Dodik: Pravosuđe mora da bude nezavisno

S. M.

05. 12. 2017. u 20:30

Milorad Dodik otvorio zgradu osnovnog suda u Banjaluci, čiju je izgradnju pomogla EU

Додик: Правосуђе мора да буде независно

Predsednik RS Milorad Dodik Foto Nezavisne Novine

REPUBLIKA Srpska poznata je po tome da ne vrši politički uticaj na pravosuđe, čak favorizuje pravosuđe koje treba da bude nezavisno, ali očekuje od pravosudnih institucija pravičnost i efikasnost - poručio je danas Milorad Dodik, predsednik RS, prilikom svečanog otvaranja nove zgrade Osnovnog suda u Banjaluci.

Dodik je dodao da Srpska daje značajan doprinos kad je reč o evropskim integracijama, posredstvom odgovorne politike i u okviru ustavne pozicije, i da je spremna na konstruktivni dogovor u okviru pravosuđa.



Naglasio je da Srpska smatra da pravosuđe na nivou BiH trenutno nije u skladu sa Ustavom, zbog čega su potrebni ozbiljni razgovori da bi se dovelo u okvire vladavine prava i pravne države. On je objasnio da je nemoguće imati pravnu državu sa sudovima koji nemaju ustavni osnov.

Šef delegacije Evropske unije u BiH Lars Gunar Vigemark je prilikom otvaranja zgrade rekao da će ovaj savremeni objekat značiti mnogo zarad pravosuđa, a samim tim i vladavinu zakona.

Predsednik Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH Milan Tegeltija rekao je da od danas Banjaluka, Republika Srpska i BiH imaju pravosudne institucije po uzoru na evropske institucije.

Projekat izgradnje i obnove Osnovnog i Okružnog suda Banjaluka je deo paketa pomoći Evropske unije za izgradnju, obnovu i modernizaciju sudova širom BiH, u okviru podrške jačanja vladavine zakona. Evropska unija obezbedila je više od 2.675.000 evra za unapređivanje radnih uslova u ove dve zgrade.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Horus

05.12.2017. 22:20

Salu na stranu... gde u potpunosti postoji nezavisno pravosudje? Koja vlast iskreno zeli nezavisno pravosudje?