Hidžab i dalje ne može u sudnicu

M. FILIPOVIĆ

12. 02. 2016. u 08:17

Milan Tegeltija: Zabrana se ne odnosi samo na marame, već i na obeležja drugih verskih zajednica

Хиџаб и даље не може у судницу

ZABRANA isticanja i nošenja verskih obeležja u pravosudnim institucijama u BiH ostaje na snazi! Tako je odlučio Visoki sudski i tužilački savet BiH, uprkos pretnjama koje su upućene njegovom predsedniku Milanu Tegeltiji i drugim članovima Saveta. Odluci su se žestoko usprotivila boš­nja­čka nevladina udruženja koja traže da se muslimankama omogući nošenje hidžaba (marame) tokom rada u sudovima i tužilaštvima, ali i drugim državnim institucijama.

Visoki sudski i tužilački savet (VSTS) je u septembru prošle godine doneo odluku o zabrani isticanja svih verskih obeležja u pravosuđu, a nedavno je, zbog pojave kršenja ovog propisa, uputio dopis svim sudovima i tužilaštvima uz podsećanje da se ova odluka mora striktno primenjivati. Posle dopisa, usledili su masovni protesti bošnjačkih nevladinih organizacija u Sarajevu i drugim gradovima FBiH na kojima su mlade Bošnjakinje, umotane u hidžab, nosile transparente sa porukom: "Hidžab, moje pravo, moj izbor, moj život", tvrdeći da ova odluka krši njihova građanska i verska prava. Međutim, VSTS je ovo pitanje ponovo razmotrio i zaključio da ostaje pri odluci o zabrani.

- Zaključak VSTS je pogrešno interpretiran u javnosti. Nije reč o odluci koja zabranjuje hidžab, već o stavu VSTS koji se odnosi na sva verska obeležja - pojasnio je predsednik Saveta Milan Tegeltija.

U ovoj instituciji ističu da svi važeći zakoni u oblasti pravosuđa zabranjuju ispoljavanje verske, nacionalne i političke pripadnosti, kao i isticanje takvih obeležja u sudovima i tužilaštvima.

I vrh Islamske zajednice u BiH je osudio odluku VSTS i konstatovao da ona krši prava muslimana.

AIDA, ADVOKAT SA MARAMOM PRAVNICA i advokat Aida Jugo Kišija, izjavila je da će se oglušiti o odluku VSTS. - Da li neko želi da kaže da ja ne mogu da se prijavim za poziciju sudije ili tužioca samo zato što nosim maramu, nezavisno od toga što ispunjavam sve druge uslove? Ja ću svoju maramu nositi - napisala je ona povodom odluke VSTS.

- Nastavićemo razgovore sa Islamskom zajednicom, ali i svim drugim verskim zajednicama u zemlji, u vezi sa ovim kompleksnim pitanjem. Ovo pitanje se mora rešiti dijalogom - rekao je Tegeltija.

Srpski poslanici u Parlamentu Bosne i Hercegovine kažu da je BiH sekularna država i da se jasno mora odvojiti versko od sekularnog zbog čestih nacionalnih i verskih tenzija koje doprinose destabilizaciji zemlje.

VOJSKA

NEKE od pripadnica Oružanih snaga BiH, uprkos jasnim vojnim pravilima da ne smeju da nose versku odeću, dolazile su na posao umotane u hidžab. Podoficirka Emele Mujanović, koja je bila suspendovana jer je odbila da skine maramu, žalila se na povredu verskih prava. Osnovni sud u Sarajevu je presudio u njenu korist. Potom se vratila na posao - umotana!



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije