Gasni sukob Kijeva i Moskve

Branko Vlahović

04. 01. 2016. u 06:40

Ukrajina bez dogovora sa "Gaspromom" oko isporuke plavog goriva. Namera: poskupljenja tranzita. Evropa na meti

Гасни сукоб Кијева и Москве

MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

PO staroj, lošoj, tradiciji Rusija i Ukrajina su novu godinu počeli gasnim sukobom od kojeg može da nastrada Evropa. Iako je Rusija ponudila Ukrajini popust na gas za prvi kvartal 2016, pa bi hiljadu kubika plavog goriva koštalo 212 umesto 230 dolara, u Kijevu su to odbili. Ali su, zato, odlučili da čak petostruko povećaju cenu tranzita.

Ukrajina je prestala da uzima ruski gas 25. novembra tvrdeći da u skladištima ima dovoljne količine za celu zimu. Osim toga, gas koji je Ukrajina kupovala u "reversu" iz Evrope jeftiniji je od onog koji direktno dolazi iz Rusije.

Ukrajinska kompanija "Naftogas" predlaže "Gaspromu" da počnu nove pregovore o višoj ceni za tranzit. Nacionalna komisija za energetiku Ukrajine insistira da se ubuduće koristi nova formula za računanje cene tranzita gasa koja je znatno povoljnija Kijevu.

Prema ugovoru iz 2009. "Naftogas" i "Gasprom" su se dogovorili da tarifa transporta gasa bude "plivajuća" i da se određuje u skladu sa cenom gasa i inflacije u Evropi. U drugom kvartalu 2015. "Gasprom" je plaćao tranzit 2,73 dolara za hiljadu kubika na sto kilometara.

ZABRANA NA ZABRANU OD 1. januara Rusija je uvela embargo na uvoz mesa, voća i povrća iz Ukrajine, na šta su u Kijevu odgovorili zabranom uvoza iz Rusije. U Ukrajinu se neće moći uvoziti ni ruska votka, kao ni cigarete. Ruski premijer Dmitrij Medvedev je objasnio da će se sankcije primenjivati zato što Ukrajina od januara postaje članica slobodne trgovinske zone sa EU. Do sada je Ukrajina bila u slobodnoj zoni trgovine sa Rusijom.

Sada u Kijevu traže petostruko poskupljenje tranzita, pa bi on od 1. januara trebalo da bude čak 12,47 dolara za hiljadu kubika. Strasne polemike su počele, mada ukrajinski "Naftogas" ne može jednostrano da podigne cenu, već će o tome odlučiti sud u Stokholmu.

Eksperti procenjuju da se može dogoditi da u slučaju pogoršanja odnosa dođe do prekida tranzita ruskog gasa u Evropu.

Rukovodilac moskovskog Fonda nacionalne energetske bezbednosti Konstantin Simonov smatra da Ukrajina samostalno ne može da donese odluku o poskupljenju tranzita gasa, tim pre što je definisano da on zavisi od cene gasa na tržištu. Ukrajinski ekspert za gas Valentin Zemljanski se slaže da u Kijevu moraju da sačekaju suđenje u Stokholmu i ne mogu sami da podižu cenu svojih usluga.

Simonov naglašava da, ako Kijev bude uporan sa svojim traženjem, može se dogoditi da Moskva kao u zimu 2007. i 2008. zaustaviti isporuku gasa. Kako će reagovati Evropa tek će se videti.

PATRIOTIZAM PA STRUJA

Oko 93 posto stanovnika Krimskog poluostrva izjasnilo se da je spremno da trpi restrikcije struje, jer ne žele da se potpiše novi ugovor u kome Kijev insistira da je Krim teritorija Ukrajine. Do sada je Krim struju dobijao iz Ukrajine, a jedan broj ukrajinskih oblasti iz Rusije. Moskva je obećala stanovnicima Krima da će do maja biti postavljeni podvodni kablovi kojima će struja stizati sa ruske obale.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Toma

04.01.2016. 08:16

Malo je loše formulisano to da će Krim dobijati struju sa ruske obale. I Krim je na ruskoj obali.

Prle i Tihi

04.01.2016. 09:29

Ne znam ko vam je ovaj što je ovo pisao, tačnije nadrobio. Po stoti put treba ponoviti da Rusija nije uvela nikakve sankcije Ukrajini, već je samo počela da naplaćuje carinu i porez kao i svim drugim državama u svetu. Sva roba nabrojana u antrfileu može da se prodaje u Rusiji, naravno ako se dokaže da nije iz EU i ako se plati carina.

Чапајев

04.01.2016. 09:42

Остаће Украјина и без гаса и без западних савезника, и на крају следи распад.

ZINAT +

04.01.2016. 10:37

Kako amerikanci lepo uce ukraince, ja mislim da ce 2016 biti po nekoga pogubna. Nadvija se polako nad Evropom senka aveti.

!?

04.01.2016. 13:22

To je neverovatno kako narod Ukrajine ćuti dok ih rukovodstvo zemlje gura u ponor bez dna.

АцаС

04.01.2016. 18:28

Грешка Русије је што је дозволила да се Кијев понаша као претставник целе Украјине, иако је историска чињеница да је баш у Кијеву основано Руско цраство за време Владимира В. Мономаха, унука посл. Визант. цараК. Мономаха и од тад се Кијев сматра мајком свих руских градова. Сходно томе ни Крим никада није био у сатаву некаве државе Украјине већ је ова била република у СССР бирократски издвојена из Русије!

vlada

04.01.2016. 22:08

Sve će to Evropa da plati, samo vi dižite cenu tranzita! Podignite je za još pet puta! Uostalom, ona vas je i naterala na "svadju" sa Rusima!