Fejsbuk ograničava dostupnost nekih podataka drugim licima
04. 04. 2018. u 23:33
Američka kompanija Fejsbuk je saopštila da će ograničiti dostupnost nekih podataka o korisnicima drugim licima, u sklopu mera koje preduzima posle skandala s kršenjem privatnosti

Foto Tanjug,AP Photo
Američka kompanija Fejsbuk je saopštila da će ograničiti dostupnost nekih podataka o korisnicima drugim licima, u sklopu mera koje preduzima posle skandala s kršenjem privatnosti.
Britansku kompaniju Kembridž analitika optužuju da je koristila lične podatke miliona korisnika, nepošteno prikupljene putem Fejsbuka, da bi pomogla Donaldu Trampu da pobedi na predsedničkim izborima u SAD 2016. godine.
Fejsbuk je danas naveo i da je Kembridž analitika možda imala neovlašćen pristup podacima 87 miliona ljudi, a ne 50 miliona, kako se prvobitno mislilo.
U sklopu najavljenih promena, Fejsbuk će spoljnim aplikacijama ograničiti pristup dogadjajima na koje korisnik društvene mreže namerava da ide, kao i pristup informacijama o Fejsbuk grupama, kao što je spisak njihovih članova i sadržaj.
Kompanija će takodje ukloniti opciju traženja korisnika po broju telefona ili mejl adresi. Iako je to do sada pomagalo pojedincima da nadju one koje traže, Fejsbuk navodi da su kompanije koje su imale broj telefona ili mejl adresu korisnika mogle na taj način da prikupljaju podatke o profilima.
U ponedeljak će svi korisnici Fejsbuka dobiti obaveštenje putem kojeg će moći da vide koje aplikacije koriste i koju vrstu informacija su odabrali da dele s tim aplikacijama. Imaće mogućnost da obrišu aplikacije koje više ne žele.
Korisnici će u okviru toga biti obavešteni i da li su njihovi podaci medju onima kojima je pristup imala Kembridž analitika, a takvih korisnika je najviše u SAD, navodi Fejsbuk.
„FEJSBUK“ RAZOTKRIVA PRIJATELjE KOJI DELE LAŽNE VESTI
Borba protiv lažnih vesti zahuktava se i na „Fejsbuku“.
U kompaniji najavljuju poboljšanu verziju aplikacije koja će korisnicima omogućiti da saznaju više o vesti koju je neko okačio na svoj zid.
Između ostalog, biće otkriveno i ko od prijatelja je već podelio određenu vest.
Poboljšana verzija aplikacije prvi put je testirana prošle godine, a dozvoljava korisnicima da klikom na ikonicu „i“ otkriju izvor vesti, povezane članke i „mapu“ deljenja teksta koja sadrži informacije poput fizičke lokacije mesta najčešćeg deljenja i korisnike, odnosno prijatelje koji to čine.
Kada korisnici imaju uvid u detalje o temi koju članak obrađuje može se doći do informacija koje razotkrivaju potencijalnu lažnu vest.
S druge strane, deljenje vesti otkriva koliko je ona generalno popularna, ali i među prijateljima korisnika.
Ipak, i pored činjenice da će se na taj način doći do bolje slike o navodnim političkim stavovima prijatelja na Fejsbuku i navodnom nivou njihove povodljivosti kada je reč o lažnim vestima, opcija ne dozvoljava uvid u to zašto je nešto podeljeno.
To jest ne postoji način da se, na primer, detektuju potencijalni sarkazam ili kritika.
(RTS)