Lekari izlaze na ulice

N. Š. RADIĆ

24. 01. 2018. u 07:13

Zdravstveni radnici nezadovoljni platama i odnosom vlasti Republike Srpske. Zahteva se povećanje zarada od 25 odsto. Nema uslova i materijala za rad

Лекари излазе на улице

Medicinari spremni na proteste

USLED neodgovarajućeg tretmana vlasti u Republici Srpskoj, ali prvenstveno, kako su naglasili, mizernih primanja, pa čak i u odnosu na Federaciju BiH, a kamoli na ostatak regiona, medicinari u Srpskoj odlučili su se na najradikalniji oblik sindikalne borbe - štrajk i obustavu rada.

Kako su istakli u strukovnim sindikatima doktora medicine, te sindikata medicinskih sestara i tehničara, još nisu precizno odredili datum štrajka, ali su naglasili da će ispoštovati sve iz Zakona o štrajku, kao i da još postoji mogućnost da se štrajkačke pripreme zaustave, "ukoliko bude razuma u Vladi RS". Zahtevaju povećanje plata za 25 odsto. Pritom su podsetili javnost da je do sada RS napustila skoro četvrtina radnika u zdravstvu.

- Doktori medicine i svi zdravstveni radnici u RS nemaju uslova, kadrove, ni materijala za rad, a zdravstveni sistem u ovom entitetu opstaje isključivo na njihovom herojstvu. Zdravstveni radnici više nisu u stanju da pruže kompletnu zdravstvenu uslugu po zakonu, jer nemamo sredstava, a nema ni zdravstvenih radnika, pošto sve što valja, odlazi. Nedostaju materijal i uslovi za rad. Stešnjeni smo sa svih strana. Medicinski radnici nisu krivi za ono što se dešava. Ovaj sistem opstaje na herojstvu zdravstvenih radnika - rekao je predsednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS Miodrag Femić.


Femić je podvukao i da je okidač za njihove aktivnosti oko organizacije štrajka razlika u platama u zdravstvu u Federaciji BiH i RS.

Poređenja radi, doktor medicine u Kantonu Sarajevo ima osnovnu platu 1.764 KM, a u RS 1.215 KM sa toplim obrokom i regresom. Potom, specijalista u FBiH ima 2.229 KM, a u RS 1.381 KM, dok medicinska sestra sa srednjom stručnom spremom u FBiH ima osnovnu platu 1.000 KM, a u RS 436 KM. Takođe, pokazani su i obračuni plata prema kojima je vidljivo da medicinska sestra u FBiH sa dežurstvima i ostalim mesečno zaradi i do 1.600 KM, a u RS po istom osnovu 650 KM.

PODRŠKA BUDžETLIJA Pored strukovnih sindikata medicinskih radnika, i predstavnici sindikata budžetskih korisnika koji okupljaju više od 30.000 radnika najavili su najradikalnije oblike sindikalne borbe. To je poruka nadležnima ukoliko predstavnici Vlade RS ne sednu s njima za pregovarački sto. Ne žale se na plate, ali negoduju što su im prepolovljene naknade za prevoz.

Predsednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara Ranko Palačković istakao je da u Srpskoj medicinske sestre obavljaju poslove koje u evropskim zemljama rade lekari.

- Još jednom apelujemo na socijalni dijalog sa Vladom RS i Ministarstvom zdravlja RS - rekao je Palačković.

Predstavnici strukovnih sindikata izneli su i podatke da je iz zdravstvenog sistema RS otišlo 11,2 odsto lekara, ili više od 22 odsto zdravstvenih radnika. Samo od decembra prošle godine do danas, 53 lekara specijaliste iz RS su otišla u EU.

- Svi uče jezike i odlaze. Pogubno je da odlaze i oni koji su u stalnom radnom odnosu, pa imamo jednog ili nijednog specijalistu struke - kaže Femić.

NE PRISTAJEMO NA UCENE

MINISTAR zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić izjavio je da će razgovarati sa predstavnicima svih reprezentativnih sindikata zdravstvenih radnika, ali da neće pristati ni na kakve ucene o povećanju plata. On kaže da se razgovori, koji se već vode sa sindikatima, mogu nastaviti na način da se razgovara na realnim i ekonomsko-održivim pokazateljima, ali to nikako ne može da bude ultimatum neke od strana.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije