POSLE POGIBIJE TROJICE MLADIĆA: Sporna deonica da se obezbedi!
10. 07. 2019. u 10:02
U poslednjoj deceniji na toj saobraćajnici život izgubilo dvadeset osoba, kažu meštani
.jpg)
Mesto nesreće, put poznat kao "kanal" Foto O. Nikčević
SAŠA Kudra (24), Milan Golubović (24) i Mišo Vujmilović (25), koji su u subotu ujutro poginuli u saobraćajnoj nesreći u Kukuljama kod Srpca, žrtve su puta poznatog kao "kanal". Na deonici koja spaja Srbac i Laktaše, a posebno od mesta Razboj, koja je dugačka oko 19 kilometara, u poslednjoj deceniji ugašeno je na desetine života.
Ravan put, koji je napravljen na nasipu, idealan je za veće brzine, ali zato usled sletanja sa puta betonski odvodi, koji se nalaze pokraj puta su kobni po vozače.
Dragan Mutić je jedan o meštana Srpca, koji živi pored pomenutog puta kaže, za "Novosti", da se nagledao nesreća i siguran je da je od 2006. godine ovaj put odneo oko dvadeset života.
- Nešto se mora promeniti na toj deonici, kako bi se dodatno obezbedila za učesnike u saobraćaju. Evo, desila se još jedna tragedija. Mora se nešto menjati na cesti i oko nje - poručuje Mutić.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja RS, jul i avgust su meseci kada se najviše gine na putevima Srpske.
- Prošle godine je u julu i avgustu život izgubilo 40 učesnika u saobraćaju i ovo su crni meseci u godini. Iako je u prvih nekoliko meseci ove godine bilo manje poginulih, nego lane, evo, ulazak u ove crne mesece ponovo donosi pogibije na putevima RS - kaže, za "Novosti", Milija Radović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja RS.
NESREĆE Mostić u koji je udarilo vozilo
.jpg)
Agencija će zatražiti proveru pomenutog puta sa aspekta bezbednosti od strana opština Srbac i Laktaši, a sa ciljem da se put opremi zaštitnim ogradama, kako bi se sprečilo sletanje s puta.
- Videćemo i šta može da se uradi sa postavljanjem kamera i radara, kako bi se vozači pridržavali ograničenja - ističe Radović.
On apeluje na sve vozače u Srpskoj da posebno obrate posebnu pažnju u naredna dva meseca na putevima Srpske, kako bi se izbegle tragedije.
PROČITAJTE I:SAHRANjENI MLADIĆI STRADALI KOD SRPCA: Desetine belih ruža za trojicu najboljih drugova
Milenko Jaćimović, član Saveta za bezbednost saobraćaja grada Banjaluka kaže, za "Novosti", da je pomenuta deonica puta opasna, ali ako se ne poštuje ograničenje, kao u ostalom i na mnogim putevima u Srpskoj.
- Ovde je veliki problem vikend i alkohol. Mnogi mlađi vozači izađu u grad, popiju koju čašicu više, dobiju lažnu sigurnost kada sednu za volan i onda dođe do tragedije - pojašnjava Jaćimović.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja RS, za pet meseci ove godine na putevima Srpske život je izgubilo 38 osoba. Kada se gleda uporedna statistika, prošle godine je stradalo 130 osoba, godinu ranije 115, a 2016 opet 130. Najviše stradalih na putevima Srpske je zabeleženo 2013. i 2015. godine, kada je poginulo 150, odnosno 153 osobe u saobraćajnim nesrećama.
UPOZORENjE Dragan Mutić
.jpg)
BRZINA I ALKOHOL
MILENKO Jaćimović pojašnjava da brzina jeste problem, ali da je često uzrok nesreća i alkohol koji je u kombinacija sa brzinom često uzrok nesreća.
- Mladi vozači moraju znati da nema konzumiranja alkohola ako se vozi. Nisu uzalud mnoge preventivne akcije, koje se vode i ukazuju na bezbednost - poručuje Jaćimović.
Alfonso
10.07.2019. 10:48
Ako je na slici ta deonica,ne vidim uopšte neke potrebe za njeno obezbedjenje!
@Alfonso - Samo kazne, kontrola i po džepu. Treba kažnjavati policiju koja se krije iza živica i lovi brza auta, umjesto da svojom pojavom utiče da ta vozila idu sporije. Policijna čeka brza vozila umjesto da ih spriječava u tome. U tom grmu leži zec.
!!!
da se čuva!
Put je u odličnom stanju,ravan i širok. Idealan za brzu vožnju. Tako da nije problem put,problem je u alkoholu. Ljudi trebaju sami da vode računa o svojim životima,a ne da policija to radi umjesto njih.
Komentari (5)