Erdogan ukida slobodu medija
08. 03. 2016. u 07:30
Vlada u Ankari još jednom u sukobu sa briselom oko poštovanja prava na objektivno informisanje. Vlast preuzela dnevni list “Zaman”

Policijski obračun sa demonstratima ispred zgrade lista
(NE)SLOBODA medija u Turskoj postala je kamen spoticanja između članica EU, ali i argument koji se poteže u natezanju Brisela sa “spoljašnjim” svetom. Unija je prinuđena da gleda Ankari kroz prste, jer mnoge karte (ako ne i sve) polaže na nju kad je u pitanju migrantska kriza. Turska drži Evropu u šaci, dok zateže kaiš u svom dvorištu i domaćoj populaciji zakida na slobodama. Najnovija odluka vlasti da preuzmu opozicioni dnevni list “Zaman” kap je u prepunoj čaši samovolje predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Sud u Istanbulu doneo je u petak odluku da najtiražniji turski opozicioni list bude pod upravom pravosudnih organa. Turska policija je, još iste večeri, zauzela prostorije lista. Pre ulaska u zgradu, policajci su suzavcem i vodenim topovima rasterali na stotine ljudi koji su se u znak protesta okupili ispred sedišta lista u Istanbulu. Po rečima sad već bivšeg glavnog urednika Sevdžija Akarčesmea, “svedoci smo kraja slobode medija u Turskoj”. Mediji u ovoj zemlji su, dodao je, uvek bili pod velikom presijom, ali je pritisak na njih sada bez presedana. Pre slučaja “Zaman”, Erdoganova čvrsta ruka blokirala je u Turskoj društvene mreže, ukidala “Tviter”, gasila internet...
Grupa ”Zaman”, koja je do sada potpisivala list, smatra se bliskom imamu Fethulahu Gulenu, koji je nekada bio blizak predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu, a sada je njegov veliki protivnik. Gulen je u egzilu od 1999. godine, a Erdogan do danas nije odustao od zahteva za njegovo izručenje pod optužbom da je “pokušao da stvori paralelnu državu koja potkopava autoritet aktuelne vlasti”.
“Zaman”, do juče opoziciono glasilo, osvanuo je u novom ruhu, pod dirigentskom palicom nove uprave. U nosećem tekstu, glavni junak je Erdogan, koji prisustvuje ceremoniji obeležavanja ključne faze u izgradnji trećeg mosta preko Bosfora. Na naslovnoj strani su i slike sa sahrana vojnika poginulih u vojnim akcijama protiv kurdskih pobunjenika na jugoistoku zemlje.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini pozvala je u ponedeljak Tursku da poštuje osnovna demokratska prava i slobodu štampe. Lideri Francuske i Belgije takođe su pozvali vlasti u Ankari da ne urušavaju slobodu izražavanja.
Turska je jedan od osnivača Saveta Evrope i potpisnica Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava koje se mora pridržavati, ističe se u saopštenju predsednika Saveta Evrope, Torbjorna Jaglanda.
ŠULCOVA PORUKA
PREDSEDNIK Evropskog parlamenta Martin Šulc poručio je Ankari - u razgovoru sa premijerom Ahmetom Davutogluom na marginama briselskog samita o izbeglicama - da je sloboda medija element evropskog identiteta o kome se ne može pregovarati. Evropi je potrebna Turska koja prevazilazi političke kontroverze, kazao je Šulc.
Prle i Tihi
08.03.2016. 08:25
Ukinuo je on to odavno, a sada je samo dokrajčio poslednji tračak te slobode medija, Hurijet. Naravno, za ta velika demokratska i humana dostignuća kojima je najzad ostvario standarde EU i SAD, upravo je dogovoren bezvizni režim za Turke i naravno ubrzan proces evrointegracije. Sledeći korak koji se očekuje, jeste da Erdogan, ili bar Davutoglu bude proglašen za Najevropljanina ove godine.
Пуца мени за њија. Јавите кад укину турску.
Komentari (2)