Posle Sirije raste cena ruskog oružja

Branko Vlahović

31. 03. 2016. u 06:05

Vojna operacija protiv islamista Moskvi je poslužila i kao "reklama" za vojnu tehniku. Milijarde potrošenih rubalja mogle bi da se višestruko vrate kroz prodaju naoružanja

После Сирије расте цена руског оружја

"K-52 aligator"

MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

KOLIKO god su zapadne agencije prećutkivale ili minimalizovale efikasnost ruske vojne tehnike koja je pružala podršku regularnoj sirijskoj armiji u borbi protiv islamskih ekstremista, istina se, ipak, proširila. Za Moskvu je to dobra vest iz najmanje dva razloga: Rusi sada imaju armiju koja je daleko bolje pripremljena i organizovana, i drugo, njena vojna tehnika se pokazala kao veoma dobra u realnom ratovanju.

Potrošene 33 milijarde rubalja (oko 480 miliona dolara) u vojnu operaciju od septembra do sada Moskva će brzo vratiti jer je znatno skočilo interesovanje za kupovinu njenog oružja i vojne tehnike. Sirijsko ratište se pretvorilo u poligon gde su Rusi isprobali u ratnim uslovima i novu tehniku i oružje. U Federalnoj službi za vojno-tehničku saradnju Rusije kažu da im se već obraća veliki broj zemalja koje su zainteresovane za kupovinu oružja. Većina njih želi da kupi avione i helikoptere.

U decembru je Alžir najavio kupovinu 12 bombardera SU-32, koji je eksportna verzija SU-34. Prva eskadrila SU-34 koju će isporučiti Fabrika aviona u Novosibirsku, koštaće između 500 i 600 miliona dolara, u zavisnosti od opreme. Posle toga je najavljena kupovina još 12 takvih aviona. Interesantno je da Alžir želi da kupi i jedan SU-35S kako bi ga ispitao na svom poligonu Tamanraset. Alžirci žele da se uvere u njegove sposobnosti, kao i kvalitet radara. Inače, na tom avionu su alžirski piloti već leteli, ali u Rusiji. Ako Alžir kupi te avione, ugovor će biti vredan oko 900 miliona dolara. Ta zemlja je već potpisala ugovor i dobiće 2017. godine dva transportna aviona IL-76MD.

S-400 IAKO sistem S-400 nije korišćen u Siriji iako je tamo bio prebačen, i za njega je poraslo interesovanje. Htela bi da ga kupi Indija, ali i Saudijska Arabija. Obe zemlje razmišljaju da kupe od četiri do šest diviziona S-400, za šta će morati da izdvoje od dve do tri milijarde dolara, u zavisnosti od broja lansirnih rampi.

Zaključen je i ugovor po kom će Rusija isporučiti Alžiru 40 bojevih helikoptera MI-28NE. Prva partija tih helikoptera je već spremna za isporuku. Posao je vredan između 600 i 700 miliona dolara.

Za mnogohvaljene lovce SU-35 zainteresovani su Indonezija, Vijetnam i Pakistan. I ti ugovori su vredni stotine miliona dolara.

Egipat želi da pazari helikoptere "aligator". Potpisan je ugovor za 46 helikoptera koje će početi da dostavljaju 2017. U Moskvi veruju da će uspešnost u operacijama njihovih pilota u Siriji sigurno uticati na interesovanje i drugih arapskih zemalja.

Ovih dana će ruski koncern "Almaz-Antej" učestvovati na velikoj izložbi DefExpo-2016. u Indiji, gde će pokazati makete raketnih sistema "kalibar-PLE" i "kalibar-NKE". Raketama "kalibar" Rusi su gađali sa svojih brodova u Kaspijskom moru ciljeve u Siriji. Takođe su koristili "kalibar" gađajući ekstremiste u Siriji sa svoje podmornice u Sredozemnom moru.

SU-34, višenamenski lovac-bombarder u bazi u Siriji

KAVKAZ: POLICIJSKI AUTO DIGNUT U VAZDUH

JEDNA osoba je poginula, a četiri su ranjene kada je policijski konvoj naišao na bombu postavljenu na putu u severnom Kavkazu. Nesreća se desila u utorak uveče u Dagestanu, južno od glavnog grada tog regiona Mahačkale. Istražitelji su na tom mestu našli još tri eksplozivne naprave postavljene na onoj strani puta kojom se kretao konvoj. Dagestan je postao središte pobune islamista koja se proširila Kavkazom posle dva separatistička rata u susednoj Čečeniji. Islamisti već više od decenije stoje iza napada na policiju i otmica u toj republici.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije