Ruska pobeda u ratu vestima
02. 04. 2015. u 14:12
Amerika priznaje da je izgubila informativnu bitku sa Moskvom oko sukoba u Ukrajini. U Vašingtonu tvrde da njihove radio-stanice dobijaju deset puta manje novca nego konkurencija

MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
AMERIČKI mediji, poput Glasa Amerike i Radio Slobode, gube informativni rat ne samo protiv sve moćnijih ruskih TV kanala koji izveštavaju direktno iz Donbasa u Istočnoj Ukrajini, nego i protiv radikalnih islamista.
Ono u čemu su svojevremeno Amerika i njeni saveznici bili superiorni u odnosu na SSSR, danas je postalo slabost Vašingtona. Televizijski kanali iz Rusije, ali i drugi mediji, sve vreme ratovanja na istoku Ukrajine imali su po nekoliko ekipa na liniji fronta, odakle su uživo informisali svoju ali i svetsku javnost. Paralelno su izveštavali i iz ukrajinske prestonice Kijeva. Tako je bilo i na Krimu. Kao što su nekada ruski mediji bili spori u izveštavanju sa mesta događaja, tako sada američki kaskaju za moskovskim.
U poslednjih 15 godina, od dolaska Vladimira Putina na vlast, vesti iz Kremlja svakodnevno teku kao reka i nema čekanja kao u sovjetsko vreme da ih aminuje partijski vrh. Putin je u pravom smislu "informacioni fajter" i odlično zna koliko je pravovremenost važna. Jasno je da one koji su uvereni da je Zapad uvek u pravu nikakva informacija iz Kremlja ne može da razuveri. Ali oni i nisu meta medijskog rata, već ona "neopredeljena masa".
U Vašingtonu tvrde da njihove propagandne radio-stanice dobijaju deset puta manje novca nego moskovske. Po američkim procenama Rusija za svoju propagandu troši od 400 do 500 miliona dolara godišnje dok Vašington za tu svrhu izdvaja samo 20 miliona dolara. Od pripajanja Krima Rusiji u februaru prošle godine, Kongres SAD je odobrio 15 miliona dolara za proširinje programa namenjinih stanovnicima Ukrajine.
Analizu neuspeha u informativnom ratu protiv Moskve i islamista Amerikanci su napravili na osnovi razgovora i ocena više od 30 profesionalnih diplomata i spoljnopolitičkih eksperata. Po svemu sudeći Radio Sloboda ili Glas Amerike su ostatak prošlosti američke propagande za vreme Hladnog rata, protiv SSSR-a i njegovih saveznika.
Poraz od ruskih medija priznaju i u Kongresu SAD, gde je pres sekretar Komiteta za međunarodne poslove Ed Rojs kazao:
- Putinova propaganda nanosi jedan za drugim udarac našoj zemlji!
Iako Amerikanci smatraju da im sada glavobolju pre svih prave ruski propagandni TV kanal Raša tudej i kineska državna kompanija CCTV, još 2011. godine tadašnja američka državna sekretarka Hilari Klinton govorila je da "SAD gube u informativnom ratu protiv stranih kanala koji informišu na engleskom jeziku". Tada se pominjala Al Džazira, danas Raša tudej.
U Ukrajini takođe smatraju da su izgubili informativni rat protiv Moskve. Zbog toga je u Kijevu napravljena koncepcija TV kanala Ukrajina danas. Ali za efikasno emitovanje potrebno je mnogo novca, a zemlja je trenutno pred bankrotom.
TATARI BEZ SVOG KANALA
Televizijski kanal ATR, namenjen krimskim Tatarima, prestao je sa radom pošto nije dobio dozvolu ruskih nadležnih organa za emitovanje programa, što je naišlo na veliko nezadovoljstvo tatarskih aktivista, ali i Kijeva. Krimski Tatari su se inače protivili pripajanju Krima Rusiji i čine 13 odsto stanovništva na poluostrvu.
Ruske vlasti su nakon pripajanja Krima optuživale za ekstremizam ovu televizijsku stanicu koja emituje program na ruskom, tatarskom i ukrajinskom.
Tatare je tokom Drugog svetskog rata Staljin proterao u centralnu Aziju, a na Krim su se vratili nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Raje
02.04.2015. 14:41
Tacno je da su izgubili medijski rat ne samo U Americi vec i u Engleskoj! Razlog su kao sto je navedeno veliko ulaganje u informativne medije u Rusiji, osnivanje ruskih informativnih kanala izvan Rusije i naravno osvescivanje naroda na zapadu kad je u pitanju politika njihovih drzava izvan sopstvenih granica.
@Raje - Za dobijanje medijskog rata je bitnija informacija nego novčano ulaganje. Ulaganje je bitno do granice koja obezbedjuje logičku pozadinu prisutnosti u medijskom prostoru, a informacija je srž medijskog nastupa. Zapad se mora zapitati kakve informacije plasira u medijski prostor, i koliko poštuje intelektualne kapacitete medisjkog prostora. Kao što je informacija srž medijskog nastupa, tako je istina srž informacije. Za ovaj poraz ne mnogu kriviti Ruse, on je posledica opšte društvene devijacije.
@Raje - @ogledalo - Tacno tako! Malo su se presli u kalkulaciji, jer su racunali da je prosjecan amerikanac jako neobrazovan i glup, ali nisu racunali na to da nije bitno sta prosjecan covjek misli, nego sta misli nadprosjecna inteligencija drustva. Upravo ona cesto ima vise uticaja na formiranje javnog mnjenja nego sami mediji koji ga plasiraju.
cekaj srusili su avion MH17, kriju dokaze, prebacili krivicu prvo Rusiji pa onda pobunjenicima. Nemacka sama se zali da su informacije debelo pogresne citaj lazne koje dobijaju od NATO. A sada gube neki rat vestija? Zato sto debelo lazu a ljudi ne zele to prihvatiti kao istinu? Izgubice i tumacenje njihove lazi oko dogadjajima u Jugoskaviji pre ili kasnije, lazni genocid u Srebrenici, Racak, Ovcara, osiromaseni uranijum, bombardovanje, rusenje drzave Jugoslavije, pravi genocid u Krajini i Kosmet
Izučio je Baćuška zanat, izvukao pouke iz prošlosti, sada unapred čita sadašnjost i shvata šta mu je činiti za budućnost!
Komentari (25)