Voćari RS se nadaju milionima
27. 10. 2016. u 08:34
Hoće li institucije nadoknaditi ratarima štete zbog tromesečne zabrane izvoza u Rusiju? Voćari tvrde da imaju osnovu da traže krivce za sve to i koji bi trebalo da im nadoknade deo štete

BANjALUKA - Šteta pričinjena voćarima u Srpskoj, jer tri meseca nisu mogli da izvoze u Rusiju, meri se milionima maraka. Minimalna šteta iznosi oko tri miliona maraka, a maksimalno bi se moglo govoriti i o deset. Na terenu se prikupljaju svi podaci o štetama, koji će se nakon prikupljanja predati Ministarstvu poljoprivrede RS i Ministarstvu spoljne trgovine BiH, potvrđeno je "Novostima" u Udruženju voćara RS.
- Imali smo nedavno sastanak i sa resornim ministrom oko ovog problema. Na nama je da prikupimo podatke i predamo ih u Ministarstvo. Nadamo se da će nam institucije RS, ali i BiH izaći u susret i nadoknaditi nam štetu. Za tri meseca koliko smo bili u blokadi propalo nam je oko 2.000 tona šljive i kruške, a ostalo voće je u hladnjačama, pa je pitanje koliko je kvalitetno i da li će ga Rusi uopšte prihvatiti - kažu u pomenutom Udruženju.
Voćari sada, tvrde u Udruženju, imaju osnovu da traže krivce za sve to, one zbog kojih je problem i nastao i koji bi trebalo da im nadoknade deo štete.
Ipak, oko naknade štete voćarima zbog zabrane izvoza u Rusiju u Ministarstvu spoljne trgovine BiH i Ministarstvu poljoprivrede RS za sada ne žele da daju neka velika obećanja.
U Ministarstvu spoljnih poslova BiH kratko su potvrdili da će o ovom problemu tek razgovarati sa voćarima. S druge strane, u resornom ministarstvu RS kažu da su već razgovarali sa voćarima i da je u toku sumiranje svih šteta koje su pretrpeli.
- Štete od mraza su evidentirane ne samo na voćnim već i na povrtnim zasadima, kao i štete od snega početkom godine, koje su naročito pogodile povrtare, zatim štete od grada koje su se sporadično javile na nekoliko lokacija, kao i druge štete koje se javljaju i koje će se eventualno javiti do kraja godine - pojašnjava Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede RS.
Samo procenjena šteta od mraza, kaže Macanović, okvirno iznosi oko 26 miliona KM.
- Ministarstvo, odnosno Agencija za agrarna plaćanja će zaprimiti zahteve za nadoknadu štete, te na kraju godine sumirati sve nastale štete i nadoknadu izvršiti prema raspoloživim sredstvima - poručio je Macanović.