TRŽNOM CENRU U MINHENU
Ministarstvo spoljnih poslova Irana osudilo je napad u tržnom centru u Minhenu, u kome je 18-godišnji Nemac iranskog porekla ubio devet i ranio 16 osoba.
Portparol Ministarstva Bahram Hasemi naveo je da Iran "osuđuje taj čin i izražava solidarnost sa nemačkim narodom i vladom", prenele su iranske agencije Irna i Isna.
Hasemi je dodao da Teheran osuđuje "ubistvo nevinih i bespomoćnih ljudi" i da je "jedini izlaz totalna i bezuslovna borba protiv terorizma".
POLICIJA: JEDAN NAPADAČ, NEMA VEZE SA ISLAMSKOM DRŽAVOM
Pucnjavu u Minhenu je izvela samo jedna osoba. Nema osnova da se govori da je još neko bio umešan u zločin, izjavio je šef gradske policije Hubertus Andre.
„Nema nikakvih indikacija da su, osim prestupnika koji je izvršio samoubistvo, u događajima u petak učestvovali drugi ljudi. Po našem mišljenju, sada je očigledno da smo imali posla sa jednom osobom“, rekao je Andre na pres-konferenciji u Minhenu.
Minhenski događaji nemaju nikakve veze sa izbeglicama, saopštio je šef gradske policije.

„Napadač nije bio povezan sa temom izbeglica“, rekao je Andre na pres-konferenciji.
Minhenski napadač se rodio i odrastao u prestonici Bavarske, i nema osnova da se govori o njegovoj vezi sa terorističkom organizacijom Islamskom državom.
HUBER: BORSKA DECA U MINHENU NA BEZBEDNOM
Predsednica udruženja "Vajfert" Jasmin Huber izjavila je danas da su deca iz Bora koja su posredstvom tog udruženja i Bavarskog crvenog krsta nedavno otputovala na dvonedeljni besplatan odmor u dečije odmaralište u Puplingu kod Minhena, dobro i na sigurnom.
Ona je agenciji Beta rekla da se u toku dana čula telefonom sa decom i njihovim roditeljima i da je potvrđeno da su deca na sigurnom, kao i da će ostati u odmaralištu.
"Deca su u petak posetila Minhen, ali je njihova destinacija srećom bila na drugoj strani grada od mesta gde se dogodio teroristički napad. Raspoložni su i veseli, i do njih nije ni došla informacija šta se sinoć dogodilo u Minhenu", rekla je Huber.

UŽASAN PLAN TERORISTE IZ MINHENA
Užasan plan teroriste koji je preko lažnog "Fejsbuk" profila mamio ljude na besplatnu hranu u Mekdonaldsu, opširnije pročitajte OVDEPOGINULO TROJE ALBANACA
Ministarstvo spoljnih poslova Kosova saopštilo je da je konzulat Kosova dobio jutros potvrdu od nemačke policije i porodica da je u napadu u tržnom centru u Minhenu u petak posle podne ubijeno i troje mladih Albanaca.
Ministarstvo je istaklo da izražava najdublje saučešće njihovim porodicama i stoji u ovim teškim trenucima uz njih kao i albanska zajednica širom sveta, javio je Radio Slobodna Evropa.
RTK je javila da su u napadu poginuli Sabina Suljaj, Armela Segaši i Dijamant Zabergja, pozivajući se na vesti o njihovom stradanju sa Fejsbuka.
POLICIJA: NAPADAČ JE IMAO 300 METAKA, 13 RANjENIH TINEJDžERI
Bavarska policija je saopštila i da je napadač, Ali David Sonboli , imao kod sebe oko 300 komada municije.Napadač je imao 18 godina. Rodio se i odrastao u Minhenu. On je učenik. U njegovom stanu i sobi izvršen je pretres. Nije otkrivena bilo kakva veza sa ID“, saopštio je policijski zvaničnik.
Motivi minhenskog napadača još uvek nisu jasni, njegovo oproštajno pismo još uvek nije pronađeno, a možda ga neće ni biti, saopštili su u policiji. Postoji verovatnoća da je posećivao psihijatra zbog depresije.
Oružje koje je napadač koristio — pištolj „glok“ — najverovatnije je kupljeno nelegalno. Policija ne isključuje da bi ovaj incident mogao biti povezan sa godišnjicom Brejvika u Norveškoj.
U pucnjavi u Minhenu poginulo je 10 osoba, dok je 27 ranjeno, 10 ljudi teško, od kojih 13 tinejdžera, rekao je Andre.
MORE: #Munich gunman had 300 rounds of ammo on him during attack - police https://t.co/BNnRk5x8r3 pic.twitter.com/hlu31rhh5t
PETORO OD DEVET UBIJENIH SU TINEJDžERI
Većina od devetoro ubijenih su mladi saopštili su zvaničnici u Minhenu posle jučerašnjeg pokolja. Troje ubijenih imalo je 14, dvoje 15, a jedna žrtva 17 godina. Takođe ubijen je i jedan devetanaestogodišnjak, jedan dvadesetogodišnjak, a jedna žrtva je imala 45 godina. Tri žrtve su ženskog pola.
Most of the nine victims killed in the #Munich shooting were teenagers, officials say https://t.co/12aiwuJYmH pic.twitter.com/qNlwrivToa
POLICIJA: NAPADAČ BIO OPSEDNUT MASOVNIM UBISTVOM
Bavarska policija smatra da je napadač, koji je ubio devet i ranio 27 osoba u Minhenu, bio opsednut masovnim ubistvom i da postoje očigledne veze sa norveškim masovnim ubicom Andersom Brejvikom.
#UPDATE Munich gunman's killing spree 'linked to Anders Breivik, not IS group' https://t.co/owlDjvqShE #MunichShooting
SAUČEŠĆE MAJE GOJKOVIĆ
Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković uputila je telegrame saučešća predsednicima Bundestaga i Bundesrata Norbertu Lamertu i Stanislavu Tiliću povodom napada u Minhenu.
Duboko nas je potresla vest o užasnom napadu u Minhenu, u kome su život izgubili nedužni ljudi. U ovom teškom trenutku izražavamo punu solidarnost sa nemačkim narodom i iskrenu posvećenost u suprostavljanju nasilju i bezumlju i odbrani zajedničkih vrednosti, napisala je Gojković, saopšteno je iz Skupštine Srbije.
MERKELOVA: STANOVNICI MINHENA PREŽIVELI SU UŽASNU NOĆ
Nemačka kancelarka Angela Merkel osudila je danas napad u tržnom centru u Minhenu u kojem je ubijeno 10 ljudi, a 27 osoba je povređeno.
Merkelova je na konferenciji za štampu u Berlinu nazvala "užasnim" jučerašnji napad u Minhenu koji je izvršio 18-godišnji Nemac iranskog porekla koji je očigledno imao psihičkih problema.
"Ljudi u Minhenu proživeli su užasnu noć, koja je svima nama teško pala", kazala je ona.
Merkelova je naglasila da će nemačke bezbednosne službe "učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite slobodu i bezbednost svakog pojedinca".

NEMA POGINULIH IZ SRBIJE
Prema najnovijem spisku bavarske policije u Minhenu, među poginulima u napadu na šoping mol nema državljana Srbije, izjavila je za N1 konzulka Srbije u Minhenu Snežana Miljanić.
"Mi smo kontaktirali bolnicu. Takođe ni bolnice ne mogu da nam daju takvu informaciju", dodala je Miljanić.
Prema njenim rečima, u Minhenu se život odvija normalno, saobraćaj funkcioniše, a konzulatu uglavnom stižu pozivi naših državljana koji traže pomoć oko prevoza.
Konzulatu se se jutros javile dve državljanke Srbije, koje su tražile da se što pre vrate za Beograd i na tome se radi, navela je ona.
"Mi smo im stupili u kontakt sa autoprevoznikom tako da će i one biti uspešno prevezene do Beograda", dodala je konzulka.
Minhen je grad u kome živi oko 20.000 državljana Srbije.
NIKOLIĆ UPUTIO TELEGRAM SAUČEŠĆA GAUKU
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio je danas povodom terorističkog napada u Minhenu telegram saučešća nemačkom predsedniku Joahimu Gauku, porodicama nastradalih i građanima Nemačke.
"Sa velikom tugom i bolom smo primili vest o terorističkom napadu u Minhenu u kome je stradao veliki broj nedužnih građana", naveo je Nikolić u telegramu.
Nikolić je naglasio da je sve "duboko potresao ovaj bezumni čin koji je još jednom jasno pokazao da terorizam nema granice i da je neophodno da se cela međunarodna zajednica najhitnije udruži protiv najvećeg zla današnjeg vremena, kako bi se obezbedili mir, bezbednost i stabilnost".
Predsednik Srbije izrazio je uverenje da će Nemačka preduzeti sve kako bi se sprečilo da se ovakvi akti terorizma ponove bilo gde u svetu, navodeći da je Srbija spremna da u toj borbi protiv terorizma da svoj pun doprinos.
"U ime gradajana Republike Srbije i u svoje ime, Vama i porodicama nastradalih upućujem izraze najdubljeg saučešća. Ranjenima u ovom brutalnom napadu želimo brz oporavak", navodi se u telegramu saučešća.
Nikolić je izrazio iskrenu solidarnost sa porodicama nastaradalih i svim građanima Nemačke, saopštila je predsednikova Služba za saradnju sa medijima.

OLAND I MERKEL ZA POJAČANU SARADNjU POSLE NAPADA U MINHENU
Francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel složili su se danas, dan posle napada u Minhenu, da je neophodna pojačana saradnja u suočavanju s onima koji "seju atmosferoru straha", saopštila je Jelisejska palata.
Oland je u telefonskom razgovoru ponovio podršku i solidarnost Francuske prema Nemačkoj, navodi se u saopštenju i dodaje da je napad u Minhenu u kojem je stradalo deset osoba zajedno s napadačem, "gnusno delo u cilju stvaranje atmosfere straha".
Merkel je danas na konferenciji za novinare rekla da je jučerašnji napad u Minhenu "užasan". Napad je izvršio 18-godišnji Nemac iranskog porekla koji je očigledno imao psihičkih problema.
Prema njenim rečima, nemačke bezbednosne službe će "učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite slobodu i bezbednost svakog pojedinca".
To je treći napad na civile u zapadnoj Evropi za manje od deset dana. Prvi je bio 14. jula u Nici, na jugu Francuske gde su poginule 84 osobe, a posle čega je usledio napad sekirom u vozu u Bavarskoj, gde je povređeno pet osoba i ubijen napadač.
SEDAM ŽRTAVA POREKLOM SA BALKANA
Prema navodima koji su se pojavili na društvenim mrežama sedam žrtava pucnjave u Minhenu su sa Balkana - po tri sa Kosova i Turske i jedna iz Grčke.#Munich shooting: Three Turks, one Greek among victims -foreign ministries https://t.co/w0KOtT3WSe pic.twitter.com/Vagc9Jc74x
UBIJAO TINEJDžERE IZ OSVETE?
Kako prenose britanski mediji Ali David Sonboli (18) je namerno ubijao tinejdžere. Motiv za to je, navodno, osveta zbog dugogodišnjeg maltretiranja.
#Munich murderer is believed to have deliberately targeted teenagers for REVENGE https://t.co/gxfHZXfLHC
BRITANSKI ŠOPING CENTRI POOŠTRAVAJU BEZBEDNOST
Šoping centri u Velikoj Britaniji, posle pucnjave u minhenskom OEZ centru u ome je stradalo devet ljudi, a 27 ranjeno, najavili su pooštravanje mera bezbednosti.British shopping centres on high security alert in wake of lone-wolf #Munich attack https://t.co/KHH7VcDeWZ
Woyaz
23.07.2016. 11:42
Sto ne idare u Ameriku....pa daleko brale.....Eto kako je Americka demokratija lepa stvar....sta je batina po tudjim ledjima....nista brale.....
Nemce zalite? Kad zrtva zali okupatora nesto s njom nije u redu.
@Tamna je noc - Ovo su mladi ljudi.Meni ih je zao ali tebe NAJVISE!
Kojim se ovo "ljudima" dopada stradanje nevinih.
@nastasja - nije nevin... oni su izabrali tu su vlast. Ili njihovi roditelji.
Komentari (18)