Stihovi od kojih duša zatreperi
29. 08. 2016. u 16:09
Vaso Karlaš, guslar i pisac koji je otvorio prvi "Kočićev zbor", danas penzioner. Prvi učitelj mu bio srpski solunski dobrovoljac

POZNATI banjalučki guslar, danas penzioner, svoju devetu deceniju života gazi prisećajući se najmilijeg perioda života, mladosti, pesme i prvog "Kočićevog zbora". Vaso je 1966. godine svirajući gusle otvorio prvi po redu "Kočićev zbor", gde je za tekst i gromoglasno izvođenje svoje pesme "Petru Kočiću", legendarnog banjalučkog kompozitora Vlade Miloševića, dobio glavnu nagradu.
Gusle je naučio da svira u 15. godini, a prvi učitelj bio mu je srpski solunski dobrovoljac Marko Dragoljević.
- Godinama kasnije, za zagrebački "Jugoton" snimio sam dve ploče sa guslarskim pesmama, prvu o Petru Kočiću, Davidu Štrpcu i Zmijanju, naravno, a drugu o zemljotresu u Banjaluci 1969. godine. Za stih "Kad Tito govoriti stade, rek'o bi da Kočić ustade, pa kad njegova progovori bista, tad nastavi stari komunista", prozivali su me da sam ga napravio tako da Kočić bude veći od Tita... A imao sam i ranije problema zbog pojedinih "zabadalica". Sa 17 godina Udba me je zatvorila zbog toga što sam pevao protiv seljačkih radničkih zadruga, jer nisam mogao gledati kako silnu stoku otimaju od seljaka - priseća se Karlaš.
Deda Vasini stihovi brzo su se uvukli u srca kako tadašnjih seljaka, tako i lokalnih vlasti. Otuda i ideja da dobije tako važnu ulogu u zboru posvećenom Kočiću.
- Prvi sam nastupio posle političara Fuada Balića, a i sada mi kroz glavu prolaze Vladine reči: "Dao sam ti nagradu najviše zbog teksta. Moraš da poradiš na zmijanjskom pevanju, a ne da naginješ na hercegovački" - priseća se Karlaš.
Vaso pamti i Kočićevu kćerku Dušicu i suprugu Milku, koja je na tom saborovanju zborila o Petru. Pričala je da je narod dolazio kod nje da traži dozvolu da razvale "crnu kuću" i oslobode svog Petrića, kako su mu tepali.
- Petar im je tada poručio da to ne rade, jer će ga dušmani sami osloboditi. A pripovedala je i o Davidu Štrpcu, kome je Kočić kupio opanke i košulju da ne ide go i bos, o Simeunu Đaku i Luji Kočiću, zatim o tome kako mu je u tamnicu u nedrima donosila hranu i cigarete i kako, ceneći muževljevu borbu za slobodu, nikada nije molila Austrougare za pomilovanje - prepričava sa setom Vaso.
NAGRADA SAVIĆU
"KOČIĆEVU nagradu" za književno delo dobio je ove godine Milisav Savić, čime je zatvorena tradicionalna manifestacija "Kočićevi dani" i "Kočićev zbor". U zboru su uživali i Milorad Dodik, predsednik RS, i Aleksandar Vulin, srpski ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. - Kočić se u teškim uslovima, sličnim ovima danas, borio svojim rečima i delima za afirmaciju srpskog naroda, srpskog jezika i pisma. Iako je bio kažnjavan i zatvaran, nikada nije odustao od te plemenite ideje - kazao je Dodik i dodao: - Mi znamo naše ciljeve i usmerićemo se da budemo svoji gospodari i svoji na svome.
Komentari (1)