Blickrig nije uspeo
04. 04. 2016. u 07:01
Baku u nedelju jednostranom odlukom prekinuo rat, ali će uzvratiti ukoliko Jermeni zapucaju. U Nagorno Karabahu u toku mobilizacija

MOSKVA, OD STALNOG DOPISNIKA "NOVOSTI"
MUNjEVITI rat Azerbejdžana u Nagorno Karabahu - nije uspeo. Ministarstvo odbrane u Bakuu saopštilo je u nedelju da jednostranom odlukom prekida vatru, ali da će žestoko uzvratiti ukoliko Jermeni zapucaju.
Sada azerbejdžansko rukovodstvo treba da odluči da li će definitivno da krene u boj protiv Jermena u Nagorno Karabahu.
I juče, u ranim jutarnjim satima, pucalo se na obe strane, ali većih operacija nije bilo. Azerbejdžanci su koristili artiljeriju i oklopna vozila. U Bakuu tvrde da Jermeni pucaju sa cele linije razgraničenja, a obe strane - da kontrolišu situaciju. U Nagorno Karabahu počela je mobilizacija rezervista.
U Ministarstvu odbrane Azerbejdžana kažu kako su oni prvog dana vikenda "samo krenuli u kontranapad" posle učestalih provokacija Jermena. Tada je bilo osvojeno nekoliko sela i strateški važnih kota. U Bakuu uporno ponavljaju da je poginulo samo 12 vojnika, a da su Jermeni imali veliki broj žrtava.
U Stepanakertu, glavnom gradu nepriznate republike Nagorno Karabah, kažu da im je poginulo 18 vojnika. Da Azerbejdžan hoće da ratuje jer više ne veruje u mirovne pregovore, potvrdio je ambasador u Moskvi Polad Buljbuljoglu. U tome ga podržava Turska. Za vreme razgovora u SAD, turski predsednik Redžep Erdogan kazao je predsedniku Azerbejdžana da ima podršku Ankare.
Može li Azerbejdžan da povrati teritorije novim ratom? Mogao bi kada bi Nagorno Karabah bio sam, bez podrške braće iz Jermenije. Međutim, sasvim je jasno da će Jermeni stati na stranu svojih sunarodnika.
Poslednjih godina, dok su bile visoke cene nafte i gasa, Azerbejdžan je izdvojio popriličnu sumu za kupovinu oružja od Rusije, Ukrajine, Kine i drugih zemalja. Ruslan Puhov, rukovodilac moskovskog Centra za analizu strategija i tehnologija, nedavno je najavio da je između Azerbejdžana i Jermenije narušena ravnoteža i da Baku može dati komandu da se krene u napad i pokuša ponovo da osvoji Nagorno Karabah.
Ali s druge strane fronta su Jermeni, za koje vojni eksperti tvrde da imaju najbolje organizovanu i pripremljenu armiju u regionu. Obe zemlje imaju po pedesetak hiljada vojnika. Većina vojne tehnike ostala im je iz sovjetskih vremena.
Mada je Azerbejdžan potrošio mnogo novca za modernizaciju svoje armije, veliki broj ruskih eksperata smatra da posle Rusije Jermeni imaju najmoćniju armiju u kavkaskom regionu. A general Nikolaj Borđuža, sekretar Organizacije kolektivne bezbednosti, ocenjuje da Jermenija posle Rusije ima najsposobniju armiju na postsovjetskom prostoru.
Navodno, Azerbejdžan ima oko 500 tenkova, dok Jermeni imaju tenkove "T-72", "T-55" i "T-54", kineske PVO sisteme i više od 150 artiljerijskih sistema "Akacija", "Gvozdika"... I jedni i drugi imaju sasvim dovoljno oružja za novo, veliko krvoproliće u tom delu sveta.
Kao što se očekivalo, Jermenija je već prebacila u Nagorno Karabah, u mesto Arci, raketno-artiljerijsku brigadu koja ima taktičke raketne komplekse "Točka-U" i "Smerč". Na aerodrom u Nagorno Karabahu prebačen je jedan broj jermenskih lovaca.
KREDIT IZ MOSKVE
U FEBRUARU je Moskva odobrila Jermeniji kredit od 200 miliona dolara za kupovinu oružja u toku naredne dve godine, uz kamatu od tri odsto. Jermeni će kupovati uglavnom artiljerijsko oružje i PVO sisteme, motore za automobile i sredstva veze. Jermenija će dobiti reaktivne višecevne bacače "Smerč", čija je cena oko 12,5 miliona dolara. Njihovi glavni protivnici imaju 12 komada "Smerča" koje su kupili od Ukrajine. Jermeni žele da kupe i sistem TOS-1A "Solncepek" koji je hit među ruskim sistemima. TOS-1A je modifikovani sistem poznatiji kao "buratino", višecevni bacač na tenku T-72. Rusija je 2013. godine prodala Azerbejdžanu šest "Solncepeka".