Teški za recikliranje
17. 09. 2017. u 11:33
Pametni telefoni, zbog čestog unapređenja i zamene modela, štete životnoj sredini
.jpg)
PAMETNI telefoni, zbog suviše čestog unapređenja i zamene modela, a nedovoljnog recikliranja, sve više utiču na životnu sredinu, posebno u fazi proizvodnje, pokazuje najnovija studija Francuske agencije za životnu okolinu (Ademe) i nevladine organizacije "Frans natir anvironman" (FNE).
Od 2007. godine i izlaska prvog "ajfona", sedam milijardi pametnih telefona prodato je u svetu, i prodaja raste: 139 miliona aparata prodato je 2008, više od milijardu 2013. i gotovo 1,5 milijardi 2016. Posledice po okolinu rastu svaki put kada se poveća ekran ili se poboljša kvalitet foto-aparata, navodi studija.
U proseku, pedesetak vrsta metala je u sastavu jednog pametnog telefona, dva puta više nego kod mobilnih telefona stare generacije, i često je teško da se recikliraju jer se radi o legurama. Takođe, vađenje rude u te svrhe predstavlja poseban problem u zemljama gde se to radi. Od zagađenja neodijumom u Kini, do izazivanja političkih nemira ili oružanih sukoba kao u Demokratskoj Republici Kongo oko eksploatacije tantala.
Francuzi menjaju mobilni telefon u proseku svake dve godine, mada se ta zamena malo usporava s promenom biznis modela operatera. A u 88 odsto slučajeva kada se menja uređaj, aparati koji se odbacuju iako i dalje rade. Pominju se psihološki i socijalni faktori kao objašnjenje česte promene telefona, ali i činjenica da u većini slučajeva pametni telefoni ni nisu zamišljeni da budu trajni i da mogu da se poprave, niti da budu prilagodljivi s protokom vremena, te su i baterije zalepljene ili zavarene, a rezervni delovi neraspoloživi.
Dve organizacije navode da potrošači mogu da navedu svoje potrebe pre svake kupovine, da se raspitaju o karakteristikama telefona, na primer o tome da li baterija može da se skine i promeni, da li postoje rezervni delovi, a može i da se kupi polovan uređaj. Korisnik može i da svom aparatu da "drugi život".
Samo 15 odsto telefona koji su prestali da se koriste se sakuplja za reciklažu, navodi inženjer francuske agencije Adem Evan Fanže.
- Najmanje 30 miliona mobilnih telefona leži u našim fiokama. Ljudi kažu da mogu još da posluže, ali na kraju ih nikad više ne upotrebe - rekao je on i dodao da bi potrošač mogao da proda svoj aparat, da ga nekom da, ili da ga da na reciklažu.