ZAMIRE RUDARSKO NASELJE KOD DESPOTOVCA: Utihnuli krampovi, gasi se i život
22. 05. 2018. u 18:02
Rudarsko naselje Ravna reka kod Despotovca zamire otkako je ugašen rudnik u tom mestu. Imaju jednu prodavnicu, ali nemaju javni prevoz. U školi tri đaka
.jpg)
Hotel “Topoljar” zarastao u žbunje i korov
IZDVOJENO odeljenje OŠ “Vuk Karadžić” iz Resavice u Ravnoj Reci pohađa samo troje đaka. Toliko ih ukupno ima u ovom rudarskom naselju kod Despotovca, koje je jedno od najstarijih u opštini, nastalo 1918. godine. U vreme kada je Ravna Reka bila u ekspanziji od 1945. do 1973. godine, kada je rudnik ugašen, ovde je živelo više od 4.000 ljudi, a danas ih je jedva 150. Imaju jednu prodavnicu mešovite robe, poštar dolazi dva puta nedeljno, ali već dve godine nemaju javni prevoz. Otkako su utihnuli krampovi, kao da je i život počeo da se gasi.
Meštani se još sećaju vremena kad je reka ljudi išla od naselja ka jami, a druga iz jame ka naselju. Čuli su se nemački, ruski, mađarski, poljski, albanski, makedonski i srpski jezik. Naselje je imalo najveću katoličku crkvu u Srbiji, 14 kafana, 11 mesara, osam pekara, poslastičarnicu, bioskop sa svakodnevnom projekcijom i najveću samoposlugu u regionu s metražom. Hotel “Topoljar”, sagrađen 1947. godine, imao je lift za prevoz gostiju do soba i lift za dopremanje hrane iz kuhinje. Tada ni slični objekti u Kragujevcu nisu imali liftove. Na svakoj od tri terase svirala je zasebna muzika, a Jagodinci, Ćupričani i Paraćinci bili su redovni gosti. Imali su vodovod, ulično osvetljenje, osmogodišnju školu sa 500 đaka u dve smene...
- Voleo bih da idem u školu sa više drugara. Nemam sa kim ni da se igram. Družimo se sa kućnim ljubimcima. Moja sestra Lana ide u treći, a Aleksandar Petrović i ja u prvi razred - priča Nikola Antonić.
Goran Stamenković
.jpg)
PROČITAJTE I: Lica svetaca na ikonama iz zgarišta
Učiteljica Jasmina Kovačević kaže da je 1985. u naselju živelo 1.000 stanovnika, a školu je pohađalo pedesetak đaka. Već desetak godina na nastavu dolaze samo po dva do tri učenika. Rasporedi, kaže, vreme, a najvažnije je da su svi aktivni tokom celog časa. Hendikep je što, iako su sva tri đaka veoma talentovana, ne mogu da se upoređuju sa vršnjacima, a prednost je u tome što ima više vremena za svakog od njih.
- Kada bi nekad deca izašla iz učionica, popunila bi sva tri školska dvorišta. Ovde je sada lepo samo za penzionere, zbog prirode i čistog vazduha, ali za mlade ovde nema perspektive - kaže penzionerka Živka Perić (63), koja se bavi proizvodnjom povrća u plasteniku.
.jpg)
Goran Stamenković navodi da ima pet-šest komšija s kojima se druži. Odu u obližnju šumu da beru pečurke i da spreme drva za zimu. Koliko će dugo opstati ovde, on ne zna, ali smatra da će se naselje ugasiti za najviše dvadesetak godina.
Ravnom Rekom nekada je saobraćao i popularni “ćira”, s teretnim i putničkim vagonima. Tadašnja pruga, na relaciji Ćuprija - Senjski Rudnik - Ravna Reka bila je druga u Srbiji, ali prva po visini uspona, jer je najviša kota bila na nadmorskoj visini od 712 metara. Pruga je zatvorena dve godine posle rudnika - 1975.
Živka Perić
.jpg)
Naselje je imalo dve rudarske kolonije sagrađene 1922. Svaka zgrada je imala po četiri stana. Sada su gotovo prazne, s najviše jednim stanarom, oronule, s polupanim prozorima. Deluju gotovo avetinjski, a mnoge su i srušene zbog bezbednosti.
ODLAZILO PO PET PORODICA NA DAN
Goran Dimitrijević kaže da je tridesetih godina prošlog veka u naselju bilo oko 4.000 ljudi, kada je Jagodina imala oko 7.000 stanovnika. Pokojni otac mu je pričao da je 1942. Jagodina imala kaldrmu, a Ravna Reka je bila popločana “kockom”, imala je i ulično osvetljenje.
- Godine 1968. u školi je bilo gotovo 400 učenika. U prvom razredu nas je bilo 35, a već kad smo pošli u drugi razred ostalo nas je samo 18. Po pet-šest porodica svakodnevno se selilo u Resavicu, ali i u Jagodinu, Ćupriju i Kragujevac - seća se Dimitrijević.
Vlada Legenda
22.05.2018. 20:09
Zamire Srbija.....strašno čemu ovo sve vodi!
Prava je šteta što se gase srednovekovna ognjišta na selu.Sve više mladih bračnih parova a i onih nešto starijih odlaze u gradove željnih boljeg i konfornijeg života.Na selu ostaju bake i djedovi kod kojih kao i sama redovno odlazim sa velikim ushićenjem radošću.Ljeti provdem oko desetak dana.
Komentari (2)