Epopeja koju je hteo da snimi DŽon Ford

V. C. S.

28. 12. 2018. u 14:02

"Novosti" poklanjaju čitaocima mapu "Srbija u Prvom svetskom ratu" koja obiluje zanimljivostima. Na posteru: ko je oborio prvi avion, ko je žena sa najviše odlikovanja...

Епопеја коју је хтео да сними Џон Форд

Srpski vojnici

ČUVENI režiser Džon Ford želeo je da napravi epopeju o Prvom svetskom ratu i herojskoj borbi i stradanju Srba, koja bi počela scenom u kojoj se kralj Petar vozi s vojskom na volovskim kolima. Ovaj projekat nikada nije realizovan, kaže Hadži Ljubiša Gvoić, autor velike zidne mape "Srbija u Prvom svetskom ratu", koju "Novosti" u subotu 29. decembra poklanjaju čitaocima.

Pored najvećih bitaka, najvažnijih datuma, najslavnijih junaka i detaljne putanje kretanja srpske i savezničke, ali i vojske Centralnih sila, mapa obiluje brojnim zanimljivostima. Na njoj je, između ostalog, data kratka biografija redova Radoja Ljutovca, koji je prvi u svetu iz topa oborio avion, kod Kragujevca, 30. septembra 1915. Ovaj datum smatra se danom osnivanja srpskog PVO.

Pored Ljutovca, tu je i priča o Momčilu Gavriću, najmlađem podoficiru svih armija sveta u Velikom ratu. Posle Cerske bitke 1914. godine, Gavrić je sa osam godina stekao čin kaplara, a u jedanaestoj je unapređen u čin podnarednika Šestog artiljerijskog puka Drinske divizije.

Milunka Savić, srpska Jovanka Orleanka, kako su je prozvali Francuzi, žena je sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja. Bila je heroina balkanskih i Prvog svetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske. Ranjavana je devet puta.

Prvi napad u Velikom ratu bio je nemački udar na Luksemburg, 2. avgusta 1914, a prve bombe na Srbiju pale su 12. avgusta, na Avajliju i Batar. Prva saveznička pobeda bila je Cerska bitka, u noći 15. avgusta, a prvi saveznički proboj fronta bio je Solunski front, 15. septembra 1918.

Posebna pažnja na mapi posvećena je Solunskom frontu i, skoro zaboravljenom, Živku Pavloviću, koji je inicirao na kom mestu treba probiti front. Pored pravca kretanja savezničkih i snaga Centralnih sila, Gvoić je na karti dao i njihovo kompletno brojčano stanje, sastav i naoružanje. Centralne sile imale su oko 600.000 vojnika, 1.721 top i minobacač, 80 aviona... Saveznici su imali nešto više, oko 619.000 vojnika, 2.069 topova i minobacača, 200 aviona...

Poster koji "Novosti" poklanjaju je dimenzija 85x60 cm

- Srpska i francuska avijacija imale su najveći učinak upravo u probijanju Solunskog fronta. Samo u jednom danu zabeleženo je 90 letova - kaže Gvoić.

Zanimljivo je da se borcima na ovom frontu pridružilo i 12.500 pripadnika Srpske dobrovoljačke divizije, sastavljene od zarobljenih jugoslovenskih vojnika i dezertera koji su prelazili na stranu Antante. Oni su krajem leta 1917. stigli preko Sibira u Dalijen provinciju, u Kini, odakle su britanskim brodovima prevezeni na Solunski front.


TOPLIČKI USTANAK

NA mapi je posebno obeležena prva oslobođena teritorija u ratom zahvaćenoj Evropi. Reč je o prostoru u krugu Toplice, Jablanice i Puste Reke, gde je, u martu 1917, podignut Toplički ustanak protiv austrougarske i bugarske vojske. Neposredan povod bila je mobilizacija, koju su Bugari hteli da izvrše među srpskim življem. Odmazde okupatora bile su strašne. Ubijeno je oko 20.000 ljudi - ustanika, žena, dece i staraca.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Heroji Solunskog fronta

28.12.2018. 15:17

Svaki srpski grad mora da ima ulicu " Heroja Solunskog fronta " !!!

jovovic

28.12.2018. 16:12

Bravo! To su stvarne i trajne vrednosti i treba uvesti zabranu menjanj naziva ulica. To se samo kod nas menja kako kojoj partiji padne na pamet.