Srbi teško do imovine

S. MIŠLjENOVIĆ

02. 06. 2018. u 07:15

Ustavni sud Bosne i Hercegovine u Sarajevu podržao zakon o zemljišnim knjigama. Marčeta: Nastavlja se etničko čišćenje srpskog naroda. Dokazivanje porekla

Срби тешко до имовине

ZAŠTITA Srbi moraju da dokazuju da su vlasnici nekretnina / Foto S. Mišljenović

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je utvrdio da je Zakon o zemljišnim knjigama FBiH u skladu s Ustavom BiH. Ocenu ustavnosti Zakona o zemljišnim knjigama FBiH, Ustavni sud BiH davao je na zahtev 29 poslanika NS RS i to nakon tvrdnje mnogih da je taj zakon diskriminatorski, jer se, kako navode, putem njega otima imovina Srba koji su nekad živeli u FBiH.

Ovakvom odlukom Ustavnog suda BiH nisu zadovoljni predstavnici Srba u Federaciji BiH, ali ni predstavnici Srba koji su proterani iz Federacije BiH.

Mile Marčeta, srpski delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, kaže za "Novosti" da se ovom odlukom Ustavnog suda BiH samo nastavlja etničko čišćenje Srba u Federaciji BiH.

- Mnogi Srbi će u dokazivanju porekla svoje imovine ostati bez iste. Čitav proces od početka je usmeren na štetu Srba. Jedino rešenje je da se ide u Strazbur i da se žalbe upute Međunarodnom sudu za ljudska prava, jer očigledno Ustavni sud BiH neće zaštititi prava Srba - kaže Marčeta.

Predsednik Udruženja Krajišnika u Bijeljini Smiljka Knežević ukazala je na problem da veliki broj izbeglih nije u mogućnosti da prati objave o registraciji nekretnina, a da se potreba za podrškom Vlade Srpske i drugih udruženja pojavila nakon informacije Katastarske opštine Bihać da se svega tri odsto Srba prijavilo za legalizaciju imovine.

S druge strane, rukovodilac Jedinice za realizaciju projekta registracije nekretnina Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Nedžad Pašalić kaže da se aktivnosti na projektu uspostavljanja zemljišnih knjiga u Federaciji BiH privode kraju u 97 katastarskih opština od 255 projektovanih, a ukupno ih u ovom entitetu ima 1.800.- Vlada Federacije je odobrila drugu fazu kojom će od januara 2020. godine biti obuhvaćeno još 100 katastarskih opština - kaže Pašalić, koji je u Doboju prisustvovao okruglom stolu "Projekat registracije nekretnina na prostoru FBiH".

ODBILI Ustavni sud doneo odluku protiv prava interesa Srba /  Foto RTRS


On je naveo da su tokom realizacije projekta evidentirani mnogobrojni prigovori, ali bez konkretnog slučaja sa terena da je neko lice izgubilo ili bilo oštećeno u pogledu imovinskih prava.

Pašalić je pozvao građane da prate objave oglasa i da se masovno uključe u realizaciju uspostave i zamene zemljišne knjige, koja se sprovodi bez troškova, i tako reše imovinsko-pravne odnose, odnosno probleme, ako ima neusklađenosti između katastra i zemljišne knjige.

KANCELARIJE U SRPSKOJ

REPUBLIČKA uprave za imovinsko-pravne poslove (RUGIP) otvorila je kancelarije u šest opština i gradova u Srpskoj kako bi izbegli iz Federacije BiH mogli da zaštite svoja imovinskia prava, zatraže i dobiju stručnu pomoć. RUGIP je obezbedio šest kancelarija u Bijeljini, Zvorniku, Nevesinju, Istočnom Novom Sarajevu, Mrkonjić Gradu i dodatno banjalučku kancelariju, kao mesto koordinacije rada svih kancelarija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije