Londonu baš sve, sem veta!
20. 02. 2016. u 18:42
Šta zaista stoji iza teško dogovorenog opstanka Britanije u EU i da li je to kompromis. Projekat Evropska unija opstao, ali ne u izvornoj formi. Kameronu i referendum

Britanski premijer Dejvid Kamerun
TRIJUMFALNO obraćanje britanskog premijera Dejvida Kamerona u Briselu, povodom postizanja istorijskog sporazuma za njegovu zemlju, bilo je uvod u neko novo vreme za EU. Sada oko Brisela gravitiraju, praktično, četiri segmenta: tvrdo krilo najjačih država, među kojima su Francuska, Nemačka i zemlje Beneluksa, uz podršku razvijenih satelita, kao što su Danska ili Austrija, zatim, ostatak evrozone, pa preostale članice EU i specijalno povlašćena Velika Britanija.
Činjenica da - kako je rekao Kameron, njegova zemlja neće biti deo evropske superdržave, pokazuje da takve države, jednostavno, neće ni biti. EU je, očigledno, ostvarila maksimum mogućeg jedinstva nauštrb nacionalnih suvereniteta. Čak je otišla i korak dalje. Federalisti koji zagovaraju put ka nekoj vrsti "Sjedinjenih Evropskih Država", s jednim predsednikom, ministrima i objedinjenim službama, ostaće tako, najverovatnije, u oblaku sopstvenih iluzija.
Nastup zvaničnog Londona u Briselu bio je, na neki način, klasična ucena, bez mnogo džentlmenskog ustručavanja. Bilo je to po principu, kao kad uvređena zvezda iz razreda zapreti da neće da igra fudbal u dvorištu ukoliko ne bude po njegovom, znajući unapred da bez njega prave igre neće ni biti.
Kameron je jasno stavio do znanja da neće čvrstu vezu s kontinentom. London neće uzeti evro, neće biti ni deo zajedničke odbrane.
- Nećemo učestvovati u delovima EU koji ne funkcionišu - bio je eksplicitan Kameron, misleći na "šengen", zajedničku monetu i sve one druge elemente koji se nalaze u škripcu.
Labavi odnosi sa ostalima ostavili su samo privid zajedništva i otvorili prostor za dalja potraživanja na temu posebnosti iz drugih prestonica.
Iako su u Briselu pokušali da sve predstave kao "kompromis", a francuski predsednik Oland, čak, ovu temu po redosledu važnosti stavio na kraj svog izlaganja pred novinarima, jasno je da je reč o jednosmernim ustupcima. Velika Britanija, od svega što je tražila, jedino neće moći da koči vetom evrozonu, što je i logično, ali ni ona neće moći da se meša Londonu u puteve biznisa. Uostalom, uvek se u pregovorima traži malo više, od onoga što se računa da se dobije.
Brisel je, međutim, morao da ublaži posledice i zarad jedinstva sve nazove drugačijim imenom. Tako je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker dogovor okarakterisao kao "častan kompromis".
- Nije bilo kompromisa oko osnovnih vrednosti Unije - dodao je predsednik Evropskog saveza Donald Tusk.
Ipak, svi su svesni da je projekat Evropske unije, bar zasada, opstao, ali ne u izvornoj formi. Kameronu su ostali ovim dali oruđe da može da se bori na referendumu, čiji je rezultat krajnje neizvestan. Otuda informacije tokom Samita da sve ide veoma teško, da bi britanski premijer na kraju izašao kao pobednik iz velike borbe. Rezultat se, međutim, već unapred znao.
Medalja, međutim, ima i drugu stranu. Stvaranje Evrope "po volji" otvoriće vrlo brzo apetite i drugima. Sledeća na redu mogla bi da bude Danska.
Članovi delegacija EU razgovarali gotovo 24 sata
.jpg)