Kako trajno obrisati podatke sa hard-diska
12. 02. 2017. u 08:44
Ako ste fajlove poslali u "kantu", to ne znači da ste ih zauvek uništili. Jedno od rešenje, smatra se, jeste da obavezno angažujete stručnjake

Thinkstock
JEDNOSTAVNIM brisanjem ili formatiranjem hard-diska niste trajno uništili podatke! "Brisanje podataka" u stvari samo briše pokazivače na sadržaj tako da operativni sistem nakon brisanja "ne vidi" podatke. Ali sadržaj ostaje upisan i smešten na disku. Upotrebom jednostavnih alata lako se može ponovo pristupiti obrisanim podacima.
Zamislite da gubitak vašeg laptopa ili krađa u firmi može dovesti do gubitka biznisa klijenata ili čak i reputacije. Zamislite sada količinu podataka koja je u vašoj organizaciji ostala na starim diskovima, USB fleš uređajima izašlim iz upotrebe... Rast rizika od toga da informacije budu zloupotrebljene raste onako kako raste i njihova upotrebna vrednost. A količina informacija se eksponencijalno uvećava već godinama.
Jedan aspekt ipak ostaje potpuno nezapažen, u mnogim zemljama, pa i u našoj, postoji određen nivo odgovornosti u odnosu na prikupljanje, upravljanje i skladištenje podataka. Međutim, odgovornost izgleda da prestaje u momentu kada poželite da zamenite staru mašinu novom ili da donirate kompjutere lokalnoj osnovnoj školi.
Jedno od rešenja jeste da angažujete stručnjake za uništavanje podataka. Ovo je naročito bitno za kompanije i institucije kojima je od vitalnog značaja da na starim diskovima, pokvarenim ili onim koji samo menjaju vlasnika, ne postoji mogućnost pristupa starim podacima. Ova usluga se naplaćuje po kapacitetu diska, odnosno po trajanju postupka, kao i u zavisnosti od količine diskova koje klijent donese na uništavanje.
Da bi se otklonila svaka sumnja u to - uništavanje podataka zapisanih na magnetnom mediju je moguće. I ne samo to, u slučaju vladinih agencija, institucija, pa i službi bezbednosti, ono je i neophodno. Naravno, na drugoj strani, iste metode mogu pomoći i kriminalcima da se reše inkriminišućih dokaza.
Uslugu uništavanja podataka u Srbiji nudi "Data solušns" laboratorija. Prvo se obeležavaju svi mediji, i klijentu se predaje prijemni formular. Potom se u zavisnosti od tražene usluge pravi mini-projekat kojim se doređuje najefikasniji način za izvršenje usluge uništavanja podataka. Potom se dokumentuje postupak uništavanja, i zatim se sastavlja izveštaj koji se dostavlja klijentu, a služi kao sertifikat da su podaci ili mediji trajno uništeni.
GARANTOVANA PRIVATNOST
U zavisnosti od tipa usluge, odnosno da li se vrši logičko, fizičko ili kombinovano uništavanje podataka, klijent dobija ili log fajl zajedno sa izveštajem ili slike/video-materijal zajedno sa izveštajem u slučajevima fizičkog uništavanja. U svakom slučaju, procedure laboratorije garantuju klijentu da niko neće pregledati sadržaj medija koji su doneti na uništavanje, kao i potpunu garanciju i privatnost.
Bane
12.02.2017. 09:18
Al se vi nalupavate gluposti. Pa "Data solušns" laboratorija višestruko skuplje naplaćuje te usluge nego što košta novi HDD. Spališ stari HDD i kupiš nov, neformatiran, ako ti je potreban. Nema curenja podataka. Stvar rešena trajno.
Neko se dosetio lakoj zaradi uz gomilu "dokaza", stvar je jednostavna - ako se ne inistava fizicki, softversko brisanje je stoprocentno tzv "loulevel formatiranje", koje moze svaki iole verzirani korisnik da odradi.
@Kvazimodo Sorabius - Nažalost, nije... Ako postoji ralog da se angažuje prava laboraorija, i sa ovako formatiranog diska će se izvući podaci. BANE je apsolutno u pravu, fizičko uništenje diska je jedini siguran način. Uostalom, pogledajte samo koliko firmi je specijalizovano upravo za takav posao.
Jedino što članak govori je: reklame su postale pametnije!Disk možete bez nekog većeg znanja, trajno očistiti softverski ispunjavanjem 1 i 0 ili low level formatiranjem. A ako vam je baš frka - Potpuno fizičko oštećenje tj mehaničko je - majka!
mi trajno uništavamo diskove čekićem i presom. ne ostane ništa na njima. sve drugo je diskutabilno.
Komentari (5)