Nemački mediji: Bundesver se plaši osvete Turaka
04. 06. 2016. u 14:01
Skandal koji je izbio zbog donošenja rezolucije o genocidu nad Jermenima u nemačkom Bundestagu može potkopati nemačko-tursku saradnju u vojnoj sferi

Ministar odbrane Ursula fon der Lajen
Skandal koji je izbio zbog donošenja rezolucije o genocidu nad Jermenima u nemačkom Bundestagu „može potkopati nemačko-tursku saradnju u vojnoj sferi“, piše Matijas Gebauer u časopisu „Špigl“.
Radi se o raspoređivanju nemačkih izviđačkih aviona tipa „Tornado“ na turskoj teritoriji i zajedničkoj misiji protiv nelegalnog prebacivanja migranata u Egejskom moru. Najviše se u vojnom resoru Nemačke plaše da Turska „u gnevu može da počne da stvara prepreke ili čak obustavi zajedničke projekte“.
Juče je, pred glasanje u Bundestagu, ministarka odbrane Nemačke Ursula fon der Lajen govorila o mogućoj reakciji Turske sa visokim vojnim zvaničnicima, i oni su došli do zaključka da „bez obzira na to što je Turska članica NATO-a, Turci, a pre svega, predsednik Erdogan, arogantni su i nepredvidljivi, zato treba uzimati u obzir negativne posledice za zajedničke operacije“.
Turska je strateški partner Bundesvera, koji učestvuje u koaliciji za borbu protiv terorističke organizacije DAEŠ, podsetio je Gebauer.
Nemački izviđački avioni koji se bave slikanjem teritorija Sirije i Iraka iz vazduha, već dva meseca uzleću iz vazdušne baze Indžirlik na jugu Turske, iako formalni pregovori o sporazumu o njihovom raspoređivanju još uvek nisu završeni. Kako se navodi u članku, „pregovori se svakako održavaju u situaciji koja je dovoljno napeta, dok novi spor može još više da ih zakomplikuje“.
U opasnosti se, kako naglašava novinar, može naći i misija NATO-a za borbu protiv nelegalnog biznisa prebacivanja migranata iz Turske u Grčku. Upravo je Nemačka tokom komplikovanih pregovora ubedila partnere iz NATO-a da učestvuju u misiji i danas nekoliko brodova patrolira tim delom Egejskog mora.
„Pošto je na čelu ove misije Nemačka, pregovori sa Turskom povodom širenja zone mogu da postanu još komplikovaniji“, uveren je Gebauer.
U gorem scenariju, misija će doživeti neuspeh zbog rezolucije o Jermeniji. Tim pre, što je pre nekoliko dana ambasador Turske u sedištu NATO-a u Briselu izjavio da je moguće da ovog leta bude prekinuta operacija — pošto je broj izbeglica koji ulaze u Evropu preko Egejskog mora veoma smanjen, i značajni rashodi za operaciju više nisu opravdani.
(Izvor: sputniknews.com)
u magnovenju
04.06.2016. 14:20
Nemci imaju najmanje prava da drugima drze lekcije o genocidu. Posle njih su Hrvati, pa zatim Turci.
@u magnovenju - Nemci ne negiraju zlocine koje su pocinili fasisti, Turci negiraju zlocine koje su pocinile Osmanlije.
Iz bivse SFRJ samo je Slovenija imala hrabrosti da prizna genocid Turske nad jermenima. Genocid je priznala 31 zemlja, a od onih koje nisu jos priznale u SAD je od 50 drzava priznalo 46, u Australiji, Velikoj Britaniji,Brazilu,Kanadi,Ukraini priznali su delimicno, to jest neki delovi. Mi smo i dalje beskicmenjaci, kao i u slucaju kada su hteli da zatvore Roberta Fisera,jer je igrao u SRJ krseci embargo SAD,pa mu otkazao Vuk Draskovic kao ministar spoljnih poslova da ne uvredi SAD,a Island mu dao
@ranko75 - Kad će ovi u SAD da priznaju genocid počinjen prema Indijancima? To je pravi genocid, čist kao suza.
Turčin puca iz prazne puške, sankcije Rusije, propali turizam... Vize im nikako ne dajte. Smirice se brzo, verujte, vrlo brzo.
Komentari (9)