Srpskoj daleko sopstvena vojska

S. M. - R. Dr.

12. 01. 2017. u 13:00

Formiranje oružanih snaga u Republici Srpskoj ostvarivo je isključivo uz saglasnost velikih sila. Izdvajanje vojske moglo bi da se dogodi vraćanjem nadležnosti Banjaluci

Српској далеко сопствена војска

REPUBLIKA Srpska teoretski može da ima svoju vojsku, ali za njeno formiranje potreban je dogovor naroda u BiH, kao i saglasnost velikih sila - SAD, EU i Rusije.

Poznavaoci geopolitičkih prilika i stručnjaci za bezbednost ovako gledaju na najavu predsednika Milorada Dodika da će Srpska započeti proces formiranja vlastitih oružanih snaga. Ovaj proces može da traje godinama, pri čemu uspeh nije zagarantovan.

U Banjaluci smatraju da je borba za sopstveni sistem odbrane jedan od uslova opstanka RS. Potpredsednik NS Nenad Stevandić ističe da RS mora da pošalje poruku međunarodnoj zajednici da je spremna da izađe iz Oružanih snaga BiH i da ima alternativu na ucene:

- Trebalo bi da pokažemo da smo spremni da ponovo formiramo našu vojsku, ukoliko pritisak na Srpsku preko Oružanih snaga BiH bude nastavljen.

Izdvajanje vojske, prema rečima profesora beogradskog Fakulteta bezbednosti Milana Mijalkovskog, moglo bi da se dogodi u sklopu vraćanja nadležnosti koje su odlukama visokog predstavnika oduzete Banjaluci.

- Ne treba zaboraviti da u Savetu za implementaciju mira u BiH svog člana ima i Rusija. Moskva će verovatno snažno podržati Dodikovu inicijativu. Ukoliko ova opcija bude prihvatljiva za dva entiteta u Bosni, uz podršku spolja, RS bi mogla da dobije svoju vojsku.

Da će to biti dugotrajan proces, međutim, napominje vojno-politički analitičar Gostimir Popović:

- Jeste teško, ali nije nemoguće. Ukoliko bi Republika Srpska dobila podršku sila poput Rusije i Kine po pitanju osnivanja odbrambenog sistema, onda ni NATO, ni bilo koja druga vojna alijansa ne bi mogla da to spreči.

Jedinstvene Oružane snage BiH uspostavljene su 2006, posle reforme odbrambenog sistema i prenosa nadležnosti u oblasti odbrane sa entitetskih na državni nivo. Osnivanje vojske BiH urađeno je za vreme visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna. Narodna skupština RS 2005. usvojila je Ustavni zakon za primenu amandmana na Ustav RS kojim su nadležnosti iz domena odbrane prenete na Sarajevo.


SAMO KOMANDA MEŠOVITA

JEDINICE Oružanih snaga BiH nisu mešovitog sastava, a multietnička je samo komanda. Među vojnicima i oficirima Oružanih snaga BiH najviše je Bošnjaka - 45,9 odsto. Slede Srbi kojih je 33,6 odsto, pa Hrvati koji su zastupljeni sa 19,8 procenata. Ukupan broj vojnika manji je od 10.000. Vrhovnu komandu i kontrolu nad Oružanim snagama BiH ima Predsedništvo BiH koje odluke donosi konsenzusom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije