Hidžab i dalje ne može u sudnicu
12. 02. 2016. u 08:17
Milan Tegeltija: Zabrana se ne odnosi samo na marame, već i na obeležja drugih verskih zajednica

ZABRANA isticanja i nošenja verskih obeležja u pravosudnim institucijama u BiH ostaje na snazi! Tako je odlučio Visoki sudski i tužilački savet BiH, uprkos pretnjama koje su upućene njegovom predsedniku Milanu Tegeltiji i drugim članovima Saveta. Odluci su se žestoko usprotivila bošnjačka nevladina udruženja koja traže da se muslimankama omogući nošenje hidžaba (marame) tokom rada u sudovima i tužilaštvima, ali i drugim državnim institucijama.
Visoki sudski i tužilački savet (VSTS) je u septembru prošle godine doneo odluku o zabrani isticanja svih verskih obeležja u pravosuđu, a nedavno je, zbog pojave kršenja ovog propisa, uputio dopis svim sudovima i tužilaštvima uz podsećanje da se ova odluka mora striktno primenjivati. Posle dopisa, usledili su masovni protesti bošnjačkih nevladinih organizacija u Sarajevu i drugim gradovima FBiH na kojima su mlade Bošnjakinje, umotane u hidžab, nosile transparente sa porukom: "Hidžab, moje pravo, moj izbor, moj život", tvrdeći da ova odluka krši njihova građanska i verska prava. Međutim, VSTS je ovo pitanje ponovo razmotrio i zaključio da ostaje pri odluci o zabrani.
- Zaključak VSTS je pogrešno interpretiran u javnosti. Nije reč o odluci koja zabranjuje hidžab, već o stavu VSTS koji se odnosi na sva verska obeležja - pojasnio je predsednik Saveta Milan Tegeltija.
U ovoj instituciji ističu da svi važeći zakoni u oblasti pravosuđa zabranjuju ispoljavanje verske, nacionalne i političke pripadnosti, kao i isticanje takvih obeležja u sudovima i tužilaštvima.
I vrh Islamske zajednice u BiH je osudio odluku VSTS i konstatovao da ona krši prava muslimana.
- Nastavićemo razgovore sa Islamskom zajednicom, ali i svim drugim verskim zajednicama u zemlji, u vezi sa ovim kompleksnim pitanjem. Ovo pitanje se mora rešiti dijalogom - rekao je Tegeltija.
Srpski poslanici u Parlamentu Bosne i Hercegovine kažu da je BiH sekularna država i da se jasno mora odvojiti versko od sekularnog zbog čestih nacionalnih i verskih tenzija koje doprinose destabilizaciji zemlje.
VOJSKA
NEKE od pripadnica Oružanih snaga BiH, uprkos jasnim vojnim pravilima da ne smeju da nose versku odeću, dolazile su na posao umotane u hidžab. Podoficirka Emele Mujanović, koja je bila suspendovana jer je odbila da skine maramu, žalila se na povredu verskih prava. Osnovni sud u Sarajevu je presudio u njenu korist. Potom se vratila na posao - umotana!