Izetbegović: Rešiti pitanje jezika na kojem se izvodi nastava za bošnjačku decu u RS

Beta

23. 06. 2016. u 13:06

Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović ocenio je danas na sastanku sa šefom misije OEBS u BiH Džonatanom Murom da mora trajno da se reši pitanje jezika na kojem se izvodi nastava za bošnjačku decu u školama

Изетбеговић: Решити питање језика на којем се изводи настава за бошњачку децу у РС

Foto Tanjug, AP

Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović ocenio je danas na sastanku sa šefom misije OEBS u BiH Džonatanom Murom da mora trajno da se reši pitanje jezika na kojem se izvodi nastava za bošnjačku decu u školama u Republici Srpskoj.


Izetbegović je istakao da će "roditelji Bošnjaci u Republici Srpskoj imati punu podršku u nastojanjima da se izbore za elementarna prava", kao i da će će u toj borbi biti korišćeni svi dostupni pravni mehanizmi, saopšteno je iz Predsedništva BiH.Mur je obavestio Izetbegovića o nastojanjima OEBS da se reši pitanje naziva jezika koji će biti upisan u svedočanstva dece bošnjačke nacionalnosti u obrazovnom sistemu Republike Srpske.


Bošnjački političari, kao i većina roditelja bošnjačke dece koja idu u škole u RS traže da se u đačke knjižice upiše "bosanski", a ne "bošnjački" jezik.


Vlasti RS tvrde da je "bošnjački jezik" ustavna odredba, pozivajući se na nedavnu odluku Ustavnog suda BiH da nije neustavna odredba u Ustavu RS da tri konstitutivna naroda u RS govore jezikom Srba, Bošnjaka i Hrvata.


Ustavni sud takođe je ocenio da nijednom narodu ne može biti nametnut jezik kojim govore.


Poslanik koalicije Domovina u parlamentu RS u kojoj je dominantna Stranka demokratske akcije (SDA) Nedim Čivić, juče je najavio da će Bošnjaci masovno tužiti RS zbog diskriminacije, odnosno nemogućnosti da bošnjačkoj deci u đačkim knjižicama bude upisano "bosanski", a ne "bošnjački" jezik.


Izetbegović i Mur, kako je navedeno, složili su se i da je model dve škole pod jednim krovom, prisutan u više gradova Federacije BiH, trajno neadekvatan sistem, te da treba tražiti modalitete za drugačije rešenje koje ne uključuje podele od najranije dobi.


Fenomen "dve škole pod jednim krovom" koji u Federaciji BiH postoji više od deceniju predstavlja etničku segregaciju učenika, jer su školski planovi i programi zasnovani na etničkoj pripadnosti dece.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Dragomir

23.06.2016. 13:32

Posteno ali rdsiti pitanje jezika na kojim se izvodi nastava za srpsku decu u Federaciji!

Nije mi jasno

23.06.2016. 13:35

kako razumeju predavanja... važno je šta piše u knjižici, a ne kojim jezikom govore. Pa, ako misle da su nekakvi Bošnjaci, onda valjda govore bošnjačkim jezikom. Kojim jezikom govore Hercegovci? E, bivši Srbi, u šta se pretvoriše.

Novica

23.06.2016. 13:36

Ustav jezik bosnjaka definisao kao jezik bosnjackog naroda. Podvalu da se jezik nazove bosanskim nikada u Srpskoj necemo prihvatiti. Nazalost, podvala je uspjela u Srbiji gdje su bosnjacima priznali jezik kao bosanski i tako stvorena odlicna platforma da se pridjevom bosanski oznacava samo ono sto je bosnjacko iako su Srbi u BiH starosjedioci i zive milenijumima na ovom prostoru. Da ne ulazimo u pitanje porijekla Bosnjaka, sto nije rijetka pojava u svijetu ali se manje negira porijeklo.

Aлександар

23.06.2016. 13:41

Настава ће се изводити на истом језику који је Изетбеговић као ђак учио. Јел неко види нешто спорно? Итмишљате нацију још од 1974. То је у корену свиx вашиx незадовољстава. Стално бежање од онога што јесте и свако мало, неко ново измишљање шта сте и којим језиком говорите. Како ви то смислите очекујете да сви одмаx пеиxвате вашу измишљотину. Мислим и даље су ми Xрвати најгори од свиx другиx Срба али озбиљно им конкуришете.