Trojna osovina za spas Evrope

G. ČVOROVIĆ

27. 06. 2016. u 07:01

Danas u Berlinu mini-samit EU - pokušaj da se ublaže posledice britanskog izlaska iz porodice evropskih zemalja

Тројна осовина за спас Европе

PARIZ - OD STALNOG DOPISNIKA

MAŠINERIJA neke nove Evrope se zahuktava u pokušaju traženja rešenja za situaciju nastalu posle britanskog referenduma. Danas će se u Berlinu sastati nemački kancelar Angela Merkel, francuski predsednik Fransoa Oland, italijanski premijer Mateo Renci i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk. Cilj ovog mini-samita je da se daju obrisi nove EU, pronađe najbezbolniji način za razvod s Britancima i povrati poverenje u evropski projekat.

Format sastanka već sada pokazuje ko bi mogli da budu kormilari poljuljanog evropskog broda. Francuska je preuzela inicijativu za opsežnu reformu EU koja bi sada trebalo da se okupi oko trojne osovine Pariz

-Berlin-Rim. Cilj je da se stvori jaka zajednica, u kojoj više neće biti blokada na svim nivoima.

Evropska konstrukcija, posle izvlačenja britanske cigle, zamišljena je kao zdanje u kome bi trebalo da se zna ko je portir, a ko predsednik kućnog saveta. Reforme bi trebalo da dovedu do jačanja funkcija oko kojih se donose važne odluke, ali bez dodatnih prenošenja nacionalnog suvereniteta.

Suštinu bi, kao i do sada, ipak, trebalo da predstavlja veza između Pariza i Berlina.

- Ne bi trebalo da drugi to loše shvate, kao da mi odlučujemo o svemu, sami, iza zatvorenih vrata. Ali, ako se mi ne složimo, na sto ne mogu da se stave predlozi oko kojih će se voditi debata - poručio je francuski šef diplomatije Žan-Mark Ero.

BRITANCIMA ROK DO SUTRA PREDSEDNIK Evropskog parlamenta Martin Šulc je do sutrašnjeg samita EU dao rok vladi Velike Britanije da dostavi zahtev za istupanje iz EU. Da bi procedura izlaska mogla da započne, London mora zvanično da podnese zahtev za izlazak iz EU. Advokati EU proučavaju da li je moguće da se ubrza mehanizam izlaska.

Krug liderstva bi se, zatim, širio na Italiju, pa onda na šest zemalja osnivača EU, posle čega bi se, tek, pitali oni manji. Ali, nije sigurno da će se to dopasti onima "sa začelja", odakle bi, zbog toga, mogli da stignu novi zahtevi za izlaskom.

Sve to već nailazi na oprečne komentare. Sa sastanka sa francuskim šefom države Olandom u Jelisejskoj palati izašli su razočarani i šef desničarske opozicije Nikola Sarkozi, i lider Nacionalnog fronta Marin Lepen, i vođa krajnjih levičara Žan-Lik Melanšon. Svi oni nadali su se stavljanju ad akta Lisabonskog sporazuma i pisanju novog. Ali, Oland im je poručio da od toga neće biti ništa.

To ujedno otkriva i čemu se treba nadati u konstrukciji novog evropskog projekta. Evropa će starim konstitutivnim aktima pokušati da ojača uzdrmanu uniju.

Glavni zadatak evropskih lidera sada će biti da pokušaju da sačuvaju jedinstvo.

- U ovim teškim trenucima, potrebna je snažna EU koja određuju svoju strategiju i reaguje jedinstveno... To treba da bude još izraženije posle britanskog refedrenduma - rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogereni u izveštaju o "Globalnoj strategiji EU" koji će biti predstavljen na samitu EU u utorak i sredu u Briselu.

Evropska centralna banka i centralne banke zemalja članica, već su se dogovorile da će, u slučaju potrebe, početi da kupuju britansku funtu. Banke u Evropi će takođe u slučaju potrebe dobiti na raspolaganje dovoljno likvidnih sredstava kako niko ne bi ostao bez novca.

No, bregzit je dao vetar u jedra i nacionalističkim i krajnje desničarskim formacijama na evropskom tlu. Gert Vilders, kome se daju velike šanse da trijumfuje na izborima u Holandiji u martu sledeće godine, već je zatražio organizaciju referenduma u njegovoj zemlji. Marin Lepen, kojoj u Francuskoj konstantno raste popularnost, odavno je najavila da će, ukoliko dođe na vlast, zatražiti izjašnjavanje građana o ostanku u EU. Istim putem bi mogle da pođu i Švedska, Danska ili Finska, koje izdvajaju značajna sredstva u evropski budžet.

Ako želi da zadrži zajedništvo, Brisel mora pod hitno da menja sistem funkcionisanja.


KERI U BRISELU I LONDONU

AMERIČKI državni sekretar Džon Keri posetiće danas u Briselu i Londonu uputiti poruke podrške SAD, i ostrvu i EU. On se u Briselu sastaje s visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini, a u Britaniji sa šefom britanske diplomatije Filipom Hamondom.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

PP

27.06.2016. 08:02

I posle ne ponavlja se istorija ... Ne znam koliko je dobro po zdravlje vlastodržaca da ponovo pristupaju Trojnom paktu i Silama osovine. Prošli put se nije baš najbolje završilo po njih.

Владимир

27.06.2016. 08:14

Сећамо се из историје како је Осовина хтела да уреди Европу. Ништа ново...

Bracki

27.06.2016. 09:15

ta trojna osovina vec ima svoju masinu drobilicu,zove se Svajcarska,zemlja sastavljena od ova tri naroda,tromedja dje ne vaze evropska pravila,zakoni,odredbe...

Moravac

27.06.2016. 09:36

Dok je Hica bio ziv, osovina bese Berlin-Rim-Tokio. Sada je Berlin-Rim-Pariz. Veliki napredak, nema sta.

Veljko

27.06.2016. 12:15

To smo u istoriji već imali, doduše bilo je Rim-Berlin-Tokio + Rišeljejeva Francuska, sada samo Japan fali pa da zaigramo ponovo.

bokara

27.06.2016. 15:07

Ne verujem da ne shvatate ko ima najvise koristi od posvadjane Evrope. Ko se najvise obogatio iz predhodna dva rata na tlu Evrope, a koje su zemje najvise stradale. Pa Ameri trljaju ruke bre. Oni su pred kolapsom. Samo im novi rat u Evropi moze pomoci.

X

27.06.2016. 16:03

Dali ce evropska guta podstice engleski? Lakota Je oceniti, uz americki pomoc uvek probed juju hitlerovci, Hitlerov lebenc razum postao Je I americki. Ista Trsa I ista strategija. Americka imperije osvaja ceo svet.

Tihi

28.06.2016. 00:26

Da vidimo malo bila trojna osovina 1 svijeskog rata, Pa trojna osovina 2. svijeskog rata i sad opet trojna????? Zar se ovo ne poklapa lijepo > Sta vi mislite?