Nemački Velt oslobodjen obaveze plaćanja odštete zbog uvrede Poljaka

Beta

02. 04. 2016. u 11:47

Gradski sud u Varšavi oslobodio je pravosnažnom presudom nemački list Velt obaveze plaćanja 250.000 evra odštete zbog povrede patriotskih osećanja Poljaka

Немачки Велт ослободјен обавезе плаћања одштете због увреде Пољака

Koncentracioni logor Aušvic

Gradski sud u Varšavi oslobodio je pravosnažnom presudom nemački dnevni list Velt obaveze plaćanja 250.000 evra odštete zbog povrede patriotskih osećanja Poljaka, jer je upotrebio izraz "poljski koncentracioni logori" za Aušvic i druge nacističke logore u okupiranoj Poljskoj, javlja današnja Gazeta viborča.

Protiv Velta tužbu je podneo Poljak Zbignjev Osevski i tražio izvinjenje i 250.000 evra odštete koje bi list uplatio u dobrotvorne svrhe za to što je u tri razna članka koristio izraz "poljski koncentracioni logori".

Deda Osevskog ubijen je tokom Drugog svetskog rata u nacističkom nemačkom logoru Štutov, a tužbu je podneo zato što smatra da izraz "poljski logor" napada njegov nacionalni identitet i dostojanstvo poljskog naroda, pošto Poljaci nisu osnivali logore, niti u njih deportovali Jevreje da ih pobiju u gasnim komorama, već Nemci, nacisti.

Nakon prvostepene presude, juče je žalbu na nju odbio i viši, Gradski sud u Varšavi i obrazložio da se nemački list odmah čim je bio upozoren u sva tri slučaja javno izvinio za to što su novinari upotrebili taj izraz kojim su samo geografski odredili gdese nalaze logori, a ne ko je krivac za njih.

Poljska je izuzetno osetljiva na taj izraz, kad god se pojavi u nekim medijima u svetu oštro reaguje poljska ambasada, a dnevnik Žečpospolita već godinama vodi uspešnu kampanjud a Poljaci masovno bombarduju protestnim mejlovima i porukama redakciju koja objavi članak ili vest sa izrazom "poljski koncentracioni logori" sve dok ne objavi ispravku i izvinjenje.

Ugledni nemački mediji obično paze da im se ne provuče taj izraz a vodeći američki kojima je promicao češće odnedavno su uneli zabranu korišćenja tog izraza u interne smernice za novinare.

Nove poljske vlasti evroskeptične desnice, konzervativne stranke Pravo i Pravda pripremile su, medjutim, sredinom februara i izmene krivičnog zakona po kojima bi ubuduće takav izraz bio tretiran kao krivično delo pripisivanja poljskom narodu zločina Hitlerove nacističke Nemačke za koji bi pretila kazna do pet godina zatvora.

Izmene zakona omogućile bi takodje da strani mediji ili javne ličnosti koje pomenu poljske logore tuži poljski Institut pamćenja naroda i traži visoku finansijsku odštetu, a Pravo i Pravda predlaže i da se izmeni Ustav tako da se u njemu navede da ugled i dobro ime Poljske štite zakoni.

Paradoksalno, jedan od poslednjih državnika kojem je nehotice i bez zle namere promakao izraz "poljski logori" bio je američki predsednik Barak Obama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije