Varnice na putu ka EU
16. 02. 2016. u 08:33
Ni podnošenje zahteva za članstvo u Evropskoj uniji nije moglo da prođe bez stranačkih optužbi. U Vladi RS uvereni da je mehanizam koordinacije usvojen tajno i bez dogovora

Željka Cvijanović i Igor Crnadak različito o detaljima puta ka Evropskoj uniji
NI zvanično uključivanje Bosne i Hercegovine u trku za mesto u Evropskoj uniji podnošenjem zahteva za članstvo nije moglo da prođe bez trzavica i optužbi.
Naime, Vlada Srpske je zamerila srpskim članovima u Savetu ministara BiH da su “dopustili da 26. januara Savet ministara tajno i bez konsultovanja sa entitetskim vladama usvoji Odluku o sistemu koordinacije i istu proglasi važećom”.
Iako Republika Srpska, kako kažu u Vladi RS, podržava put BiH prema EU, i podnošenje aplikacije za članstvo, smatraju da je mehanizam koordinacije usvojen bez prave podrške Vlade RS i to baca mrlju na ovaj događaj.
Predsednik Vlade Željka Cvijanović rekla je da tvrdnja ministra inostranih poslova u Savetu ministara BiH Igora Crnatka - da mu niko iz Srpske nije rekao šta ne valja u usvojenom mehanizmu koordinacije - govori o tome da samo Crnadak nije shvatio da je “sve već rečeno”.
Ona objašnjava da je u prvobitno definisanom sastavu Kolegijuma za evropske integracije bila zaštićena uloga RS s obzirom na činjenicu da Srpska raspolaže sa više od 70 odsto ustavnih ovlašćenja za sprovođenje evropskih obaveza.
- U izmenjenom konceptu Kolegijuma, uloga entitetskih premijera je svedena na nivo kantona i Brčko distrikta, a uloga entitetskih premijera pripisana je i velikodušno dodeljena zamenicima predsedavajućeg Saveta ministara. Ono što Crnadak ne želi da razume jeste činjenica da predsedavajući Saveta ministara ili njegov zamenik, sve i kad dolaze iz Republike Srpske, ne mogu delovati u ime Vlade RS, već to mogu jedino njeni predstavnici, precizirala je Cvijanovićeva.
- Osim toga, Kolegijum je napravljen po uzoru na takozvani Državni odbor za investicije koji su već ranije osporili i Vlada i Narodna skupština Republike Srpske, pojasnila je Cvijanovićeva. - Što se tiče načina odlučivanja i tu je napravljena suštinska izmena, ali i greška, jer se umesto opšteg konsenzusa sadašnjom odlukom, koju je usvojio Savet ministara, predviđa konsenzus prisutnih.
S druge strane, Igor Crnadak, ministar spoljnih poslova BiH, izjavio je da je predaja aplikacije za EU jedan od najvećih uspeha RS jer je na tom putu očuvala svoje nadležnosti.
On je dodao da je na međunarodnom planu RS niko ne može ukinuti i da bez RS i njene uloge u EU integracijama nema ni reformi ni napretka ka EU.
- Pozivam Vladu RS da ukaže na primedbe u vezi sa mehanizmom koordinacije. Još uvek ima prostora da mehanizam popravimo ako nešto ne valja - istakao je Crnadak.
"JEDAN GLAS"
Među glavnim zahtevima EU je, osim primene presude Sejdić - Finci, upravo funkcionisanje koordinacijskog mehanizma kako bi zemlja govorila jednim glasom.
EU želi da BiH ima jedistven stav o svim pitanjima, i a koordinacijski mehanizam bi predstavljao konsultacije pojedinih nivoa vlasti za pojedine oblasti, na osnovu kojih bi se formirao zajednički stav BiH
Jović
16.02.2016. 09:17
Dole EU. Živela Rusija u savezu sa Republikom Srpskom i Republikom Srbijom! Živeo Vladimir Putin!
Nasi Srbi iz Saveta Ministara su sramota za Srpski narod I Republiku Srpsku na celu sa Mekticem.Sve rade sto odgovara Muslimanima.Mektic samo hapsi Srbe a oni sto su ubijali Srbe setaju okolo kao heroji,sramota.
Nije kriv Crnadak.Pa svi su znali da covek ima problema sa vidom.Nije on kriv sto nevidi dobro.
Komentari (3)