Putinova turska računica

Branko VLAHOVIĆ

04. 07. 2016. u 10:07

I Moskva i Ankara imaju svoju "političku matematiku" oko normalizacije odnosa. Vest da Ankara ustupa avio-bazu za ruske avione nije tačna

Путинова турска рачуница

MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA

VEST koja je u ponedeljak stigla iz Ankare, o tome da je Turska spremna da dozvoli Rusiji da koristi vojnu avio-bazu "Indžirlik" u kojoj su već avioni iz SAD, Velike Britanije, Nemačke i drugih zapadnih zemalja, zbunila je mnoge, mada je zvučala kao prvoaprilska šala. Ministar spoljnih poslova Turske Mevljut Čavušoglu posle nekoliko sati je demantovao tu vest.

Bez obzira na to što predsednik Turske Tajip Erdogan nastoji da ostavi utisak kako on potpuno samostalno vodi spoljnu politiku, neosporno je da on kao saveznik NATO ne može bez dozvole Vašingtona da ugosti neku drugu zemlju, a pogotovo ne rusku vojnu avijaciju. Uz to, "Indžirlik" je jedna od najvažnijih baza NATO u tom delu sveta, u blizini tursko-sirijske granice.

Ko je izmislio i pustio vest sa početka teksta, zasad se ne zna, ali je Putinov portparol već u ponedeljak kazao da Turska nije ništa nudila Moskvi što se tiče korišćenja avio-baze. Dakle, Kremlj nije progutao novinarsku udicu. Uz to, penzionisani general-pukovnik Anatolij Sitnov, koji je bio zamenik ministra odbrane Rusije, objasnio je da i kad bi Turci ozbiljno nudili korišćenje baze Rusi, ne bi dobili ništa više od onoga što već imaju u avio-bazi "Hmejmim" u Siriji, koju koriste.

Posle obostranog skidanja sankcija, u medijima se pojavilo podosta različitih vesti i komentara. Svaka strana ima svoju "političku matematiku" zašto se išlo na pomirenje koje ipak neće ići tako brzo kako može na prvi pogled da izgleda.

ČESTITKA OBAMI Ruski predsednik Putin poslao je danas poruku američkom predsedniku Baraku Obami povodom 4. jula - Dana nezavisnosti SAD, u kojoj je izrazio nadu da će se odnosi dve zemlje poboljšati. Putin je u poruci ocenio da su dve zemlje rešavale najteže međunarodne probleme u korist obe nacije i celog čovečanstva i izrazio nadu da će pomoću takvih iskustava obnoviti saradnju.

Putin je stalno govorio o tradicionalnom prijateljstvu dvaju naroda, ali je izvesno da i on ima svoje razloge zašto želi da popravi odnose sa Ankarom, a to sigurno nije turski paradajz i drugo povrće i voće koje će se sada vratiti u ruske samoposluge.

Glavni razlog zbog čega Putin želi da izgladi odnose jeste da ne dozvoli Vašingtonu i drugim članicama NATO da presele glavni spor i muku Moskve u Crno more. Uostalom i Tajip Erdogan je nedavno predlagao da se pojača NATO mornarica u Crnom moru kako se ne bi dozvolilo da ga Moskva pretvori u rusko jezero.

Drugi ništa manje važan Putinov razlog za pomirenje je da Ankara ne bi počela intenzivnije da pomaže krimske Tatare i da turske tajne službe ne bi krenule da pripremaju tatarske teroriste. Iako u Ankari o tome javno nisu govorili, Turska je godinama ugošćavala teroriste sa Kavkaza koji su ratovali protiv ruske vojske i policije.

STOLTENBERG: SASTANAK NATO I RUSIJE NATO i Rusija trebalo bi da se ponovo sastanu posle samita NATO u Varšavi (8. i 9. jul) kako bi unapredili međusobni dijalog i izbegli vojne incidente, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg. I zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksej Meškov kazao je danas u Moskvi da Rusija "ne isključuje mogućnost" sastanka Saveta NATO-Rusija posle samita Alijanse.

Treći razlog je da Ankara, uz sufliranje NATO zemalja, ne bi počela Rusiji da komplikuje prolaz ratnih brodova kroz Bosfor. Tačno je da su međunarodnim dokumentima predviđena pravila prolaza, ali u vreme zategnutih odnosa postoji mnogo mogućnosti za provokacije.

Na drugoj strani, Turskoj je jako važno da Moskva ne pomaže i ne ohrabruje Kurde. Osim toga, Ankari je bitno da Vašington ima na umu da Turska može da normalizuje odnose sa Rusijom. Primetno je što su odnosi SAD i zapadne Evrope sa jedne i Turske sa druge strane zahladili posle izbegličke krize.

Turska ima i jake ekonomske motive. Od ruskih sankcija izgubila je 11 milijardi dolara. Za Ankaru je važno da turski građevinari ostanu u Rusiji. To odgovara i Moskvi, jer Turci bolje i brže rade od ruskih građevinskih kompanija.

Što se tiče gasovoda, za to su zainteresovane obe zemlje, ali ti projekti će sačekati bolja vremena jer "Gasprom" više nema mnogo para kao nekada, dok je gas bio znatno skuplji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Да ти кажем

04.07.2016. 13:59

И кад мислиш да греши, схватиш да је победио! Путине, мајсторе!

Gojko

04.07.2016. 19:29

@Да ти кажем - Turcima su poverovali i nashi knezovi 1804.g. pa su ostali bez glava.

Istina

04.07.2016. 20:24

Znaci sada ce pomagaci ISISa, kako su ih Rusi optuzovali, ponovo biti ruski saveznici. Principijelno, nema sta

Gojko

04.07.2016. 21:13

Peskov je rekao da to zvanichno nije chuo,a Chavushoglu nije direktno pomenuo Rusiju,vech ,,svako moze koristiti Indzirlik ko je spreman da se bori protiv ID''.Rusima ova baza i ne treba.Oni pored baze Hmejmim koriste aerodrome Al Sha;irat,Tyas T-4 [ u okolini Homsa ] i Palmira,uglavnom za svoje helikoptere,ali i transportne avione.Uskoro,tamo stize i njihov nosach aviona sa 14 SU-33 i MiG-20KUB.

Gojko

04.07.2016. 21:31

Turska poslovica kaze-kamen uludo bachen u bunar,ne moze ni 40 pametnih iz njega da ga izbace