Istražuju legende o zakopanim ćupovima, a samo nanose štetu
20. 04. 2019. u 22:02
Divlji tragači za blagom prekopavaju značajne arheološke lokalitete u kuršumlijskom kraju
.jpg)
Milan Savić
DIVLjI tragači za blagom prekopali su prethodnih dana srednjovekovno utvrđenje Marinu kulu na brdu kod Kuršumlije, koja je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture kao lokalitet od izuzetnog značaja. Kako ističu arheolozi ovog kraja, značaj ove kule, koja još nije istražena, jeste u tome što se tretira kao višeslojna, jer je, kako se pretpostavlja, bila naseljena od neolita, preko rimskog, vizantijskog, do srpskog srednjovekovnog, ali i turskog doba.
- Ono što zanima divlje kopače su legende o skrivenom blagu. Oni su, uz pomoć savremenih aparata za detektovanje plemenitih metala, iskopali više sondi na lokalitetu oko Marine kule - navodi Milan Savić, arheolog iz Kuršumlije.
Kako kaže naš sagovornik, on je, idući za iskopinama koje su odbacili divlji tragači, pronašao delove opeke, grnčarije, životinjskih kostiju i drugih dokaza da se na tom lokalitet nekada živelo imućno. Iako je neizvesno šta je na površini lokaliteta koja je prekopana, na vrhu Marine kule se nalaze ostaci utvrđenja za koje se veruje da pripada srednjem veku.
- Divlji kopači se uglavnom vode legendama o skrivenim ćupovima sa zlatom i drugim predmetima. Ne shvataju koliku štetu nanose, kao i da ometaju istraživanje ovog lokaliteta - ističe Savić, koji smatra da je lokalitet na brdu zvanom Marina kula prekopavala organizovana grupa, jer je oko iskopina pronašao ostatke hrane, vode, opuške...
Arheolozi ovog kraja smatraju da je istorijska vrednost lokaliteta Marine kule ogromna i očekuju dozvolu nadležnog zavoda kako bi konačno počeli istraživanja. Osim ove tvrđave na brdu u blizini magistralnog puta Niš-Merdare, divlji tragači za blagom prekopali su i nekoliko lokacija u obližnjem selu Kosmača, gde su otkrivene neobične grobnice, odnosno gde su pronađeni ostaci ljudskih kostiju sahranjenih između stena. I dok se o pomenutom groblju gotovo ništa nije znalo, tragači za blagom prekopali su i lokaliciju u Kuršumlijskoj banji za koju su verovali je deo rimskih grobnica.
Milan Savić
.jpg)
- Prema saznanjima iz istorije, bogati Rimljani su sahranjivani sa svojim blagom, zbog čega su te grobnice na meti tragača za blagom - kažu nam poznavaoci još nedovoljno istražene istorije kuršumlijskog kraja.
SULTANIJA ŽIVELA U UTVRĐENjU?
MARINA kula je naziv za ostatak utvrđenja na brdu nedaleko od ušća Kosanice u Toplicu. Po legendi, tu je po povratku iz Turske živela Mara, ćerka Đurđa Brankovića, inače sultanija. Posle sultanove smrti, prema legendi, ona se vratila u Srbiju i živela u ovom utvrđenju, odakle je pomagala narodu ovog kraja.