Haška presuda protiv Pekinga!

D. SAVIĆ

12. 07. 2016. u 12:01

Bura u južnom kineskom moru posle danaŠnje presude koju je doneo Međunarodni arbitražni sud. Podnosilac tužbe Filipini i SAD zadovoljni. Kina ne priznaje nadležnost, ni odluku

Хашка пресуда против Пекинга!

PRESUDA Međunarodnog arbitražnog suda u Hagu da Kina nema istorijsko pravo na Južnokinesko more izazvala je buru u vodama već uzburkanog regiona. Zemlja tužilac, Filipini odluku je proglasila "istorijskom", SAD je nazvale "obavezujućom i konačnom", dok je Kina bezrezervno odbacila.

Peking ima teritorijalne pretenzije na skoro celo Južnokinesko more. Tome se protive Filipini, Brunej, Malezija i Vijetnam.

Filipini su, stoga, zatražili od Međunarodnog arbitražnog suda da kineske pretenzije proglasi kršenjem Konvencije UN o pravu mora, koju su potpisale obe zemlje. Sud je u presudi naveo da je Kina povredila suverena prava Filipina na isključivu ekonomsku zonu od 200 nautičkih milja.

U obrazloženju stoji i da delovi morskog kopna, na koje Peking polaže pravo, ne pružaju uslove za održivi ljudski život i nemaju status ostrva. Navodi se i da je Kina uticala na oštećenja koralnih grebena, jer je gradila veštačka ostrva.

- Sud je zaključio da ne postoji pravni osnov za isticanje istorijskog prava Kine na resurse u pomorskoj zoni unutar demarkacione linije - zaključuje se u presudi.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je, međutim, izjavilo da Kina "i dalje polaže istorijsko pravo na Južnokinesko more.

- Kineska vlada neće priznati sudsku odluku, jer je u više navrata isticala da je Međunarodni arbitražni sud jednostrano prisvojio nadležnost za odlučivanje, iako na to nema pravo - prenela je kineska državna agencija Nova Kina.

Američki Stejt department je, s druge strane, saopštio da odluka predstavlja "važan doprinos" postizanju rešenja o sporu oko suvereniteta u tom regionu. Filipinske vlasti pozvale su sve strane na uzdržanost i poštovanje odluke. Ali s obzirom na specijalne veze Filipina i drugih država u regionu sa SAD, odluka haškog suda zaoštrila je odnose ne samo u ovom delu sveta, već i među supersilama, Amerikom i Kinom.

Presuda je obavezujuća, ali sud nema ovlašćenja da reaguje na izvršenje. Uoči donošenja odluke SAD su poslale nosač aviona u region, dok je kineska mornarica započela vežbe kod spornih ostrva.

KINI PO MAPAMA

Kineske vlasti svoje pretenzije zasnivaju na demarkacionoj liniji "od devet tačaka", koja je ucrtana na kineskim pomorskim mapama još četrdesetih godina, a koja se preklapa sa isključivim ekonomskim zonama nekih zemalja, kao što su Indonezija i Filipini. Vijetnam i Kina kratko su ratovali 1974. godine zbog Paracelskih ostrva, kada je poginulo nekoliko desetina hiljada vojnika.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

Чија је српска земља?

12.07.2016. 14:05

А Вучић хоће да нам Хаг врши арбитражу и одлучи по захтеву Хрвата да им "вратимо" западну Војводину!

Dusan Brkic

12.07.2016. 14:11

pa nije vam to evropa holandezi pa da i tamo sirite pipke. nije postojalo f od filipina kad su kinezi izmislili barut ili recimo kompas koji ste koristili dok ste kolonizovali pola sveta

Ђорђе С.

12.07.2016. 14:37

А Србија на леву обалу Дунава? Вучићу, мани се хашке арбитраже и њихове правде!!

Mikiboy

12.07.2016. 16:48

Hag je poznat po svojoj pravednosti.I mi smo je okusili.A Kinu je bas briga sta Americke sluge iz Haga kazu.

Miki - Zg

12.07.2016. 19:08

Zabole uvo Kinu za presudu nekog pristranog suda ( Haškog ).Pa tko još uvažava taj tzv. sud ?

HOLANDSKA KOLONIJA

12.07.2016. 19:56

Prosla su vremena kolonijalizma (pljackanja) u kojim je i Holandija ucestvovala. Pripazite da ne bude i Amsterdam na obali Kineskog mora.

zaliv.co

12.07.2016. 20:52

"Sud u Hagu" to dovoljno kaze sve....Kini kao najvecoj zemlji u regionu i kao narodu sa tako dubokom tradicijom i civilizacijom zasigurno pripada Kinesko more koje cak i nosi ime po ovom narodu. Smesna odluka jos smesnijeg "suda"