Dve milijarde godina stari fosili pronađeni u Indiji

Novosti online

02. 12. 2017. u 23:33

Naučnik Nareš Gose otkrio fosile stare dve milijarde godine u Gvalior basenu u regionu Bundelkand na indijskom potkontinentu

Две милијарде година стари фосили пронађени у Индији

Ilustracija, Thinkstock

INDIJSKI naučnik Nareš Gose pronašao je mikrofosile stare dve milijarde godine. Fosili prokariota predstavljaju najstariji oblik života na Zemlji.

Gose je fosile otkrio u Gvalior basenu u regionu Bundelkand na indijskom potkontinentu. Svoj pronalazak prijavio je i o njemu predao podroban izveštaj na Kongresu geologa Indije.

Termin mirkofosili označava fosile manje od jednog milimetra u prečniku za čije proučavanje je potreban mikroskop.

Gose je na konvenciji istakao da oblik pronađenih mikrofosila, zajedno sa rasporedom, sugeriše da su pripadali mikroorganizmu.

PROČITAJTE JOŠ - Fosili u Grčkoj menjaju sve što smo znali o evoluciji čoveka?

Prokariote su jednoćelijski organizmi jednostavne građe koji unutar membrane nemaju jedro niti organele, izuzev ribozoma. Prokariotskim organizmima pripadaju arheje (prabakterije) i bakterije.

Prvi put su se pojavile pre tri i po milijarde godina, a njihov evolutivni put u eukariote (sve ostale organizme) i dalje je tema oko koje se naučnici spore.

Ranije tokom ove godine, naučnici su otkrili 1,6 milijardi godina stare eukariote u sedimentnim stenama u centralnoj Indiji.

(RTS)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

jova

02.12.2017. 23:46

Mislim da je za ljudski um i termin od 5000 godina(unazad,a i unapred) nedostupan,a tek - dve milijarde godina...?

pametnica

04.12.2017. 17:52

A zasto ste stavili sliku na kojoj je iskopina nekog kicmenjaka, a tekst govori o mikrofosilu? Mislite da je isto kera i bandera!?

Жика Живац

09.12.2017. 13:16

Како су измерили старост? Метода? Грешка мерења? Мерна несигурност? Без ових података а са сликом кичмењака све личи на бајку.