U Tunisu produženo vanredno stanje
22. 03. 2016. u 17:44
U Tunisu je danas za još tri meseca produženo vanredno stanje uvedeno nakon prošlogodišnjih terorističkih napada, dok se u susednoj Libiji ulažu napori za izlazak te zemlje iz krize

U Tunisu je danas za još tri meseca produženo vanredno stanje uvedeno nakon prošlogodišnjih terorističkih napada, dok se u susednoj Libiji ulažu napori za izlazak te zemlje iz krize.
Tuniski predsednik Beži Kaid Esebsi doneo je odluku o produženju vanrednog stanja za još tri meseca, počev od 23. marta, saopšteno je iz izvora bliskih predsedniku. To je treći put da se produžava vanredno stanje u Tunisu otkako je ta mera uvedena 24. novembra prošle godine, kada je u napadu na autobus presednikovog obezbeđenja ubijeno 12 osoba.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava žestoko su kritikovale ovu meru, kojom su zabranjeni štrajkovi i okupljanja koji bi mogli dovesti do narušavanja stabilnosti, privremeno zatvorene koncertne dvorane i barovi i pojačana kontrola medija. Vanredno stanje poslednji put je produženo 22. februara za još mesec dana.
U terorističkim napadima na bezbednosne institucije u Ben Gerdanu, blizu granice sa Libijom, koji su se dogodili 7. marta, ubijeno je 13 policajaca i sedam civila, kao i 49 ekstremista.
Za te napade niko nije preuzeo odgovornost, ali tuniske vlasti su potvrdile da su povezani sa ciljevima Islamske države da uspostavi "emirat" na teritoriji Tunisa, gde je počelo tzv. "arapsko proleće''.
Tunis je u poslednjih godinu dana bio meta još tri teroristička napada, u muzeju Bardo, na plaži u Susu i u centru prestonice, u kojima su džihadisti Islamske države ubili 72 osobe, od kojih čak 59 stranih turista.
Od početka "arapskog proleća" 2011. godine, povećan je broj tuniskih državljana koji se priključuju Islamskoj državi na ratištima u Siriji, Iraku i susednoj Libiji.
Granica sa Libijom, koja je bila zatvorena od 7. marta, otvorena je ponovo danas, što je od ključne važnosti za privredu jugoistočnog dela zemlje. Na inicijativu Tunisa, zvaničnici zemalja koje se graniče sa Libijom sastali su se danas u Tunisu, a sastanku su prisustvovali i predstavnici Ujedinjenih nacija (UN), Evropske unije (EU) i Afričke unije.
"Povećan broj terorističkih grupa koje kontrolišu pojedine delove Libije razlog su za zabrinutost, a bezbednosna, ekonomska i humanitarna situacija u Libiji zahteva veću povezanost zemalja u njenom okruženju", ocenio je tuniski šef diplomatije Kemaj Dženaui.
Vlada jedinstva u Tripoliju još nije u potpunosti preuzela sva svoja ovlašćenja, zbog suprotstavljanja struje koju podržavaju islamisti.